Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród zacząć czas.

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród zacząć czas.

MartaKozak 20:36, 24 maj 2019


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
MartaCho napisał(a)
Podzielę się teraz pomysłem na stronę zachodnią ogrodzenia. Mamy tam w kącie klon Red Sunset, zakupiony na 10 rocznicę ślubu Już całe wieki temu, bo w październikowym numerze 2014 (!) znalazłam w gazecie "Zieleń to życie" projekt rabaty z jego wykorzystaniem. Marzy mi się skopiowanie jej właśnie od strony zachodniej.
- na pierwszym planie: kuliste żywotniki, białe piwonie, karłowa krzewuszka, róże okrywowe,
- w tle: forsycje, derenie Elegantissima, no i klony Red SunsetPlecy rabaty stanowią tuje- po 6 szt.
Może jak dla mnie troszkę za dużo tutaj różnych roślinek, ale szpaler klonu Red Sunset w połączeniu z dereniem? Wydaje mi się, że może być całkiem fajne...


Szpaler z drzewami to fajny pomysl, ale nie rob takiego misz-maszu w nozkach, deren bedzie ladnie wygladal ( tylko wybierz niska odmiane), ale trawy czy hortensje rowniez.
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
MartaCho 21:32, 24 maj 2019

Dołączył: 28 sie 2017
Posty: 2168
Dzięki! Też oglądając tę rabatę po dość długiej przerwie, kiedy gazeta przeleżała na dnie szuflady, i krążeniu po ogrodowisku i zwiedzaniu pięknych ogrodów miałam wrażenie, że rabata na zdjęciu już jest nie bardzo na czasie, że jest tu za dużo wszystkiego. Hortensje, buksy, trawy i jeżówki jednak najbardziej się sprawdzają i są piękne! Niech tylko przestanie wreszcie padać i zaczynam działać
____________________
Marta Ogród zacząć czas
MartaKozak 21:35, 24 maj 2019


Dołączył: 29 lis 2016
Posty: 1697
MartaCho napisał(a)
Dzięki! Też oglądając tę rabatę po dość długiej przerwie, kiedy gazeta przeleżała na dnie szuflady, i krążeniu po ogrodowisku i zwiedzaniu pięknych ogrodów miałam wrażenie, że rabata na zdjęciu już jest nie bardzo na czasie, że jest tu za dużo wszystkiego. Hortensje, buksy, trawy i jeżówki jednak najbardziej się sprawdzają i są piękne! Niech tylko przestanie wreszcie padać i zaczynam działać


Podoba mi sie ten pomysl, ja bardzo w trawy i jezowki ide

Ps, popraw podpis bo nadal jest nieaktywny
____________________
Marta Wielicka przygoda ogrodowo/remontowa; Mój taras we Francji
Iwonka 21:45, 24 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Witam sąsiadkę Martuś mimo, że mój ogród startował 19 lat temu czuję, że jestem na podobnym etapie jak ty Totalna pustka w głowie, tysiące inspiracji i niemoc decyzyjna. U ciebie puste miejsca, u mnie rabaty do remontu. Poczytam dokładniej o twoich pomysłach i będziemy się wspierać Mamy wokół siebie tyle przyjaznych osób, że na pewno nam się uda
Wiem jedno, przygotuj glebę! To podstawowy błąd, który kiedyś zrobiłam. Następnie patrz z okien jakie chcesz mieć widoki. Ogród robimy dla siebie, ma cieszyć gospodarza a ten najczęściej patrzy na niego z okna Błąd trzeci - chciejstwa, czyli chęć przygarnięcia każdej rośliny. Temu służy botanik, a nie nasze niewielkie zazwyczaj działeczki. Na szczęście u mnie chciejstwa coraz mniejsze, wiele roślin wypada z listy z powodu problemów, jakie mogą stwarzać. Np żurawki - uwielbiają je opuchlaki a jeśli szczęśliwie ich nie mamy, to i tak musimy co 3-4 lata pochylić się nad każdą z żurawek i dzielić je, bo się starzeją. W tym roku dostrzegłam to na własne oczy i stwierdziłam, że moja miłość do tych roślinek nie jest aż tak wielka
Zmykam do dalszego czytania o twoich zamierzeniach.
____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
Toszka 22:07, 24 maj 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
UrsaMaior napisał(a)
Toszka od forum odpoczywa, więc w jej zastępstwie zapytam tylko czy pamiętasz, żeby przed zakupami ziemię przygotować


MartaCho napisał(a)
Pod widoczną na zdjęciach geowłókniną nie mamy już trawy, gdyż założyliśmy folię zaraz po zrobieniu ogrodzenia w zeszłym sezonie. Ziemia została wyrównana zagrabiona. Mamy całe szczęście dość żyzną glebę- wszędzie wokół były wcześniej pola uprawne, więc przed nasadzeniami będziemy ją mieszać z ziemią z worków i mam nadzieję, że będzie w porządku. Wystarczy tak? Jeśli nie, to proszę krzyczeć
Natomiast na stronę południową i północną stanowczo potrzebna będzie glebogryzarka, gdyż nie wyobrażam sobie usuwania ręcznie takiej ilości darni


Witaj Marto... na twoje nieszczęście znów jestem na forum i od razu opierniczę
otóż ja tam nie wiem jak ty czytałaś to forum aż dwa lata, że nie doczytałaś, że podstawą jest wzbogacenie, przyszykowanie gleby. Robi się to na etapie przed sadzeniem. Drugiej takiej szansy mieć nie będziesz.
Ziemia najlepsza, porolna wymaga wzbogacenia w materię organiczną. Zwłaszcza ziemia która była intensywnie uprawiana i nawożona nawozami sztucznymi. Taka ziemia wymaga reanimacji.
I nie! Nie ziemią z worków, bo to nie jest ziemia, a zwykły torf, który w ogrodzie nie ma racji bytu i poza swoim środowiskiem robi glebie więcej szkody niż pożytku.

Druga rzecz. To co macie położone i nazywasz geowłókniną nią nie jest. To plastik, a nie mata z materiału. Z materiału jest brązowa i prócz tego, że przepuszcza powietrze (dopóki nie zapaćka i nie zasklepi się ziemią)to po latach ulega degradacji. Natomiast ten czarny plastik powoduje brak dostępu powietrza do gleby, rozwój patogenów grzybowych, glonów i zgnilizny. Po jej zdjęciu buchną wam chwasty z nasion...teraz cierpliwie czekają.
A więc najważniejsze to poszukać przekompostowany obornik (nie granulowany, bo to nawóz tylko), mączkę bazaltową, przekompostowaną korę. Wszystko w ilościach hurtowych. Całe rabaty trzeba przekopać, a wcześniej w kilku miejscach skontrolować ph gleby.

Frontowa rabata. Plany planami, ale słońce do 13 to dla tuj i miskantów i rozplenic bardzo mało. Zwłaszcza jak dojdą drzewa, to w praktyce na froncie można tworzyć rabaty cieniste.

Marto, już kończę...pocieszę cię tylko, że ja tak mam i opierniczam z troski, a nie ze złośliwości. Z czystego lenistwa lepiej zrobić raz a porządnie, niż w nieskończoność poprawiać swoje zaniechania lub błędy z poczatkowych etapów tworzenia ogrodu.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Iwonka 22:17, 24 maj 2019


Dołączył: 13 cze 2017
Posty: 4166
Marta masz anioła stróża Toszka czuwa, jak się cieszę!!! Będę śledzić jej rady również u ciebie...
Zacytuję końcówkę jej wypowiedzi pod którą podpisuję się w 100%, mój ogród też!!!
"...pocieszę cię tylko, że ja tak mam i opierniczam z troski, a nie ze złośliwości. Z czystego lenistwa lepiej zrobić raz a porządnie, niż w nieskończoność poprawiać swoje zaniechania lub błędy z początkowych etapów tworzenia ogrodu"


____________________
Iwonka - Wzgórze chaosu
UrsaMaior 09:48, 25 maj 2019


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8197
Toszka napisał(a)



Witaj Marto... na twoje nieszczęście znów jestem na forum i od razu opierniczę


Hahahaa no Toszka, na Ciebie to zawsze można w tym względzie liczyć
____________________
ogród pod lasem
Toszka 10:02, 25 maj 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
No, dobra, ze skruchą zapytam nieśmiało:
czy ktoś kto moje opierniczanie przyjął na klatę z honorem teraz żałuje?
Nadrabiam właśnie zaległości forumowe i z przyjemnością czytam jak niemal w każdym wątku podkreślane jest, że to przygotowanie i wzbogacenie gleby jest doceniane i wspominane w samych pozytywnych aspektach

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
polinka 10:56, 25 maj 2019


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Toszka napisał(a)
No, dobra, ze skruchą zapytam nieśmiało:
czy ktoś kto moje opierniczanie przyjął na klatę z honorem teraz żałuje?
Nadrabiam właśnie zaległości forumowe i z przyjemnością czytam jak niemal w każdym wątku podkreślane jest, że to przygotowanie i wzbogacenie gleby jest doceniane i wspominane w samych pozytywnych aspektach



Mnie nie opierniczałaś ale śmiało i wszędzie głoszę, że dobre przygotowanie gleby to podstawa zdrowego ogrodu i choć ostatnio mi się oberwało za takie poglądy to dalej stoję na stanowisku, że niewzbogacenie gleby i sadzenie roślin w szmacie będzie tylko generować problemy w przyszłosci
Świetnym przykładem jest tutaj Ela Mariposa, która przygotowywała glebę pod Twoim czujnym okiem i mogłoby się komuś wydawać, że straciła rok nie sadząc roślin a tylko zajmując się glebą ale jestem na 1000% pewna, że rośliny będą świetnie rosły.

Dobrze, że wróciłaś Iwonko! Brakowało Cię bardzo.
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
UrsaMaior 11:31, 25 maj 2019


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8197
Toszka napisał(a)
No, dobra, ze skruchą zapytam nieśmiało:
czy ktoś kto moje opierniczanie przyjął na klatę z honorem teraz żałuje?


No gdzieżbyśmy śmiały;D Ja nawet drzewa wycięłam jak mi kazałaś!;D Chociaż nie, to chyba Smerf Maruda do wycinki namawiał. Szkoda, że się nie znałyśmy kiedy ja zaczynałam...
____________________
ogród pod lasem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies