Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Nowoczesny ogród ze skarpami

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowoczesny ogród ze skarpami

makadamia 10:15, 09 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
kasiab napisał(a)
Asia jesteś niesamowita ja nie zauważyłam niczego z wymienionych przez Ciebie rzeczy właśnie dlatego polecam Cię ile mogę


Wiesz, jak się samemu z wąsami męczy, bo ziemia się ubiła i opadła, to się zwraca uwagę na takie rzeczy.
Z kablami też: po ostatnich wichurach w całej okolicy przycięto drzewa rosnące pod kablami: brzozy urżnięte w połowie, świerki, którym zostawiono dwa najniższe piętra - jakiś dramat. Od razu człowiekowi myślenie się włącza
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
kasiab 10:32, 09 maj 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
makadamia napisał(a)


Wiesz, jak się samemu z wąsami męczy, bo ziemia się ubiła i opadła, to się zwraca uwagę na takie rzeczy.
Z kablami też: po ostatnich wichurach w całej okolicy przycięto drzewa rosnące pod kablami: brzozy urżnięte w połowie, świerki, którym zostawiono dwa najniższe piętra - jakiś dramat. Od razu człowiekowi myślenie się włącza


u nas sąsiad sam z siebie opitolil tak świerki od dołu nózka i górę ściął także wyglądają niczym detektyw R
____________________
Kasia - tu na razie jest...
makadamia 10:45, 09 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
O rany! To już mógł wyciąć całkiem, skoro tak mu przeszkadzało
Nie znoszę czegoś takiego.

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
kasiab 10:51, 09 maj 2019


Dołączył: 15 lip 2017
Posty: 1511
Niech robi co chce na szczęście to działka rekreacyjna teraz mamy aktualnie wojnę sąsiedzka na ładniejszy trawnik warto jechać! Ubaw po pachy
____________________
Kasia - tu na razie jest...
makadamia 10:52, 09 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Przypomniałam sobie, że widziałam kiedyś ogród z podobnym układem jak Twój: dom wysoko, a ogrodzenie nisko.
Popatrz, jak ciekawie zostało to rozwiązane:
http://www.nigelphilips.co.uk/spicy-mix.php
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:54, 09 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
kasiab napisał(a)
Niech robi co chce na szczęście to działka rekreacyjna teraz mamy aktualnie wojnę sąsiedzka na ładniejszy trawnik warto jechać! Ubaw po pachy


Protestuję przeciwko takim działaniom dla zasady.

Co z tego, że jego działka, i jego drzewo, skoro zepsuł widok na całą okolicę?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
amatorodniczka 16:11, 09 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
makadamia napisał(a)

.. ale po drugiej stronie masz bloki, których mieszkańcy mają w tej chwili wspaniały widok wprost na Wasz taras, na którym zapewne będziecie chcieli wypoczywać, i na trawnik, po którym będą biegały Wasze dzieci. Naprawdę pasuje Wam taki brak prywatności?

Druga rzecz: być może się mylę, ale mam wrażenie, że ta rabata przy ogrodzeniu nie będzie zbyt widoczna ani z tarasu, ani z okien - zwłaszcza jak zrobicie nasadzenia na skarpie. Nie widzę zatem sensu w robieniu na niej kosztownych i pracochłonnych nasadzeń (kostki bukszpanowe).
Potraktowałabym ją czysto użytkowo: normalny żywopłot zimozielony na wysokości ogrodzenia, drzewa o smukłej koronie, wyższe niż pissardi a pod nimi cały szpaler jakichś krzewów - derenie, hortensje, tawuły, co by Ci pasowała. Minimum nakładów.

Pissardi przeniosłabym na skarpę, na której zrobiłabym proste nasadzenia bylinowe.

Dopiero na samej górze, na poziomie tarasu, robiłabym jakieś super-atrakcyjne rabaty.

Tylko przed zaplanowaniem rabat, zaplanowałabym jeszcze funkcje w ogrodzie.



Cenne uwagi Jeśli chodzi o ten budynek, który widać na zdjęciu za ogrodzeniem, to nie jest budynek mieszkalny, mało kiedy mnie stamtąd podglądają bo tam też zwykle nic się nie dzieje. No chyba, że w przyszłości zrobią tu dom starców lub coś w tym stylu A jeśli już to myślę, że żywopłot musiałby być bardzo wysoki ponieważ różnica poziomów jest ogromna trudno mi powiedzieć ale z jakieś 2 metry pewnie. Czyli żywopłot mierzący 1,7 m zasłoniłby jedynie te skarpy i ten najniższy poziom działki natomiast, ja siedząc na tarasie byłabym nadal widoczna.. Prześlę zdjęcia stojąc na tarasie. Na zdjęciu będzie również widać jaki widok z tarasu mam na tę rabatę wzdłuż ogrodzenia.
Na której skarpie widziałabyś te śliwy?

Derenie są całkiem ok, na hortensje przeznaczona będzie inna rabata, taka widoczna z okna jadalni i salonu i z tarasu, tawuły jakoś mnie się nie podobają jeśli już to odmiana o ciemnym zabarwieniu liści.

Taras jest nasłoneczniony - baaardzo, jeśli chodzi o miejsce na ognisko to planujemy w części północnej altanę, ale nie teraz przyszłościowo, plan odległy, teraz zależałoby nam właśnie tę stronę od tarasu i wzdłuż ogrodzenia doprowadzić do ładu i czymś obsadzić. Wiem, że ogród to inwestycja na długie lata i trzeba przemyśleć dokładnie żeby to miało ręce i nogi. Czasami dobrze jak spojrzy na to ktoś inny, kto już ma doświadczenie w tym temacie Wiem, że nie ma się co śpieszyć, ale już 5 lat jak dom stoi bez obejścia, a chcielibyśmy już np. trawnik, żeby dzieci mogły pobiegać po zielonym, a nie w kaloszach po błocie..

Wrzucę zdjęcia później.
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
amatorodniczka 19:10, 09 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
Już się boję, czy aby te moje miejsca wokół tarasu na rośliny nie są zbyt pochopnie przemyślane... No zobaczymy co z tego wyjdzie

A więc tak, siedząc (stojąc) na tarasie mam taki widok

Patrzę na południowy wschód, widzę ogromny budynek niestety i nieatrakcyjny słup. Skarp w tym momencie nie widzę w ogóle, ale widzą je pięknie osoby jadące do mnie moją drogą.
Widać w oddali te śliwy wiśniowe, ale samą rabatę już kiepsko.


Najkorzystniejszy widok na południe zieleń i droga, tutaj już Smaragdy rosną (których bardzo nie chciałam i długo byłam na nie) poziom gdzie rosną Smaragdy jest dużo niższy niż poziom tarasu (to nie jest ten sam poziom co taras choć na pierwszy rzut oka tak się wydaje) tam w jednym momencie jest skarpa, której teraz nie widać

No i ujęcie trzecie patrzę na południowy zachód tutaj widzę także drogę główną i kawałek działki sąsiada (przed którym nie muszę się zasłaniać bo jego dom stoi dość ukryty za drzewami)



Z tarasu mamy jeszcze taki widok, na starą lipę, którą chyba wytną niedługo przy linii gabionu jest przygotowana rabata na hortensje, tak przynajmniej zakładałam


Stojąc na drodze wjazdowej do domu mamy taki widok, jak widać wysokość płotu kończy się na poziomie gdzie zaczyna się taras, płot ma ok 1,50 m + murek ok 20 cm więc będzie jakieś 1,70 m, żywopłot musiałby być o wiele wyższy żeby nie było mnie widać na tarasie.. No i widok na skarpę, która mnie najbardziej przeraża... Na tej drugiej będą same kosodrzewiny tak postanowiłam, ona stroma jest bardzo


____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
amatorodniczka 19:10, 09 maj 2019


Dołączył: 13 wrz 2018
Posty: 537
makadamia napisał(a)
Przypomniałam sobie, że widziałam kiedyś ogród z podobnym układem jak Twój: dom wysoko, a ogrodzenie nisko.
Popatrz, jak ciekawie zostało to rozwiązane:
http://www.nigelphilips.co.uk/spicy-mix.php


Piękny ogród rzeczywiście ciekawe rozwiązanie nie pomyślałabym że tak też można.. tylko w moim wypadku zakłądając taką wizję murek oporowy musiałby być dużo wyższy niż w tym ww. ogrodzie
____________________
Weronika Nowoczesny ogród ze skarpami
ElzbietaFranka 22:15, 09 maj 2019


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13854
amatorodniczka napisał(a)


Pani Elżbieto u Madzi w wątku "ogród z wilkiem" bardzo ładnie, zadbany ogród widać dużo pracy włożone, piękne skarpy, jednak nie za bardzo w moim stylu.
Chciałabym bardziej uzyskać nowoczesny efekt, proste formy, sadzić w dużych grupach (nie pojedyncze sztuki) i ograniczyć ilość odmian.

Nie wiem właśnie dokładnie co ze sobą łączyć, dużo czytam i oglądam ale na razie brak weny...

Nastawiam się na trawy, żurawki, berberysy. Podobają mi się bardzo zestawienia roślin u Oli "Moja codzienność - ogród Oli" - dużo traw.

Pozdrawiam



Tutaj mowimy sobie po Imieniu

Trawy, żurawki, breberysy orencz to ładny zestaw dodała bym jeszcze hortensje bukietowe.
Kompozycja trawy i hortensjami bardzo ładna.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies