Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogrodnik Mimo Woli cd

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodnik Mimo Woli cd

bogumila 17:29, 22 lis 2014


Dołączył: 22 wrz 2010
Posty: 19612
Mala_Mi napisał(a)
Wieloszka.... tak czytam sobie jak się komponują rabaty, u Ciebie , u Danki i u innych dziewczyn.... te dylematy, dobrze, że ja takich nie mam. Każda roślina ma swoje okresy w roku lepsze i gorsze.. trzeba to zaakceptować. Nie ma rośliny idealnej! W każdej jest coś co w pewnym okresie może wnerwiać. Problem polega na tym, by tak dobrać rośliny, aby piękno jednej odwróciło uwagę od tej innej która w danym momencie jest brzydka. Taki carex Evergold jest piękny, ale po zimie też czasami potrafi sie zeszpecić i potrzebuje czasu aby nabrać urody i jak każda trawa po jakimś czasie sie zestarzeje i wymaga odmłodzenia. Wszystkie brązowe trawy też po jakimś czasie wypadają lub się starzeją.
Dobrze, że ja nie mam takich problemów, jak mi się coś podoba to sadzę, a potem przekopuję jak nie wyjdzie. To tak jak z piwoniami... niektórzy nie sadzą bo krótko kwitną.. a ja dla tego krótkiego kwitnienia mam ich posadzonych dużo.. i jakbym miała miejsce to jeszcze bym ponasadzała
W małym ogrodzie trzeba bardo sie zastanowić jak zrobić by było ładnie, a w dużym... jak nie jedna rabata ma swoje pięć minut to druga.
Ja stipy będę ciąć... bo jednak przez większość sezonu wygląda łądnie. Chcąc mieć ideał należałoby produkować na bieżąco sadzonki i stare egzemplarze podmieniać na nowe. Ale stipą sie nei przejmuje, bo po mroźnej zimie i tak padnie. Ostatnie 2 zimy były łagodne wiec 3 sezony dawała radę.
Idealna wydaje się jak na razie i zwiewna i sie nei pokłada i nie starzeje sie to trawa Carex Prairie Fire.. tylko też przyjdzie zima i pozamiata ja z rabaty.

Idealnie to wyglądają rabaty na CFS... bo są skomponowane na dany okres czasu i pracuje nad tym tabun ludzi... a w ogrodzie musi być czasami gorzej, chyba, że sie wygra w totolotka i zatrudni sobie na etat ogrodnika.


Mam podobne problemy z nasadzeniami.Zmieniam rabaty i podczytuję u Ciebie bardzo często...Pozdrawiam.
____________________
W cieniu - zacieniona / Mexico City / Oliwa - park
Piotr_ 17:37, 22 lis 2014


Dołączył: 13 sty 2014
Posty: 2987
To roboty masz trochę ale dasz radę
____________________
Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu / Wizytówka-Egzotyczna wyspa na Podkarpaciu Pozdrawiam Piotrek
Luki 18:35, 22 lis 2014


Dołączył: 10 cze 2013
Posty: 8909
Aniu jak ja lubię Twoje podejście do ogrodu może dlatego, że ja też z tej gliny...chociaż u mnie z piasku i mnie też nie przeszkadzają słabe momenty bylin. Czasem irytują, denerwują, ale co za problem posadzić coś innego, to nie drzewa czy wielkie krzewy. Tak samo jak wiele osób narzeka na liliowce bo liście nie takie bo coś tam żółtego w sezonie, ale czy nie warto dla tych kilku tygodni w roku je mieć. Czasem nawet kilku dni gdy kęp mała. To samo z liliami, dwa trzy tygodnie kwitną, ale za to jak. Co z tego, że później tylko patyki, są zielone to mnie nie przeszkadzają.
Już Cię uprzedzam, że będziemy zimą dumać nad moją nową bylinówką w kolorach różu fioletu i purpury Będę cię męczył bo masz przetestowanych o wiele więcej bylin niż ja, ale spokojnie na to będzie jeszcze czas
____________________
Ogrodowa przygoda Łukasza II, cz.I, Biało różowy, Wizytówka Łukasz
AgnieszkaW 18:56, 22 lis 2014

Dołączył: 08 mar 2013
Posty: 10749
Muminek w pionie to wielka radość dla rodziny, ale i "oczy dookoła głowy". Aniu, podoba mi się Twoje podejście do ogrodniczkowania, też podobnie myślę Pozdrawiam
____________________
Agnieszka Jurajski Ogród *** Wizytówka
Sebek 19:00, 22 lis 2014


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jeszcze grzebiesz w ogrodzie? Bo lista dlugaaa
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Mala_Mi 20:00, 22 lis 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Posadzilam topinambur..... skrobie cholere od godziny. Nie wiem czy będzie smaczne .... wiem że jest wk.....ce. A urosło tego że ... zanim to oskrobie to wiosny doczekam.
Forum przegrało z topinamburem.... wracam do skrobania... przepis mówi kilogram...grrrrr
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
bociek 20:03, 22 lis 2014


Dołączył: 05 paź 2011
Posty: 7991
Witaj Aniu,

Oglądałam Maję, z całego serca gratuluję. Fajnie było obejrzeć Twój ogród w "ruchomy" sposób Jesteś niesamowicie energetyczna, teraz to mogłam nie tylko przeczytać, ale też zobaczyć

Ściskam
____________________
Wiosne trzeba miec przez caly rok w sercu :D Bockowe perypetie ogrodkowe
20:35, 22 lis 2014
Ania, a Ty ten topinambur masz na rabacie? Ja miałam kiedyś, ale brzydkie to i ekspansywne. Pewnie można to zakomponować, żeby zdobiło, ale ja nie go lubię.
Olili 20:56, 22 lis 2014

Dołączył: 09 paź 2014
Posty: 2386
hehe a ja nie wiem nawet co to topinambur,tzn. teraz to już wiem,bo od czego google
____________________
Iza -Ogród-wyrozumiały
Mala_Mi 22:30, 22 lis 2014


Dołączył: 13 sty 2012
Posty: 50484
Plan na dziś. Weryfikacja
- wyciągnąć 3 ogromne kastry z lotosami z oczka - odpuściłam, sama nie wyjmę eMusia nie było
- wyczyścic filtry z oczka i je opróżnić z wody (to najgorsze ) - najgorsze wiec poczeka ...
- posadzić gdzieś tulipany i lilie.- opchnęłam bez sensu, jeszcze zadołować donice z tulipanami, ale to mały pikuś
- sypnąć korę na byliny które przesadzałam ostatnio - nie zrobiłam
- związać trawy - nie związałam
- zakopczykować wrażliwsze róże a wcześniej wydrzeć z Mordoru ziemię, czyli przebrać stertę darni z ziemią... rok sie kompostowało, w większości fajna do kopczykowania i wynieść w wiaderku bo lepszego dojścia już nie ma (reszta róż niech sobie sama radzi) - przecież kopczykuje się po przymrozkach, może poczekać
- zadołować trochę wykopane byliny - zrobione
- skopać warzywnik - 1/4 skopana (w ramach rozgrzewki)
- skopać szklarnię - 1/4 skopana z powodu jak wyżej
-wymyć szklarnię - za zimno, łapki grabieją, zdrowie ważniejsze
-schować stoły i krzesła - sama nie zaniosę..
-zebrać liście z trawnika - poczekam aż obeschnie
- itd itp......
Ponad plan wykopałam marchewkę trochę topinamburu, pory. Wysadziłam pelaśki z doniczek gierczusiowych i przesadziłam do zwykłych doniczek, może przezimuję.

Sezon ogrodniczkowania jeszcze trwa
____________________
Ogród Małej Mi - sezon 2017 / Sezon 2016 / Sezon 2015 / Część II / Część I / Wizytówka / Zlot-2014 / Zlot-2012 Mózg to nie mydło; nie ubędzie go, gdy się go użyje.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies