Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Opuchlaki

Pokaż wątki Pokaż posty

Opuchlaki

Gardenarium 08:15, 14 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Teraz czyli na przedwiośniu bym zastosowała walkę przy pomocy nicieni. Nemasys L stosujemy od marca do maja i od sierpnia do października, a Nemasys H stosujemy od czerwca do sierpnia.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/423-zwalczanie-opuchlakow-w-ogrodzie

Do sporządzenia preparatów z wrotyczu potrzebne są świeże rośliny, więc nie wiem skąd masz ten wywar, z zeszłego roku nie nadaje się, chyba że to jest Ema 5 z wrotyczem, gotowy preparat.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mirkaka 08:38, 14 mar 2016


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9541
Wywar z wrotycza, gnojówka z wrotycza nie niszczą opuchlaków. Robiłam opryski na rośliny i podlewałam gnojówką , robiłam doświadczenia . A teraz wykopuję żurawki i w każdej są larwy. Może stosowanie tych roślinnych preparatów daje efekt w dłuższej perspektywie. Tylko co mi z tego jak rośliny trzeba ratować teraz. Uważam że do walki z nimi trzeba zastosować wszystkie możliwe sposoby a nie jeden, i walka tak będzie trwała długo, jak nie ciągle gdyż od sąsiada zawsze mogą nowe przywędrować.
Ja zaczynam się pozbywać żurawek, bo one najbardziej /z mojego doświadczenia/ przyciągają opuchlaki. Każdy dołek po wykopaniu żurawki zalewam wrzątkiem. Swoją walkę prowadzę już dwa lata, na razie efektów nie widać.
Życzę Wszystkim powodzenia w walce
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Madzenka 20:37, 14 mar 2016


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998
Walcze trzy lata, wywaliłam juz praktycznie wszystkie zurawki, bo inne rosliny jakoś sobie radza ale nie żurawki własnie. Zostawisz jednego robala w ogrodzie będziesz miała 500 jaj a zatem tyle larw. Stosowałam wrotycz (wywar) , Ema5, Nemasys i Dursban i nadal je mam. Ale ogrniczyłam populacje i bya o to w tum wszytskim chodzi, zeby nie dopuścic do plagi
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
mirkaka 06:04, 15 mar 2016


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9541
Zgadzam się z Madżenką,walczyć trzeba aby nie dopuścić do plagi.
Ja do tej pory stosowałam Dursban, trzeba uważać bo niszczy rośliny, wrotycz - wywar i gnojówkę, deseczki podkładane pod rośliny służące do wyłapywania chrząszczy, Zbierałam z latarką dorosle, zbierałam ściółkę z pod roślin- gdzie widziałam wgryzy na liściach- do wiadra z wodą i płynem do naczyń aby utopić dorosłe.
W tym roku oprócz powyższych sposobów będę nadal używać dursbanu ale tylko lancą doglebową, gnojówkę z wrotycza do podlewania, kupiłam środek do oprysków Spruzit oparty na pyretrynie, wysiałam nasionka złocienia kaukaskiego który zawiera pyretryny-substancje toksyczne, i będę go systematycznie sadzić wszędzie gdzie znajdę miejsce, zastanawiam się też nad posianie gryki, ale jeszcze nie wiem czy to zrobię, kupiłam też taśmę ogrodniczą klejącą i będę obklejać łodygi roślin aby dorosłe się do nich przykleiły jak będą włazić do góry. Nie stosowałam tylko nicieni i chyba jeszcze nie zastosuję ich bo mam spory ogród do podlewania.
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Mazan 11:45, 15 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mirkaka

Żartując powiem, że nie wszystkie metody wykorzystałaś. Do kompletu zabrakło grzybów owadobójczych, a ja je wykorzystuję. Problem w tym, że trzeba samemu je hodować, ale skuteczność tych grzybków jest nawet b. duża. Na "swoje" larwy i pędraki wykorzystuję grzyba Isaria fumosorosea, a zbieram go pod drzewami owocowymi tylko trzeba go rozpoznać. Nie wiem czy są w sprzedaży gotowe preparaty, jak nicieniobójcze Larwanem czy Nemasis, gdyż opłaty rejestracyjne są drogie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Bozenka06 16:23, 15 mar 2016

Dołączył: 17 wrz 2014
Posty: 64
Jak wygląda ten grzyb i skąd go wziąć?
Iwcia 16:53, 15 mar 2016

Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 1212
Zaciekawiłes mnie tym grzybem. Napisz cos wiecejMoje zurawki też nie przetrwały zimy. Muszę wytoczyć jakoweś działa
____________________
Mój przyszły ogród
Mazan 18:56, 15 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Skoro o nim napisałem to przeszukałem w internecie i stwierdziłem, że jest w preparacie PREFERAL używanym do zwalczania mączlika. Produkuje go firma belgijska. Czasem można o tym grzybku usłyszeć "różowa muskardyna", gdyż tworzy na owadach różową pleśń.

Bożenka06

Selekcjonuję go z gruntu pobieranego pod drzewami owocowymi, ale do tego celu zostawiam drzewko żeby owoce zrobaczywiały. Wówczas ten grzyb, a także kilka innych ma swoich żywicieli, którzy przepoczwarczają się pod drzewem, a wiosną, po przesianiu gleby robię pożywkę Saborauda i selekcjonuję: zielone 'kropki' to trichoderma najczęściej, jeśli nie ma go to wtedy częstymi zagrożeniami są fusarium spp. oraz botrytis, ale też dużo innych grzybów patogennych, na które trzeba uważać, bo mogą wywołać alergię górnych dróg oddechowych, a w najgorszym nowotwór, o czym przekonali się archeolodzy. Nasi,krajowi, ukuli nawet powiedzenie, że "kto pierwszy wejdzie ten pierwszy zejdzie" - to jest o kropidlaku - aspergilus spp. Dlatego napisałem nieco więcej.


pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Gardenarium 18:57, 16 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Takie coś?

My ograniczyliśmy znacznie populację poprzez zbieranie dorosłych osobników.
2 lata temu Witek łapał po 150 a rok temu po 30 do 15. Ale są i gryzą dziury. U mnie najbardziej upodobały sobie bluszcz w takich miejscach niewidocznych, ciasnych. No i różaneczniki głównie C.White, tych R. yakushimanum jakoś mało ruszają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:01, 16 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Takie grzyby?

Tutaj jest o zwalczaniu biologicznym

http://www.forestpests.org/vd/270.html
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies