Ten stosunkowo niedawno powstały styl, zapożycza rozwiązania z różnych pomysłów Styl Fusion to połączenie, stylistyczne zamieszanie (czasem przypadkowe, ale często celowe) stylów i trendów w różnych dziedzinach.

Styl ten stał się także obecny w projektowaniu ogrodów. To stylistyczne zamieszanie, polega na dziwnych połączeniach, nietypowych rozwiązaniach, aluzjach i zaskoczeniu. Czasem zadziwia, a czasem śmieszy. To taka niespodzianka z odrobiną szaleństwa, a także sztuka kamuflażu. Najwyraźniej widać ten trend na Chelsea Flower Show lub innych ogrodniczych wystawach, gdzie niektóre ogrody prezentują bardzo odważne, eksperymentalne rozwiązania, czasem na pograniczu kiczu.

Krótkotrwałe, a zatem bardziej eksperymentalne ogrody są platformą dla tych eklektycznych kreacji i pozwalają projektantom na swobodę w zakresie eksperymentalnych innowacji. Kolor, rzeźba, sztuka ogrodowa dają poczucie teatralnej scenerii zaczerpniętej z architektonicznych wzorów. Często odpowiednie oświetlenie dodaje dramatyczności. Takie ogrody wyznaczają pewne trendy, pokazują śmiałe rozwiązania, ale niekoniecznie nadają się do naśladowania.

Zaskakujące połączenia Inspiracje

Ten stosunkowo niedawno powstały styl, zapożycza rozwiązania z różnych pomysłów. Nie ma jako takiej czystości filozofii Fusion, nie ma energii i pewności siebie. Podróże i kurczący się świat otworzyły drzwi wielu wpływom: z dżungli, japońskiego stylu sadzenia w żwirze, modernizmu, ogrodów z basenu Morza Śródziemnego, formalnych koncepcji i tych najbardziej wymyślnych. Styl Fusion po prostu łamie zasady.

Ogrody Fusion - powstawanie

Typowe dla tego trendu są ściany, ponieważ zapewniają one tło lub powierzchnię, na której mogą być eksponowane rzeźby. Kolor, zwykle intensywny i śmiały, ważny jest również dla stworzenia dynamicznej atmosfery.

 Element wodny zapewniający ruch wody, odpowiednią atmosferę i dźwięk Szeroki zakres materiałów związanych ze stylem fusion, a w niektórych ogrodach jego różne kombinacje, mogą stać się nawet aż za bardzo skomplikowane. Często pojawiają się również zestawienia powierzchni sztucznych i naturalnych, takich jak beton i drewno lub kamień i stal. Pozwala to na utrzymanie ogólnego wrażenia prostej konstrukcji, a wtedy te tekstury bardziej kontrastują i są wyraźniej widziane i zauważalne przez widza.

Meble są często używane do wyrażenia szczegółów architektonicznych lub stylistycznych odniesień, lub mogą być wykorzystywane do wprowadzenia żywych lub bogatych kolorów. Duże rzeźby oddają skalę roślin, dodają dramatyczności, a niekiedy powtarzają się w obrębie ogrodu dla rozwinięcia jakiejś idei. Ponadto, w celu wzmocnienia koncepcji stylistycznych, używa się odpowiednich donic i pojemników.

Nowoczesne materiały

Ogromne stokrotki z drutu, nieco kontrowersyjna dekoracja Styl Fusion często obejmuje materiały, które nie są tradycyjnie związane z ogrodnictwem, takie jak szkło, stal, tworzywa sztuczne, nawet asfalt, a są potrzebne dla złagodzenie linii nasadzeń, wprowadzenia wyrazistych brył, zaskakujących połączeń, odważnych kształtów lub innych mocnych akcentów. Mała architektura utrzymana jest w nowoczesnym i surowym wzornictwie.

Rośliny rzeźbiarskie

Mimo wielkiej różnorodności wśród roślin, w ogrodach Fusion są wykorzystywane takie, które mają rzeźbiarskie cechy tzw. rośliny architektoniczne - o dużych liściach albo niezwykłej formie, dzięki którym układ ogrodu staje się bardziej dynamiczny i wyrazisty. Przypominają one niezwykłe rzeźby wyłaniające się z zielonej przestrzeni. Nie powinno ich zabraknąć. Są to np. trawy, paprocie, formowany bukszpan, Yucca, Astelia, Hosta, Rodgersja, lub Phormium.

Kaskady wodne i fontanny

Budowane są skomplikowane układy wodne, z zamgławianiem, wodą płynącą pod górę, lub ściany wodne, kontrolowane przez komputer, zapewniające ruch wody, odpowiednią atmosferę i dźwięk.

Oświetlenie

Z roślin architektonicznych często używa się strzyżonych bukszpanów Efekty świetlne są podstawowymi atutami tego stylu. Rozwój technologii oświetleniowej np. światłowodów pokazuje spektakularne rezultaty. Pozwala wydobyć magię dzięki pokreśleniu kształtów, faktur i pokazaniu światłocieni.

Żywe kolory

Odważne kolory są często wykorzystywane do wykonania połączeń pomiędzy roślinami i twardymi materiałami. Przeróżne ściany, ceramika, płytki podłogowe, oświetlenie mogą przyczynić się do dramatyzmu i spotęgowania koloru, tworząc fascynujący klimat.

Opracowanie tekstu na podstawie "Garden Design"

Fot. Danuta Młoźniak - Gardenarium

12 komentarzy:
jotka 11:47, 10 sty 2011

Obejrzałam jako ciekawostkę, ale zachwycona nie jestem (no może jedynie pomysłowością twórców tych ogrodów). Wg mnie nie są funkcjonalne, a przede wszystkim nie wyobrażam sobie, aby można było w takich ogrodach odpoczywać :( Ogród to dla mnie spokój, równowaga pomiędzy człowiekiem i przyrodą oraz kontakt ze wszystkim co naturalne! Uff, to moje zdanie, ale ciekawa jestem co inni o tym myślą?

Anna Żochowska 12:46, 10 sty 2011

Jedni potrzebują do odpoczynku buszu roślin,a inni ławeczki i "niteczki" spokojnej wody, mamy różne gusta a jak wiadomo o nich się nie dyskutuje.Mnie z przedstawionych propozycji podobają się tafle z wodospadami,ciszy zakątek z czerwoną ławeczką,a przede wszystkim szklarenka z pustych plastykowych butelek osadzonych na bambusowych kijach,albo plama z ceglastej żurawki,najważniejsze,że zawsze można coś podpatrzyć i wykorzystać u siebie w ogrodzie:)))

Olga Szopa 12:59, 10 sty 2011

Przyznam,że nie jest to też mój styl.Jestem fanką ogrodów wiejskich, rustykalnych,ale niektóre elementy z tych założeń też bym mogła zaakceptować u siebie.Podoba mi się szklana podłoga i ściany w ogrodzie i przyznam,że bardzo te "kiczowate" parasolki stokrotki.Jak mówi Anna o gustach się nie dyskutuje.

saturejka 13:56, 10 sty 2011

Te ogrody to taki "poligon doświadczalny", kto wie może z czasem z tego zamieszania wyklaruje się jakiś nowy, spójny i użyteczny styl. Na razie to w większości niezły harmider, bardzo interesujący i inspirujący, ale na dłuższą metę pewnie męczący.

Danusza 14:16, 10 sty 2011

Ja również nie jestem fanka takiego stylu, plastik nie kojarzy mi sie z naturą,rzeźby wymyslne w ogrodzie to jak chrom i szkło w kuchni jestem za naturą ,a le to moje zdanie każdemu wolno mieć swoje:)

Katarzyna Osinkowska 22:01, 10 sty 2011

fajnie pooglądać, ale wcale sie nie chce mieć. ogrody dla innych.

Matka 22:06, 10 sty 2011

to nie mój styl, ale faktycznie, pooglądać i poczytać warto!w końcu każdy ogród ma inny temat!ale ozdóbki niektóre fajne i wymyślne!

Zbigniew Gazda 22:35, 10 sty 2011

Możliwe że rodzi się nowy awangardowy styl ale myślę że to nie jest dla miłośników roślin. Ale zobaczyłem i przyjąłem do wiadomości że takie projekty są na świecie. Były już różne mody i style. Picasso też widział świat po swojemu.

Marta Hawraj 00:41, 11 sty 2011

Witam. Mam małe problemy techniczne dlatego nie widziałam całej galerii zdjęć,nadrobię ...Jednak na podstawie danej mi tu wiedzy nabytej w tekście wiem o co chodzi trochę;) Nie każda kolekcja ciuchów z wybiegu nadaje się na ulice...Jest to moda ,która ma swoje prawa .Z pewnością nie jeden pokusi się o wyjście w czymś "nie do przyjęcia"na ulicach w biały dzień tak też nie zabraknie zwolenników takich rozwiązań jak te przedstawione.Niektóre rzeczy nawet mi się spodobały ,całe aranżacje lub pojedyncze zastosowania czy przedmioty. Może jeden z przykładów niech będzie zdjęcie z zastosowaniem fioletowej trawy.Wszystko tu jest ładnie wkomponowane mało tego ciekawie dopasowana roślinność .Przypomina to króciutko podstrzyżoną ,gęstą lawendę ;)I jeszcze jeden plus za zastosowanie tego koloru.Sztuczna trawa przy prawdziwej czy innych żywych roślinach zielonych to dopiero kicz.Jest to od razu rzucająca się w oczy mistyfikacja.Tu brak natury nie razi ...A może się mylę...???

Anna Żochowska 21:34, 12 sty 2011

Marta masz rację ,to kicz:))

Marta Hawraj 23:59, 13 sty 2011

:)

Danuta Młoźniak 10:31, 15 sty 2011

To właśnie istota stylu Fusion, mają pobudzać naszą wyobraźnię, ale niekoniecznie zachęcać do naśladowania. Dobrze jest wiedzieć co się dzieje w "wielkim świecie", ale życie jest całkiem zwyczajne i potrzebuje zwyczajnych ogrodów, w których się żyje i korzysta i takich które jak najpełniej odpowiadają właścicielowi. Moim zadaniem jest prezentować wszystko, co w ogrodnictwie się dzieje, o czym wiem lub widziałam i co mnie także poruszyło.