Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Opuchlaki

Pokaż wątki Pokaż posty

Opuchlaki

Mazan 20:21, 16 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Tak. Takie coś. Są dość szybkie w działaniu, ale do uzyskania odpowiedniej ilości trzeba zakładać hodowlę i prowadzić selekcję, by później je namnażać i pozyskać zarodniki. Żmudne to zajęcie i nie dla podatnych na alergie - wiem coś na ten temat, mój wnuk ma taką przypadłość i choć chce obejrzeć barwy - nie może, a w 'gromadzie' kolory są piękne. Można by pleśnią malować.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
mirkaka 06:24, 17 mar 2016


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9541
Mazan napisał(a)
Tak. Takie coś. Są dość szybkie w działaniu, ale do uzyskania odpowiedniej ilości trzeba zakładać hodowlę i prowadzić selekcję, by później je namnażać i pozyskać zarodniki. Żmudne to zajęcie i nie dla podatnych na alergie - wiem coś na ten temat, mój wnuk ma taką przypadłość i choć chce obejrzeć barwy - nie może, a w 'gromadzie' kolory są piękne. Można by pleśnią malować.



Pozdrawiam


Tak, tylko co nam z tego? Przecież nikt z Nas nie będzie hodował tych grzybów bo się najzwyczajniej na tym nie zna. Jeśli potrafisz je namnażać to może mógłbyś je sprzedawać? Na pewno znajdą się chętni.
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
mirkaka 06:41, 17 mar 2016


Dołączył: 09 lut 2015
Posty: 9541
Substancja czynna Isaria fumosorosea szczep Apopka 97 została dopuszczona do stosowania w krajach UE
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32015R0306 ,
jest zatem nadzieja że będzie można to kupić w Polsce, chyba że już jest dostępna?

W tej tabeli jest wymieniony ten preparat , ale działa na pluskwiaki, czy na opuchlaki również?
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Studia_Ecologiae_et_Bioethicae/Studia_Ecologiae_et_Bioethicae-r2010-t8-n1/Studia_Ecologiae_et_Bioethicae-r2010-t8-n1-s45-54/Studia_Ecologiae_et_Bioethicae-r2010-t8-n1-s45-54.pdf

Preferal, działa na mączlika szklarniowego,a na opuchlaka ?

Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha podaje jeszcze taki preparat grzybowy na opuchlaki:
Bio 1020 – preparat grzybowy oparty na gatunku Metarhizium anisopliae z klasy grzybów niedoskonałych (Fungi imperfecti), produkowany przez niemiecką firmę Bayer AG;

Znów próbuję go znaleźć żeby kupić i nie mogę.
Może ktoś z Was wie gdzie te preparaty można kupić?
____________________
Mirka Wszystkiego po trochu pomorskie
Mazan 12:54, 17 mar 2016

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Mirkaka

Pytasz - odpowiadam. Wspomniałem o grzybach pleśniowych dlatego, że te organizmy nie wymagają specjalnych warunków, wystarcza im standardowa wilgotność i temperatura dodatnia gleby czego nie można powiedzieć o nicieniach. Dla grzybów 'specjalnymi' warunkami są rodzaj gleby i nie wzruszane podłoże. Isaria 'lubi' atakować wiosną i gleby średnio zwięzłe lub piasek gliniasty, Metarhizium występuje na bardziej piaszczystych, natomiast gleby zwięźlejsze są zasiedlane w przeważającej części przez grzyb Beauweria. Metarhizium przypuszcza atak na szkodniki glebowe późną wiosną i do późnej jesieni, a Beauveria bassiana od późnego lata do jesieni. Isaria jest wykorzystywana do zabiegów powierzchniowych ponieważ znosi okresową suszę. Zarodnikom wystarcza się "przyczepić" do szkodnika żeby spełnić swoje zadanie, a że szkodnik przebywa najczęściej na spodniej stronie liścia to i wilgotność jest zachowana. Tak pokrótce wygląda sprawa z grzybami.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mala_Mi 09:49, 22 mar 2016


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Czytam, że częstym pytaniem jest co jedzą opuchlaki. Mam wrażenie, że wszytko co ma mięsiste korzenie, tu
tu wrzucałam listę
Dziś dopisałabym jeszcze dużo innych roślin takich jak róże, bluszcz, ognik........

Największe straty (doprowadzają do padnięcia rośliny) robią w żurawkach i rozchodnikach.

Rozchodniki wszystkich intrygują, czy jedzą czy nie... jedzą, jedzą..

To rozchodnik jesienią (wielka kępa)


A to kwiecień... nie zjadły do końca bo wykopałam dziady..
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Alicja169 11:42, 23 mar 2016


Dołączył: 24 mar 2015
Posty: 5105
Halo, czy to mogą być jaja opuchlaka ? Są miękkie i poddają się po naporem paznokcia, pękają.
Wykopałam żurawki i w wielu z nich są takie kuleczki - może to kulki nawozowe (oby) Wolę mieć pewność, że nie ma to nic wspólnego z opuchlakami





____________________
Otrzymaliśmy życie bez instrukcji obsługi. Ogród na piasku i z wielkim murem
Wiolka5_7 12:29, 23 mar 2016


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Na 100% to nawóz, jaja opuchlaków są bardzo małe, wielkości od 0,7 do 1 mm
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
kasia 16:35, 23 mar 2016


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 396
Kupiłam nicienie , jutro będę miała i zacznę z nimi walkę. Zjadły mi trzmielinę i nadgryzły azalie i różaneczniki.
____________________
Kasia - Ogród u Kasi
kasia 20:30, 26 mar 2016


Dołączył: 01 sty 2013
Posty: 396
Zastosowałam dzisiaj, sprzyjała mi pogoda padał deszcz. W innych częściach podwórka zastosuję Ema5 z wrotyczem. Zobaczymy , stosowałam już preparaty Em farma + , uważam że efekty są
____________________
Kasia - Ogród u Kasi
MartaR 15:27, 29 mar 2016


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 194
Witam
a co sądzicie o Mospilan 20 SP?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies