Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomocy! Jak mądrze zaplanować kawałek ziemi o długości 32m?

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomocy! Jak mądrze zaplanować kawałek ziemi o długości 32m?

Megi1 22:12, 04 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Bogdzia napisał(a)
Moim zdaniem nic nie dosadzaj i nic juz z nimi nie rób. Jesli bedą podlewane to za trzy lata sie połącza i bedzie dobrze a jesli przed nimi posadzisz np tawuły to tam gdzie nie bedzie dochodziło słońce wyłysieja i stana sie do niczego nie potrzebne.Tak posadzone jak teraz juz odrywaja uwagę od tego co sie dzieje na ulicy a co rok bedzie lepiej.Jesli masz inne miejsce gdzie mozesz posadzic te białe tawuły jako zywopłot to posadz bo jest piekny , też taki mam.


Bogdziu, po drugiej stronie planuje "zieloną ścianę" z thuj aureospicata, mam te tawułki: jedną w tym jęzorze, a drugą przed oknem

sa piękne o tej porze
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Megi1 22:14, 04 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Pani Danusia, szefowa, w jednym materiale napisała o wygłuszaniu od strony drogi, w jaki sposób mogę to uzyskać u siebie? ( to ta strona z thujami smaragd?
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Megi1 22:28, 04 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Iwk4 napisał(a)
Witaj Gosiu, masz bardzo ładne tuje, nie martw się nimi, urosną szybciej, niż myślisz. Lepiej pomyśl o nasadzeniach przed tujami: pięknie na tle tuj wyglądałyby hortensje bukietowe, odmian jest mnóstwo, a w półcieniu mogą być rododendrony, najlepiej kilka takich samych.
Pooglądaj trochę wątków, zapisuj sobie inspiracje, to, co ci się podoba. Po pewnym czasie odkryjesz, co jest ci bliskie.
Zobacz, jak może wyglądać szpaler hortensji na tle zielonych roślinek, które dadzą wyższe piętro:
u Any Art:
https://www.pinterest.com/pin/529876712384318414/
u Polinki:
https://www.pinterest.com/pin/529876712384328436/
u Oli:
https://www.pinterest.com/pin/529876712383757664/
Pozdrawiam


Witaj Iwonko, czytałaś Pani Danusia powiedziala, że za siedem lat!!!! a ja chciałabym jakoś wygłuszyć tą drogę powiatową! I jak to zrobić? Rośliny, któr lubią półcień, w tym miejscu nie wchodzą w grę, ponieważ ta strona jest od południa, słońce non stop.Uwierz mi, że jak tylko mam czas, a nawet jak go nie mam , to i tak jestem na forum i oglądam wasze piękne ogrody, im więcej oglądam, tym mniej wiem.... wydaje mi się, że juz mam plan w głowie, przelewam go na papier i klapa. Na komputerze mam tylko zapisane Wasze wątki, fotografie , które mi się podobaja i wydawaloby się, że coś mogę zgapić , ale zawsze mam jakies przeszkody....
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Iwk4 22:31, 04 maj 2015


Dołączył: 26 maj 2014
Posty: 21022
Gosia, poprosiłam w sprawie tuj o opinię Nikitę - właścicielkę pięknego szmaragdowego żywopłotu. Sama chciałam posadzić moje małe tuje i potrzebowałam informacji, co ile sadzić. Wkleiła do mnie odpowiedź, może to ci pomoże i trochę uspokoi:
http://www.ogrodowisko.pl/watek/4579-ogrodek-iwony?page=656
dziesiąty post na stronie.
dalej jeszcze :
Nikita napisał(a)
...ja rządzę się w moim "szmaragdowym zakątku" od 2009 roku...tuje posadziłam trochę wcześniej (jeszcze działka nie była moją własnością...) myślę, że jakieś 4 lata wcześniej. Będą więc miały jakieś 10..no może 11 lat. Posadzone były jako 1,5 metrowe iglaczki i przez pierwsze 3 lata ani drgnęły...nic prawie nie urosły. Potem przez przypadek dowiedziałam się, że należny je sporo podlewać, więc wylewałam na nie hektolitry niechcianej wody, która zbierała mi się nie wiedzieć czemu w piwnicy. Efekt był natychmiastowy. Szmaragdy zaczęły przyrastać rocznie po 30-40 cm.
Jestem z nich bardzo zadowolona...nie chorują i tworzą piękne, zielone tło dla innych roślin.
____________________
Ogródek Iwony II
Megi1 23:15, 04 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
właśnie przeczytałam, czyli powinnam swoje przyciąć - czubki, żeby się zagęszczały?
Dzięki wielkie, lecę dalej po ogrodach Pozdrawiam i zapraszam serdecznie
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
skarabeusz 23:36, 04 maj 2015


Dołączył: 15 wrz 2014
Posty: 561
Megi1 napisał(a)



Skarabeuszu, widzialam u koleżanki kilkuletni i rzeczywiście monstrum, mam wrażenie ,że zaraz ogrodzenie runie, wiesz pewnie, że zdecydowałabym się na zimozielony bluszcz, ale jak sama trafnie zauważyłaś, to nie jest 5 m tylko 100 m do obsadzenia, to na bluszcz zdecydowanie za dużo nie okiełznam go. Źle zrobiłam, że posadziłam te thuje co 90 cm, mogłam co 50 i już coś byłoby widać...
Mówiąc o kroplówce, myslisz o nawadnianiu? Mam tam poprowadzony wąż.
Dzięki za zainteresowanie


No bez przesady, bluszcz rośnie stosunkowo wolno, poniżej 1 m długości rocznie Wiadomo trzeba mieć nad nim kontrolę, żeby nie zdziczał.
____________________
Magdalena Enklawa w mieście
Megi1 00:41, 05 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
No, koleżanka ma juz 15 letni ogród? Nie mialabym nic przeciwko, tylko te hektary, jakbym miała 10 m, to pewnie zdecydowalabym sie na niego...
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Megi1 12:41, 05 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Generalnie plan na teraz mam taki:
1. posadzić thuje aureospicata po lewej stronie - całej, co 70 cm, odległość od siatki 50 cm, będzie juz tło
2. posadzić jarzębiny w lasku, wkoło ogniska 4 szt.
3. drzewo liściaste o okrągłej koronie w centralnym miejscu w lasku, ale nie wiem jakie? ma ktoś pomysł?
4. poszerzyć i wyrównać rabatę po lewej stronie
a co z thujami smaragd, myślicie, że powinnam przyciąć czubki, żeby się zagęściły, czy dać sobie spokój?

kwiatek za cierpliwość dla mnie
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
szemusia 22:32, 05 maj 2015


Dołączył: 24 sty 2014
Posty: 3505
Hej, Megi
Wpadam z rewizytą
Ale masz ładną przestrzeń u siebie. Stworzysz z pewnością ładny ogród
Masz już posadzone szmaragdy, więc część pracy już za Tobą. O cięciu jest wątek w dziale tematycznym. Tam znajdziesz wiele cennych informacji. Ja niestety szmaragdów nie mam.
Czytałaś dekalog Danusi? - sadzić dużo jednago gatunku i plamami. Wtedy wprowadzisz ład na rabatki.
Śliczne masz tawuły
Pozdrawiam, będę zaglądać.
____________________
Beata - Prawie jak ogród;)
Megi1 22:36, 05 maj 2015


Dołączył: 15 kwi 2015
Posty: 132
Dziękuję Ci bardzo. Czytałam, czytałam, ale jeszcze sporo nauki mnie czeka. Zapraszam, będzie mi bardzo miło.
____________________
Gośka- Początki ogrodowiskowania
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies