Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

popcorn 10:31, 18 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
ada14 napisał(a)


To jest stare zdjęcie, ale tak właśnie wygląda ta moja pergola. W tej chwili obie róże się spotkały. Nie jest to trafne miejsce, niestety kilka lat temu nie przemyślałam do końca pomysłu z ustawieniem jej tam. W miejscu, gdzie stoi czerwone krzesełko chciałabym postawić pawilon ogrodowy. Jak pisałam, pergola jest za niska aby wykorzystać ją jako fajną "bramę" przed pawilonem. Może być wykorzystana tylko jako element ozdobny, dlatego wraz z różami chciałam ją przenieść w inne miejsce. Dlaczego hortensje w donicach? Nie wiedziałam czy ich kwaśne wymogi będą odpowiadały różom.
Skoro jednak moje róże mogą nie przeżyć, muszę pomyśleć na innym rozwiązaniem.


hej, no nie wygląda to zbyt urodziwie, nie obraź się!!

Ja bym zlikwidowała tę rabatę i tę pergolę też. przy tak dużym drzewie to te róże chyba się tak męczą?? ile godzin dziennie masz tam słońce?
Podejrzewam że to nie jest dobre miejsce dla nich, na jesień bym je wykopała - gdy już zrzucą liście i posadziła np przy płocie, żeby się miały o co oprzeć? Nawet ryzykując że nie przeżyją przeprowadzki.

Pokaż szerzej to miejsce, najlepiej z naszkicowanym pawilonem ogrodowym. Czemu pawilon akurat tam? Będzie brudny od liści spadających z drzewa, ptasich odchodów itp.. jeśli nie masz tam utwardzonej powierzchni, to bym się zdecydowała na inne miejsce na pawilon??

pozdrawiam!!
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 10:34, 18 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
EwaG napisał(a)


Jako wypełnienie możesz użyć zimozielonej trzmieliny płożącej (jest zielona, połączenienie zieleni i bieli lub żółci) lub bardzo niskie jałowce płożące (niebieskawe, zielone).
EG


Gdzieś widziałam połączenie zieleni bukszpanowych obwódek z niebieskością niziutkiego, płożącego jałowca Wiltonii. W pełnym słońcu dobrze rośnie

a trzmieliną też super, ale trzeba będzie ją dość często ciąć. Fajny plan
____________________
Mój nowy ogródek
aaga 12:23, 18 sie 2014

Dołączył: 18 cze 2014
Posty: 10
popcarol napisał(a)


Jak ładnie!! Dobrze rozumiem, pod brzozami chcesz zdjąć całą trawę i zrobić dalej rabaty? Podobają mi się trawy, duża ilość, a z przodu rabaty gdzie jest słońce, wrzosy, dużo, sadzone plamami - jednakowe po kilkanaście sztuk

A jeśli zostaje trawa pod brzozami, to podobają mi się hostowe skarpetki A z takich pięknych drzew nie miałabym nic przeciwko żeby grabić listeczki. A może łatwiej byłoby zebrać te liście kosiarką, po prostu??
pozdrawiam!


dzieki Popcarol za odpowiedz..oj nasiedzialam sie dniami i nocami na forum i wzdychalam do tych pieknych ogrodowDanusia tworzy bajkowy swiat..a ja chcialabym u siebie choc namiastke tego co wy tu wszyscy tak pieknie prezentujecie
Wczesniej kosiarka zbieralam te liscie ale teraz juz sciagnelismy trwe pod brzozami i zamierzam tam cos zasadzic..takze zyskalam spory kawalek do zagospodarowania..ciekawa jestem jak radzicie sobie ze zbieraniem lisci z rabat gdzie jest duzo roslin i jest kora?
Chce rozlozyc folie pod kora wiem ze sa zwolennicy jak i przeciwnicy tego lecz wydaje mi sie ze chwastow bedzie zdecydowanie mniej..
Wrzosy i wrzosce myslalam zeby zasadzic po 20 szt z 5 rodzai..(doradzcie jakie beda najladniejsze?)boje sie wiecej bo slyszalam ze duzo osob rezygnuje z nich bo przemarzaja..
i nie wiem co dalej..
czy pomieszac deren i azalie?a z przodu cos mniejszego?
____________________
popcorn 15:32, 18 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
hej,
czyli zero trawnika, duzo roslin pod brzozami
jak tam jest ze słońcem? Żeby wrzosy były ładne, muszą mieć duużo słonka. Już lepiej radzą sobie z cieniem - przynajmniej u mnie - wrzośce. Odmian nie znam, zresztą trudno trafić na odmianę X bo zwykle są podpisane "wrzos/wrzosiec w odmianach"

plamy po 20 szt takich samych - cudnie bedzie
i trawy, dużo traw, miskanty i rozplenice, też takie same po kilka-kilkanaście sztuk...
u Danusi w ogrodzie z lustrem i chyba jeszcze gdzieś były takie nasadzenia - mus podejrzec

nie wiem jak sie zbiera liscie na rabatach z kora - nie mam tego problemu, bo nie mam duzych drzew; z rabaty z morwą - duże, wielkie liście - po ich opadnięciu po prostu zbieram. Te z brzóz Ci pewnie zwieje i będą zaspy liściowe po kątach też pewnie bez ręcznego zebrania się nie obejdzie..

co do maty p/chwastom, to przy trawach i wrzosach to niezbyt dobry pomysl, bo one sie rozrastaja mocno na szerokosc - gdybys posadzila dosc gesto, to pielenie byloby masakra pierwszy rok-dwa, a potem roslinki powinny juz zadarnic teren?

pozdrawiam!!
____________________
Mój nowy ogródek
popcorn 15:35, 18 sie 2014


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Co do wymarzania, to jak zasadzisz je "w kupie", to na zimę możesz je nakryć włókniną na wszelki wypadek... to zależy jak się trafi - mam wrzosy/wrzośce które rosną ładnie od 5 lat, a miałam takie które odmeldowały się po pierwszej zimie... tyle że jak wypadnie 20 szt to boli...
____________________
Mój nowy ogródek
ada14 20:51, 18 sie 2014

Dołączył: 21 maj 2012
Posty: 19
popcarol, pisząc na forum musimy się liczyć nie tylko z pochwałami, ale również i negatywnymi opiniami. Nie powinniśmy się za to obrażać. Ja się nie obraziłam.
Wiem, że to miejsce nie jest urodziwe, dlatego chcę to zmienić. To jest zdjęcie sprzed 2-3 lat. Troszkę się zmieniło, niestety nie mam w tej chwili możliwości zrobienia nowych fotek. Róża rozrosła się zarówno po długości jak i zyskała bardzo na objętości. Słońca ma pod dostatkiem, bo pięknie kwitnie w swoim czasie. Drzewo to stara jabłoń, która nie owocuje obficie, a i jabłka nie są zbyt smaczne. Szkoda było ją wycinać. W tym roku wysadziłam przy niej winobluszcz pięcioklapkowy i bluszcz biało- zielony.
To miejsce najbardziej pasuje mi na pawilon. Jest zaciszne, osłonięte od ulicy żywopłotem i będę miała idealny widok na "plac zabaw" mojej pociechy. Spadające liście nie stanowią problemu, ponieważ przed zimą pawilon będzie rozbierany.
Właśnie dzisiaj dowiedziałam się niespodziewanie, że moja dobra znajoma ma pergolę wyższą od mojej i chce się jej pozbyć. Oczywiście natychmiast "zaklepałam" ją sobie i w tym tygodniu będzie odbiór.
W tym przypadku róża zostaje na swoim miejscu.

Oznacza to, że metalowa pergola ze zdjęcia będzie wolna. Chcę ją przenieść do słońca. Mam milin 'Flamenco'- mogę go pod nią wysadzić? I co do tego?
aaga 21:47, 18 sie 2014

Dołączył: 18 cze 2014
Posty: 10
popcarol napisał(a)
hej,
czyli zero trawnika, duzo roslin pod brzozami
jak tam jest ze słońcem? Żeby wrzosy były ładne, muszą mieć duużo słonka. Już lepiej radzą sobie z cieniem - przynajmniej u mnie - wrzośce. Odmian nie znam, zresztą trudno trafić na odmianę X bo zwykle są podpisane "wrzos/wrzosiec w odmianach"

plamy po 20 szt takich samych - cudnie bedzie
i trawy, dużo traw, miskanty i rozplenice, też takie same po kilka-kilkanaście sztuk...
u Danusi w ogrodzie z lustrem i chyba jeszcze gdzieś były takie nasadzenia - mus podejrzec

nie wiem jak sie zbiera liscie na rabatach z kora - nie mam tego problemu, bo nie mam duzych drzew; z rabaty z morwą - duże, wielkie liście - po ich opadnięciu po prostu zbieram. Te z brzóz Ci pewnie zwieje i będą zaspy liściowe po kątach też pewnie bez ręcznego zebrania się nie obejdzie..

co do maty p/chwastom, to przy trawach i wrzosach to niezbyt dobry pomysl, bo one sie rozrastaja mocno na szerokosc - gdybys posadzila dosc gesto, to pielenie byloby masakra pierwszy rok-dwa, a potem roslinki powinny juz zadarnic teren?

pozdrawiam!!


trawa pod brzozami juz usunieta i juz zaczelam ukladac folie a teraz zaczynam sie zastanawiac czy zostawic ?
to jest strona wschodnia wiec chyba zasadze wiecej wrzoscow?Jestem z lodzi i myslalam o szkolce wolskiego..jakie macie opinie?czy polecacie gdzies indziej zakupy?
rabata jest dosc duza bo do zagospodarowania mam 15m dlugosci i 4 m szerokosci..jakie macie pomysly na posadzenie roslin?

____________________
Ewa_w_ogrodzie 21:56, 18 sie 2014


Dołączył: 20 lip 2014
Posty: 636
Ja na razie nic nie radzę, bo się nie znam. Moja rabatka prawie gotowa, powstała dzięki temu wątkowi za co wszystkim doradzającym dziękuję. Niestety czekam jeszcze na dwie rośliny, ale i tak jest już dużo lepiej, chociaż jeszcze małe.
____________________
Pozdrawiam Ewa nasz ogród wspaniała przygoda czy czarna magia
Toszka 22:04, 18 sie 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Aaga
Jeśli byś zrobiła rabatę bylinowo-ciemiernikowo-hostowo-trawiastą to liści na jesieni nie trzeba by zbierać... będą świetną ochroną na zimę, wiosną trawy ścinasz, bylin jeszcze nie ma i można liście zgrabić, przekompostować na cenny liściasty kompost. I po problemie

Wbrew pozorom chwasty świetnie wrastają w matę i bardzo trudno jest je z niej usunąć
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
agamad 23:11, 18 sie 2014

Dołączył: 16 lip 2012
Posty: 5

waldek727 napisał(a)
Agnieszko.
Poza tym, że rabata jest nasłoneczniona warto jeszcze wiedzieć przed doborem roślin jaką gleba posiada strukturę, oraz jakie jest jej pH. Są to równie ważne czynniki gwarantujące w późniejszym czasie prawidłowy ich rozwój i dobrą kondycję. Przedstawię Ci kilka swoich propozycji roślin do półcienia lub na stanowisko słoneczne, oraz zamieszczam własną wizualizację trzech ogrodów w Polsce w których uwzględniłem też, albo przede wszystkim rośliny okrywowe.
Acena, sagina, macierzanka, floksy szydlaste, kopytnik, trzmielina Fortune^a, iglaste krzewy płożące oraz powojniki bylinowe z grupy heracleifolia.

Wokół ma same piaski,w miejscu gdzie planuje przyszłe rabaty została dowieziona ziemia 40 - 100 cm -poprzednio były tam doły. Ph gleby pomiędzy 6-7, trudno mi jest to dokładnie określić przy użyciu mojego phmetra. Planuje równiez nawodnienie.
EwaG napisał(a)


Jako wypełnienie możesz użyć zimozielonej trzmieliny płożącej (jest zielona, połączenienie zieleni i bieli lub żółci) lub bardzo niskie jałowce płożące (niebieskawe, zielone).
EG

EwaG czy jakaś inna alternatywa dla trzmieliny, szukam raczej czegoś czego nie będę ciąc czesto, samych otoczek bukszpanowych planuję dużo. Czy tojeśc rozesłana wytrzyma na słońcu?- w warunkach opisanych powyżej, czytałam ,że rośnie najlepiej przy zbionikach wodnych.
Czy do nasadzeń formalnych i bukszpanów pasują jałowce?

Pozdrawiam
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies