Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród zacząć czas.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród zacząć czas.

makadamia 10:06, 21 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
MartaCho napisał(a)
Zapraszam więc teraz do rabaty znajdującej się pod oknem kuchennym. Jej wymiary to 115x190cm. Mój pomysł jest taki- kule Emerald gold na pniu wysokości 120 i 80 cm, podsadzone roślinkami, które już mam, czyli tuja glosa (x3), rozplenica japońska i w rogu miskant Kleine Fontane. Od strony chodnika, dla rozjaśnienia dałabym opaskę z żurawek Lime Marmolade lub Citronellę. Nie za dużo? Może jednak bez miskanta? Mam go teraz przy tarasie, więc chciałam zagospodarować.


Coś mi się nie zgadzają wymiary na Twoim rysunku. Zrobiłam swój


Miskant zajmie Ci cały róg tej rabaty i pewnie będzie wchodził w okno (puste kółko).
Nie bardzo widzę miejsce na trzy kulki globosy - myślę, że 60 cm to dla nich minimum, więc narysowałam tylko jedną (zielone kółko)
Trzmieliny (żółte kółka) ok.
Rozplenice (brązowe kółka) zajmują dużo miejsca. Np. hameln - ok. 1m średnicy mają jesienią. Chyba że masz odmianę Little Boy - one są mniejsze.
Żurawka (citronelka, nie lime - dużo lepiej trzyma liście) jako dywanik na całej rabacie, a nie tylko przy chodniku.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 10:14, 21 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
MartaCho napisał(a)


Z lewej strony podjazdu, mamy miejsce wielkości 4,80x3,80.
Tutaj przygotowałam taki wstępny „projekt”- w tle żywopłocik z cisa i berberysu erecta, następnie niższe piętro. Na środku myślałam o jakimś pięknym wyższym akcencie. I teraz pytanie- co wybrać? Czy jakiś klon palmowy np. shirasawanum Jordan? Chyba, że będzie mu tam za bardzo grzało na takiej patelni przed domem. Czy może na przykład pięknie kwitnący styrak japoński?



Znowu mi się nie zgadza: sądząc po zdjęciu, to dłuższy bok jest wzdłuż ogrodzenia, a krótszy - wzdłuż wejścia do domu

Żywopłot cisowy - jeśli na pozostałej części ogrodzenia nie planujecie cisów, to i tutaj niepotrzebne.
Na konwalnika wszyscy narzekają, bo potwornie wolno rośnie.
Klon.... to zależy. Jeżeli słońce faktycznie tylko do 13, to powinno być ok. Jeśli dłużej - to może go przypalać. Jeśli to miejsce jest bardzo wietrzne albo ziemia gliniasta, to też może mu nie pasować.
Styraki były rozważane przez niektóre dziewczyny, ale nie kojarzę żeby któraś dłużej go miała.
Na takie miejsce to jeszcze świdośliwa wielopniowa mogłaby być, albo klon strzępiastokory.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
MartaCho 10:36, 21 maj 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2159
makadamia napisał(a)


Coś mi się nie zgadzają wymiary na Twoim rysunku. Zrobiłam swój


Miskant zajmie Ci cały róg tej rabaty i pewnie będzie wchodził w okno (puste kółko).
Nie bardzo widzę miejsce na trzy kulki globosy - myślę, że 60 cm to dla nich minimum, więc narysowałam tylko jedną (zielone kółko)
Trzmieliny (żółte kółka) ok.
Rozplenice (brązowe kółka) zajmują dużo miejsca. Np. hameln - ok. 1m średnicy mają jesienią. Chyba że masz odmianę Little Boy - one są mniejsze.
Żurawka (citronelka, nie lime - dużo lepiej trzyma liście) jako dywanik na całej rabacie, a nie tylko przy chodniku.


Bardzo dziękuję za projekt! Sprawdzę dzisiaj wymiary tej rabaty, bo akurat na moim rysunku sobie ich nie zapisałam. Może być, że jest jednak troszkę szersza Kulki trzy widać na zdjęciu pod trawą pampasową, która zmieni lokalizację- takie dość drobne na razie są. Rozplenice mam raczej hameln. Pomysł z żurawką jako dywanikiem- super Raz jeszcze bardzo dziękuję!
____________________
Marta Ogród zacząć czas
MartaCho 10:55, 21 maj 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2159
makadamia napisał(a)


Znowu mi się nie zgadza: sądząc po zdjęciu, to dłuższy bok jest wzdłuż ogrodzenia, a krótszy - wzdłuż wejścia do domu

Żywopłot cisowy - jeśli na pozostałej części ogrodzenia nie planujecie cisów, to i tutaj niepotrzebne.
Na konwalnika wszyscy narzekają, bo potwornie wolno rośnie.
Klon.... to zależy. Jeżeli słońce faktycznie tylko do 13, to powinno być ok. Jeśli dłużej - to może go przypalać. Jeśli to miejsce jest bardzo wietrzne albo ziemia gliniasta, to też może mu nie pasować.
Styraki były rozważane przez niektóre dziewczyny, ale nie kojarzę żeby któraś dłużej go miała.
Na takie miejsce to jeszcze świdośliwa wielopniowa mogłaby być, albo klon strzępiastokory.


Sprawdzę i tutaj wymiary, ale wydaje mi się, że jednak jest w porządku.
Niski żywopłot cisowy chciałam jeszcze powtórzyć przy tarasie, ale muszę to zweryfikować. Propozycje drzew bardzo fajne. Świdośliwę mam odkąd była 20 cm patyczkiem, więc nie wiem, czy jest wielopniowa, Takie dojrzałe okazy wyglądają bardzo ciekawie!
A może z tym kwadratem pójść w tym kierunku, co w załączonym poniżej linku? Tylko bukszpan na kule tujowe zamienić, żeby do rabaty pod oknem nawiązać? Hortensje Limelight chciałabym mieć przy ogrodzeniu na stronie południowej. Postaram się tę część ogrodu narysować również możliwie szybko.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/4999-tu-ma-byc-ogrod?page=1648
____________________
Marta Ogród zacząć czas
makadamia 11:56, 21 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
MartaCho napisał(a)


Bardzo dziękuję za projekt! Sprawdzę dzisiaj wymiary tej rabaty, bo akurat na moim rysunku sobie ich nie zapisałam. Może być, że jest jednak troszkę szersza Kulki trzy widać na zdjęciu pod trawą pampasową, która zmieni lokalizację- takie dość drobne na razie są. Rozplenice mam raczej hameln. Pomysł z żurawką jako dywanikiem- super Raz jeszcze bardzo dziękuję!


Kulki teraz są małe ale urosną. Jeżeli nie chcesz za parę lat przesadzać ciężkich brył korzeniowych, to musisz to uwzględnić już teraz.
Ciężko jest przetrzymać ten początkowy okres, kiedy krzewy jeszcze malutkie i chce się ich dosadzać "bo pusto". Sprawdzają się wtedy tanie i niezawodne byliny jako wypełniacze - typu żurawki

Rozplenica hameln - jak napisałam - jesienią ma z metr średnicy, za to wiosną niedużo miejsca zajmuje - też się żurawki sprawdzą
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 11:59, 21 maj 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
MartaCho napisał(a)


https://www.ogrodowisko.pl/watek/4999-tu-ma-byc-ogrod?page=1648


Dobry kierunek
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
MartaCho 12:07, 21 maj 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2159
makadamia napisał(a)


Kulki teraz są małe ale urosną. Jeżeli nie chcesz za parę lat przesadzać ciężkich brył korzeniowych, to musisz to uwzględnić już teraz.
Ciężko jest przetrzymać ten początkowy okres, kiedy krzewy jeszcze malutkie i chce się ich dosadzać "bo pusto". Sprawdzają się wtedy tanie i niezawodne byliny jako wypełniacze - typu żurawki

Rozplenica hameln - jak napisałam - jesienią ma z metr średnicy, za to wiosną niedużo miejsca zajmuje - też się żurawki sprawdzą


A czy dobrze wcześniej zrozumiałam, że ten miskant do kąta też raczej odradzasz? To, że będzie zaglądał nam przez okno, to nie problem, tylko w kontekście rozrastania się w szerz mam na myśli
____________________
Marta Ogród zacząć czas
MartaCho 12:10, 21 maj 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2159
makadamia napisał(a)


Dobry kierunek


Dziękuję!
____________________
Marta Ogród zacząć czas
MartaCho 16:00, 21 maj 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2159
O nie! Jednak zupełnie złe wymiary tej rabaty przed oknem podałam. Najmocniej przepraszam, za zamieszanie- tam jest aż 380x140 do dyspozycji. Ale może w takim razie te rozplenice zostawię?
____________________
Marta Ogród zacząć czas
MartaCho 18:27, 21 maj 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2159
Podzielę się teraz pomysłem na stronę zachodnią ogrodzenia. Mamy tam w kącie klon Red Sunset, zakupiony na 10 rocznicę ślubu Już całe wieki temu, bo w październikowym numerze 2014 (!) znalazłam w gazecie "Zieleń to życie" projekt rabaty z jego wykorzystaniem. Marzy mi się skopiowanie jej właśnie od strony zachodniej.
- na pierwszym planie: kuliste żywotniki, białe piwonie, karłowa krzewuszka, róże okrywowe,
- w tle: forsycje, derenie Elegantissima, no i klony Red SunsetPlecy rabaty stanowią tuje- po 6 szt.
Może jak dla mnie troszkę za dużo tutaj różnych roślinek, ale szpaler klonu Red Sunset w połączeniu z dereniem? Wydaje mi się, że może być całkiem fajne...
____________________
Marta Ogród zacząć czas
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies