Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Twardy orzech do zgryzienia - moje ogrodowe rozterki i marzenia

Pokaż wątki Pokaż posty

Twardy orzech do zgryzienia - moje ogrodowe rozterki i marzenia

Magda70 08:53, 19 mar 2015


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
No tylko niech się Aga obudzi
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
MirellaB 17:57, 19 mar 2015


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Nadrobiłam zaległości u Ciebie. Wytyczenie rabat, zielona kreska bardzo mi się podoba☺. Przedogródek nie jest zły. Będę podpatrywała co dziewczyny radzą ☺
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
nawigatorka 21:08, 19 mar 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Aga poczytałam i co mi przychodzi do głowy:
1. rosliny w trójkącie są podobne kolorystycznie brak jednej może to zachwiać, a jak rozumiem pęcherznica ma zasłonić tez śmietnik - więc trzeba by ją czymś zastąpić. a gdyby została i zgubi liście to śmietnik będzie widać - no chyba, że będzie zabudowany?
2. dobrze byłoby gdyby powtórzyły się jakieś rośliny w trójkącie i prostokącie w podjeździe
3. drzewo w prostokącie aż się prosi - ale ja bym posadziła je centralnie albo w narożniku ale to już zależy jakie i w jakim towarzystwie - np, jarząb albo wiśnię umbre centralnie, ale jakiegoś bonzaja już asymetrycznie.
4. Cisy w podjeździe ok, ale hortki przez 3/4 roku nie są dość dekoracyjne jak na rabatę frontową.
5. do traw możesz dosadzić zwiewne byliny jeśli chcesz kwiaty - np jeżówki itp.
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
nawigatorka 21:32, 19 mar 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
A co do linii rabat - ja bym ją troszkę zmieniła - odrobinę. niżej moja wersja (niebieska) a na czerwono zaznaczyłam skąd te moje zmiany wynikają - takie zboczenie. i jeszcze zastanawiam się czy ta rabata naprzeciw tarasu nie jest tu za płytka (trudno mi stwierdzić ile ma metrów).

oczywiście wszystko to tylko moje zdanie. ciesze się, że wstawiłaś fotki w realu bo tak zawsze łatwiej.

A mężowie do przesadzania i żony z sekatorem w ręku się przyzwyczajają. Uwierz mi
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
nawigatorka 21:52, 19 mar 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
a jeszcze przyszło mi do głowy, że do tych czerwonych traw możnaby dodać różowe albo bordowe rozchodnik i np różowa hortensję np VANILLE FRAISE
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
jalos 22:17, 19 mar 2015


Dołączył: 17 sie 2014
Posty: 764
Asiu, dziękuję za zawodowe poprowadzenie linii
Masz rację, że teraz aż się prosi o to, by nanieść wymiary i pokazać w realu określone miejsca.

Trzeba pamiętać, że to jest mała działka.
od narożników z prawej strony do mu do granicy jest odpowiednio 5,5 m i 4 m, a od ściany domu od strony ogrodu do granicy jest niecałe 12 m.
Taras ma mieć wymiary 4,5 m x 6 m (gł x szer) - od konca tarasu posoatnie jakieś 7,5 m z czego "grządka z tujami zajmiuje ok 1 m i nowa rabata powinna mieć co najmniej szerokość 1 m (zgadza się?) zostanie 5,5 m trawy - dla mnie może być.

Fajny pomysł na ten kącik z ogniskiem
W ogóle bardzo mi pomogłyście.
Przede wszystkim pokazałyście mi, że niesztampowość wcale nie musi oznaczać czegoś z definicji gorszego.

Magda, to, co mi przekazałaś w swojej wiadomości cały czas mi siedzi w głowie. Obiecuję odpisac, ale dziś wypadł mi taki pracowy dzień, że mogłam do neta zajrzeć dopiero po południu a od jutra zmykam na firmowe spotkanie więc do niedzieli mam nad czym myśleć.
____________________
Aga Twardy orzech do zgryzienia - ogrodowe rozterki i marzenia
Magda70 22:32, 19 mar 2015


Dołączył: 05 lip 2012
Posty: 20087
Trzymaj się, będzie dobrze
____________________
Niby nowoczesny -- Carpinus ogród nad jeziorem -- Wizytówka - Appeltern - Bressingham --
jalos 22:49, 19 mar 2015


Dołączył: 17 sie 2014
Posty: 764
Wracając jeszcze do tego co napisałyście - np. do trójkąta - brakuje mi w tej rabacie czegoś atrakcyjnego zimną i na przedwiośniu. Trawy jednak późno ruszają zwłaszcza ropzlenice.

Choć muszę przyznać, że projektantka zaproponowała rownież takie urozmaicenie rabat:
Pomiędzy późno wybijające trawy, takie jak rozplenica i proso można sadzić cebule czosnków ozdobnych, tulipanów botanicznych, narcyzów, krokusów.
Pod krzewami liściastymi można sadzić cebule przebiśniegów i cebulic
W pustych miejscach w cieniu i półcieniu można wysiewać orliki i naparstnice


Pęcherznica, jak już pisałam wcześniej ma wylot (nie uwierzycie, ale sama prosiłam, żeby mi czerwoną rozplenice pani dodała do projektu (widziałam ją u kolezanki jak kwitła i podobała mi się).

Do trójkątnej rabaty chciałam dac obwódkę, bo wymyśliłam sobie, że kory nie będzie mi wywiewać.
Śmietnik kiedyś będzie obudowany, ale kiedy to nastapi - nie wiem.

W prostokątnej rabacie jak widać mam roślino posadzone w taki sposón, że można by przez środek poprowadzić oś symetrii. Sama nie wiem czemu tak zrobiłam - to był chyba protest przeciw łukom, tylko z domu wyszedl poza ogród
Nie wiem, czy kulki po jedenj stronie a cisy po drugiej (wzdłuż podjazdu) - z jednej strony niskie kulki a z drugiej wyższa ściana będą dobrze wyglądały.
I podobnie jak w trójkątnej - brak czegoś co będzie przykuwało wzrok zimą i na przedwiośniu (rzeczywiście hortensje są średnio atrakcyjne zimą, gdy nie ma śniegu i na przedwiośniu).

Ja prędzej widziałabym je wzdłuż prawego boku (patrząc na plan).

A jesli chodzi o drzewa, to chciałabym mieć 3 sztuki - może coś takiego:

Oczywiście drzewa wypadłyby na środku między gabionami.
____________________
Aga Twardy orzech do zgryzienia - ogrodowe rozterki i marzenia
ewa004 18:14, 20 mar 2015


Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 15264
Jak ja bym chciała mieć takie trupy u siebie
____________________
Ewa - Co z tym ogródeczkiem począć
nawigatorka 21:07, 21 mar 2015


Dołączył: 29 mar 2014
Posty: 29303
Jak dla mnie to ta rabata przeld tujami bo 1,5 m to minimum.a co do wiśni to jeśli poradzisz ja centralnie w prostokącie w podjeździe to te dwie następne tez będą musiały być w tej linii co nie wpisuje się w obecna wersje linii rabat (wypadną w trawniku albo na granicy trawy i rabaty)
____________________
Asia - Typografia ogrodu *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies