Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Migawki z Rodos

Pokaż wątki Pokaż posty

Migawki z Rodos

Anda 14:27, 22 mar 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33596
Nie wiem, co zostanie niestety. Mam tylko austinki i historyczne. U mnie rosną dobrze, ale ja nie jestem ażtakwymagająca i mszyce na liściach lub czarne plamki nie wpędzają mnie w czarną rozpacz
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Makao 17:18, 22 mar 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4336
Znalazłam jakaś listę różnych Austina. Powykreślałam te które wycofują a pogrubiłam te co zostają. Nie wiem czy widoczność będzie dobra
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
Mgduska 19:11, 22 mar 2023


Dołączył: 18 sty 2019
Posty: 6370
Roach różanych. jodziejowa napisał(a)


Na stronie DA przy niektórych odmianach jest dopisek „retired”
I wyjaśnienie:
„ Due to climatic changes and the evolution of plant diseases, some historical varieties will no longer reach our increasingly high standards. It is in these instances that we must retire the rose to ensure customers receive only the best roses that will thrive and deliver the most enjoyable customer experience, regardless of gardening expertise. As a result of our review process, Munstead Wood is now retired from our English Rose Collection but will always remain part of our history, paving the way for many more new roses to come, creating the next generation of roses”


Słabe to tłumaczenie i tyle. W przypadku nieudanych odmian nie można zrzucać winy na zmiany klimatu, trzeba może dłużej obserwować odmianę przed wypuszczeniem jej na rynek. Wytrzymałość róży na warunki jest też całkiem różna w różnych regionach - angielki kupuje cały świat, a zapewne warunki w Polsce są inne niż w Kaliforni, Włoszech czy Japonii. Nie wiem, więc, co właściwie miał na myśli autor wyjaśnień. Akurat Munstead jest niezłą odmianą, a historyczne, jak wskazuje sama nazwa, niejedno przeżyły i skoro niektóre odmiany mają nabywców od 150 lat, to twierdzenie, że przestaną się sprawdzać wypada bardzo blado.
Dzięki swoistemu urokowi, angielki mają wiele wybaczone. Na mnie też parę plamek nie robi wrażenia, jeśli dostaję w zamian TAKIE kwiaty.
____________________
Sałatka pokrzywowa
Patrycja_KG_Lu 09:04, 23 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2763
Nie znam się na różach, ale te wyjaśnienia i to co się dzieje przypomina sytuację z nasionami warzyw. Coraz trudniej o stare odmiany, a rynek zasypany nowymi i w większości tymi F1. Będziemy uzależnieni od kupowania nasion, które swoją drogą są coraz droższe z roku na rok. Oficjalnie nasion hobbistyczni ogrodnicy nie mogą sobie wysyłać, sprzedawać przez internet. Można to nadal robić na żywo. Są już próby obchodzenia prawa na zasadzie „nasiona kolekcjonerskie - nie do siewu”, lecz nie wiadomo kiedy i za to się zabiorą. Ostatnio widziałam artykuł o kobiecie, która dostała grzywnę za wysyłanie patyków hortensji do samodzielnego rozmnożenia, więc i z tym na O. trzeba zacząć w konspiracji rozmawiać. Takie podziemie ogrodowe się robi.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Judith 09:25, 23 mar 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 10064
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
[...]Ostatnio widziałam artykuł o kobiecie, która dostała grzywnę za wysyłanie patyków hortensji do samodzielnego rozmnożenia, więc i z tym na O. trzeba zacząć w konspiracji rozmawiać. Takie podziemie ogrodowe się robi.

Zaciekawiło mnie to i poszperałam. Człowiek sie uczy cale życie - to jest jak z prawami autorskimi w przypadku sztuki - trzeba mieć licencję czy jak w przypadku własności intelektualnej. Właściwie zrozumiałe, jak się juz o tym wie .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Kordina 09:26, 23 mar 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Oj próbują, próbują, kto słucha niezależnych źródeł informacji ten wie o co chodzi
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Patrycja_KG_Lu 09:34, 23 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2763
Bożenko, chyba podobne rzeczy czytamy/oglądamy, bo staram się kupować tylko nasiona warzyw, które potem będę mogła zebrać i mieć już w kolejnych latach rośliny wysiane ze swoich.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Kordina 09:34, 23 mar 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4749
Oj próbują, próbują, kto słucha niezależnych źródeł informacji ten wie o co chodzi
W zeszłym roku założyłam taki wątek:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/11332-zakaz-sprzedazy-i-rozdawania-nasion

widać sprawa jest rozwojowa.
Prawa autorskie można mieć do dzieła stworzonego przez człowieka, a nie np roślin dziko rosnących (w przypadku ziół), tu chodzi o coś zupełnie innego...
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Makao 10:01, 23 mar 2023


Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 4336
Łąki kwietne trzeba siać. One się same rozsiewają choć trochę to trwa
____________________
Ania - Zapraszam do wątku Anna i Ogród - moja droga do ideału + będzie się tworzyć Wizytówka - Anna i Ogród
lilarose 10:16, 23 mar 2023


Dołączył: 13 kwi 2018
Posty: 1561
dziewczyny, ale nie ma co mieszać różnych spraw. Czym innym jest obrót nasionami i tutaj należy podpisywać petycje i wspierać małe gospodarstwa, które walczą w naszej sprawie, by doprowadzić do zmiany przepisów w Polsce, bo są wyjątkowo restrykcyjne.
Historia z rozmnażaniem i sprzedawaniem licencjonowanych roślin jest jednak kradzieżą, to jest jak wypisz wymaluj sprzedaż pirackich płyt
Jeszcze czymś innym jest wycofanie przez Austina pewnych odmian róż z rynku, jakkolwiek dla nas to nie zrozumiałe, taka jest polityka firmy. Przecież często spotykamy się z sytuacją, kiedy jakaś firma przestaje sprzedawać nasz ulubiony produkt (ja np. byłam zła, jak Ikea wycofała emaliowane naczynia )
____________________
Kaśka działeczka w dużym mieście Wątek ogrodu przy Domu Działkowca w moim ROD: ogród przy domu działkowca
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies