Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

AnnaCh 10:43, 06 wrz 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Daria napisał(a)
to może chociaż do wiaty tuje, niskie rośliny się tam nie sprawdzą, będzie Cie denerwowal bałagan u sąsiada jak już u siebie sobie wszystko ladnie porobisz

Masz rację, tylko jak posadzę tuje, to już mi nic tam innego nie wejdzie.
____________________
Ania - Malutki pod lasem
AnnaCh 10:44, 06 wrz 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
paula23 napisał(a)
To może jakieś pnącze zimozielone ?

Myślałam o bluszczu, bo mam go zaplanowanego na pergoli z drugiej strony wiaty
____________________
Ania - Malutki pod lasem
AnnaCh 10:45, 06 wrz 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Izolda napisał(a)
Paula zajrzyj na wątek Ani, będziesz na bieżąco w sprawie tej rabatki

Dzięki, że czuwasz
Ja mam milion pomysłów na minutę, zwykle niezbyt udanych. Nie ujawniam się tu z nimi, bo liczyłam, że może mi coś podpowiecie i będzie ładniej
____________________
Ania - Malutki pod lasem
paula23 11:11, 06 wrz 2015


Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 1011
Izolda napisał(a)
Paula zajrzyj na wątek Ani, będziesz na bieżąco w sprawie tej rabatki


Wiem wiem czytałam cały wątek ja tam złotych rad nie daje bo sama doświadczenia nie mam więc się nie wypowiadam ale tło jak widać przydałoby się skoro nie ma miejsca na tuje to właśnie np bluszcz byłby dobrym rozwiązaniem - przynajmniej mi się tak wydaje Skoro mała rabatka i na froncie to ja bym postawiła na zimozielone.

Wcale się nie dziwie że Anna już chce sadzić bo ja też tak mam że nie lubię czekać.

AnnaCh

Wiele tam można dać np. bluszcz na tło + jakieś drzewko ozdobne a w nogi trawy lub żurawki:

2 niwaki np. 3 kule i 1 kula w nogi trawa np, turzyca aurea.

lub

Śliwowiśnia + 1 lub 2 berberysy kolumnowe żółte do tego w nogi żurawki.

Jak się zmieści może być obwódka z bukszpana.

Traktuj moją propozycje z przymrużeniem oka bo ja doświadczenia nie mam ale napisałam bo lepsza taka podpowiedź jak żadna
____________________
Paula Moje trudne początki
AnnaCh 11:20, 06 wrz 2015


Dołączył: 10 mar 2015
Posty: 12213
Paula, bardzo Ci dziękuję
Serio byłaś u mnie na wątku? Zapraszam częściej, no i pokaż swój ogród.
Aktualna myśl jest, że w sam róg pójdzie szmaragd, a za nim czerwone berberysy kolumnowe, w nogach żółte kulki. Może dam bluszcz na siatkę, a w nogi tujki jakieś trawki
I dzięki za wyrozumiałość, że chciałabym już, zaraz, szybko. Bardzo cieszy mnie choć każdy mały kawałek zrobiony mojego ogrodu
____________________
Ania - Malutki pod lasem
achimee 15:23, 06 wrz 2015


Dołączył: 10 sie 2015
Posty: 483
Witam Wszystkich Ogrodowiczów, zaczynam swoją przygodę z ogrodem i od miesiąca buszuję po ogrodowisku, i szukam inspiracji na skarpy w ogrodzie, ale nigdzie nie znalazłam konkretnych i ciekawych inspiracji do tak długich skarp i położonych w środku ogrodu, skarpy są dwie, z obu stron domu, przecinają się pod kątem 90 stopni, no i obie bardzo długie - jedna ok 30m druga nieco mniejsza i łagodniejsza ok 20m; może ktoś bardziej doświadczony podpowie mi jak sadzić na takiej skarpie rośliny; jakie by się tu sprawdziły bo skarpa jest z totalnej gliny i nawieziono na nią 20-30 cm dobrej czarnej ziemi z odrobiną torfu, nie wiem czy to nie za mało ale może jakoś da się to obsadzić a jeśli nie to co zrobić? dosypać jeszcze ziemi? sadzić w donicach?
przeczytałam też wszystkie wątki ze słowem glina ale niewiele tego jest a zdjęć z ogrodami na glinie też mało...
wszędzie czytam aby wybrać dwa trzy gatunki, ale czy na dwóch skarpach o podobnej długości to nie będzie nudne?
jak sadzić rośliny na takich skarpach - wybrać 3-4 gatunki i na przemian po 2-3 sztuki z każdego czy lepiej w rzędach?
chciałabym stworzyć nowoczesne skarpy i jednocześnie ładnie komponujące się z ogrodem który będzie za nimi, ponieważ za skarpami jest jeszcze ok 12- 15 metrów do ogrodzenia i tam ma być warzywniak z jednej strony a z drugiej budynek gospodarczy i sad.
Och mam tysiące pytań... i potrzebuję Waszej pomocy żeby to ogarnąć...
Jak to nowocześnie zagospodarować?

____________________
Ewa Stylowe Nordowisko
Izolda 16:32, 06 wrz 2015

Dołączył: 24 wrz 2013
Posty: 200
Achimee, pobuszuj w dziale Nasze Ogrody, znajdziesz kilka ogrodów z podobnymi a nawet większymi skarpami, gdzie znajdziesz pełno inspiracji. Dobór roślin to najmniejszy problem, najpierw trzeba się zająć zabezpieczeniem tych skarp by nie zjechały na dół.
Teren jest bardzo piękny, w ogrodzie nowoczesnym lepiej sadzić rośliny w rzędach, można też zmieniać gatunki co kilka metrów, żeby było ciekawiej.
____________________
achimee 17:31, 06 wrz 2015


Dołączył: 10 sie 2015
Posty: 483
Izolda dzięki za tak szybką odpowiedź, a masz na myśli jakieś konkretne ogrody? może podeślesz linki... bo w dziale Nasze Ogrody to ja buszuję już od miesiąca ale tak po tytułach to ciężko znaleźć skarpy a wszystkiego nie jestem w stanie przeczytać... szukając w tytułach skarp znalazłam i przejrzałam Żwirowy ogród na skarpach... Piotra i nawet mnie troszkę zainspirował ale chciałabym więcej inspiracji... muszę tyle decyzji podjąć a mam mętlik w głowie; im dłużej siedzę w necie tym bardziej głupieję hehee
ale mam też już parę chciejstw błękity fiolety ew. róże, trochę srebra, szarości i śródziemnomorskości, żwirek, dużo lawendy i oczywiście trawy plus mnóstwo nowoczesności i jak to połączyć?
A i jeszcze jedno żeby to wszystko było bezobsługowe hmm
____________________
Ewa Stylowe Nordowisko
JoannA 17:45, 06 wrz 2015


Dołączył: 12 lut 2013
Posty: 12505
achimee napisał(a)
Izolda dzięki za tak szybką odpowiedź, a masz na myśli jakieś konkretne ogrody? może podeślesz linki... bo w dziale Nasze Ogrody to ja buszuję już od miesiąca ale tak po tytułach to ciężko znaleźć skarpy a wszystkiego nie jestem w stanie przeczytać... szukając w tytułach skarp znalazłam i przejrzałam Żwirowy ogród na skarpach... Piotra i nawet mnie troszkę zainspirował ale chciałabym więcej inspiracji... muszę tyle decyzji podjąć a mam mętlik w głowie; im dłużej siedzę w necie tym bardziej głupieję hehee
ale mam też już parę chciejstw błękity fiolety ew. róże, trochę srebra, szarości i śródziemnomorskości, żwirek, dużo lawendy i oczywiście trawy plus mnóstwo nowoczesności i jak to połączyć?
A i jeszcze jedno żeby to wszystko było bezobsługowe hmm

Może w tym wątku coś Cię zainspiruje?
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1994-ogrod-wglebiony
____________________
Nasz azyl - ogród Joanny i Andrzeja
A_gawa 19:13, 06 wrz 2015


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
A ja mam pytanie odnośnie łączenia kolorów na rabatach - jak to robić? Prawdopodobnie gdzieś na forum już są jakieś podpowiedzi, ale ciężko mi je wyszukać. Czy Ktoś z Was ma jakieś wskazówki?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies