Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

butterflajka 17:14, 30 paź 2014


Dołączył: 14 maj 2014
Posty: 89
witajcie serdecznie, ale narobiłam zamieszania ... chyba źle się wysłowiłam, chce od dołu podciąć gałęzie, a wyżej niech rosną, trochę zasłaniają słońce, ale tylko w tym miejscu wyciąć jeszcze zdążę...a kikutów bym nie zostawiła, moja wrażliwość artystyczna by na to nie pozwoliła, hehehe ogrodzenia pewnie w przyszłym roku nie będę robić, jeszcze troszkę muszę poczekać..pierwszeństwo ma budowa domu..ale z tym też pod górkę, więc coś działać można pozdrawiam Was serdecznie
____________________
Magdalena Butterflajowy ogród- czyli ciężkie początki ogrodniczki :)
Gardenarium 17:20, 30 paź 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
anitan napisał(a)


co myślicie o czymś takim? zielona linia, to planowany bukszpan niziutko strzyżony, pośrodu śliwowiśnia już zasadzona (zasłania nasze okno sypialni od widoku z ulicy). Poza tym, lawenda, i jakaś trawa, np. turzyca (własnie wyprzedają w praktikerze). Pod drzewkiem planowane funkie i żurawki

powtórka takiej pseudo bukszpanowej donico/rabaty, będzie w dalszej części ogródka
to, co widać, to strona zachodnia, wejscie do domu. Wszelkie rady mile widziane jak na razie w kwestii aranżacji poruszam się jak dziecko we mgle...


Tak jest zupełnie niedobrze, bo poszatkowałaś ten teren na kilka pojedynczych rabatek, a drzewo pośrodku - też niedobrze. Źle się odbiera taki widok

Albo włącz śliwę w rabatę po prawej (nieco ta rabata jest za duża moim zdaniem), a lewą zmniejsz, albo przesadź śliwę.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anitan 17:31, 30 paź 2014


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
Gardenarium napisał(a)


Tak jest zupełnie niedobrze, bo poszatkowałaś ten teren na kilka pojedynczych rabatek, a drzewo pośrodku - też niedobrze. Źle się odbiera taki widok

Albo włącz śliwę w rabatę po prawej (nieco ta rabata jest za duża moim zdaniem), a lewą zmniejsz, albo przesadź śliwę.



Od wejscia z filarami, w kierunku dalszym zdjęcia, w prawą stronę zrobimy ścieżkę i opaskę wkoło domu. Będzie stanowiła jakby przedłużenie podmurówki wejścia.
Po prawej stronie zdjęcia, za trawami to brama przesuwna. Tam bym nic nie sadziła za blisko, żeby był łatwy dostęp w razie awarii albo konieczności usunięcia śniegu.

mogę śliwę przesadzić, tylko w które miejsce? Chciałabym ją zostawić gdzieś w przedogródku.

Jak widać, na razie błądzę jak dziecko we mgle. To moje pierwsze kroki, więc wybacz amatorszczyznę.
Efekt, który chcę uzyskać to:
Odwrócenie uwagi od okna sypialni (widać je na zdjęciu i z każdego miejsca wejścia na posesję). Ewentualnie jego zasłonięcie. Stąd pomysł na śliwowisnię prowadzoną na drzewko, która powinna mieć dość nisko koronę. Drzewko już mam, rozgałęzia się na około 1,5 metra od ziemi. Nie powinna chyb urosnąć na wysoką jeśli będę odpowiednio przycinać?
Najważniejsze jest jednak aby uzyskać schludną, wesołą aranżację wejscia. Tak żeby było ładnie ale też wybaczało błędy amatora ogrodniczego, czyli MOJE.

z góry dziękuję za wskazówki
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
BasiaWol 07:53, 31 paź 2014


Dołączył: 04 kwi 2013
Posty: 37
Anitko,tyle się opisałam próbując podpowiedziec..a potem jeden nieplanowany ruch i wszystko uciekło..zzzła jestem.Więc teraz w skrócie. Jeśli bardzo chcesz śliwę zostawić to ok.ale koniecznie jak radzi Danusia włącz ją w rabatę. Pamiętaj że śliwa zasłoni tak naprawdę tylko z jednego punktu i to raczej latem.A światło w domu dłużej się pali właśnie wtedy gdy liści już nie będzie.Hosty na zimę też znikną,będzie na rabacie smutno.Pomyśl o rabacie prostokątnej,przylegającej bokami do podjazdu i tego betonu przed wejściem.Zostaw pas trawnika pomiędzy tą rabatą a bramą,będziesz miała swobodne do niej dojście skoro taka jest potrzeba.Jeśli zrobisz rabatę jak na rysunku z bukszpanu i traw to pomiędzy tą rabatą a bramą pozostaje pas z którym nie bardzo wiadomo co począć i jak zagospodarować. zainspiruj się tymi realizacjami http://www.ogrodowisko.pl/watek/273-przedogrodek Pozdrawiam
____________________
Basia
anitan 08:30, 31 paź 2014


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
BasiaWol napisał(a)
Anitko,tyle się opisałam próbując podpowiedziec..a potem jeden nieplanowany ruch i wszystko uciekło..zzzła jestem.Więc teraz w skrócie. Jeśli bardzo chcesz śliwę zostawić to ok.ale koniecznie jak radzi Danusia włącz ją w rabatę. Pamiętaj że śliwa zasłoni tak naprawdę tylko z jednego punktu i to raczej latem.A światło w domu dłużej się pali właśnie wtedy gdy liści już nie będzie.Hosty na zimę też znikną,będzie na rabacie smutno.Pomyśl o rabacie prostokątnej,przylegającej bokami do podjazdu i tego betonu przed wejściem.Zostaw pas trawnika pomiędzy tą rabatą a bramą,będziesz miała swobodne do niej dojście skoro taka jest potrzeba.Jeśli zrobisz rabatę jak na rysunku z bukszpanu i traw to pomiędzy tą rabatą a bramą pozostaje pas z którym nie bardzo wiadomo co począć i jak zagospodarować. zainspiruj się tymi realizacjami http://www.ogrodowisko.pl/watek/273-przedogrodek Pozdrawiam


ja bardzo przepraszam, że jestem owocem złości Problem w tym, że co rada, to inna. A ja w tym wszystkim nie mogę znaleźć złotego środka. NIe podoba mi się rozwiązanie posadzenia śliwy na środku, bo też uważam, że to źle wygląda. Z drugiej strony, nie chce sadzić wzdłuż płotu dalszych tuj brabant, bo po pierwsze nie podobają mi sie, po drugie, musi być stosunkowo dobry dostęp do bramy.
Przeczytałam cały wątek o przedogródkach. Fajne pomysły, ale nie umiem ich przełożyć na swój (((
może chciało by Ci się dorysować swój pomysł na zdjęcie? Proszę bo mi się juz mózg lasuje od wątpliwości
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
anitan 08:57, 31 paź 2014


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
coś takiego na przykład?


____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
anitan 09:09, 31 paź 2014


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
albo takie, po prawej, przy bramie żwir, linie zielone to bukszpan do niskiego strzyzenia. W środku w górnej rabacie posadzona lawenda i np. żurawki, może tez szczepiony modrzew?
mam 3 szczepione na pniu iglaki, niziutkie, około 50cm. Może je gdzieś wkomponować, żeby zimą też się coś zieleniło?
czy z nowu bez sensu...
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
anitan 10:10, 31 paź 2014


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
a może tak?
z jakimś jałowcem płożącym (np prince of walles), wzdłuż wejścia z iglakiem - lawenda na żwirku. Al chyba bez sensu ten łańcuszek z funkji pod sliwą...

____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
Malgosik 10:18, 31 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
funkia pod śliwą ma sens
ale i tak wsadziłabym ją we wspólną rabatę z iglakami

brabanty tnij, zagęszczą się i będzie zwarta ściana

iglak w trawie nie za bardzo
a czemu chcesz rabatę między kolumnami?
nie wolisz swobodnego wejścia na trawnik?

a może ekranem z cisa zasłonić ramię bramy
a tu gdzie skrzyneczka też coś posadzić co zasłoni, a w razie awarii można ściąć, nie mówię o iglakach

ja osobiście przy takim miejscu mam zaplanowane trzmieliny na pniu a pod nimi żurawki, odwrócą uwagę od tych technicznych urządzeń
____________________
Ogród na glinie
Malgosik 10:22, 31 paź 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
pod oknami jak najbardziej coś wyższego by się przydało, ale nie iglaki, bo się rozrosną, prędzej coś jak trzmielina na pniu, by dała wysokości
albo szpaler hortensji

zależy jakie to stanowisko
bo jak słoneczne, to można postawić obeliski z różami, one nadadzą wysokości, a pod nimi łan lawendy
____________________
Ogród na glinie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies