Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

baldzia 21:31, 17 mar 2015

Dołączył: 11 wrz 2014
Posty: 7
Witajcie,
prosze o pomoc, moje Rh posadzone zeszłą wiosną, po zimie wyglądają nieciekawie, najbardziej martwi mnie ten rosnący po lewej
Co im dolega? Jak im pomóc?
Z góry dziekuje za każdą rade


Mazan 21:44, 17 mar 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Baldzia

Wnioskując z uszodzeń liści można całą winę zwalić na opuchlaki. Po prostu sprawdź korzenie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Aga 11:40, 04 kwi 2015


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Witam mam pytanie co moze być powodem takich przebarwień?
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
kachat 11:56, 04 kwi 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Niedobór magnezu, jak sądzę. Za mało magnezu w glebie lub (chyba bardziej prawdopodobne) nadmiar innego pierwiastka (wapnia, fosforu, potasu) blokuje jego pobieranie. Sprawdź pH gleby na początek - powinno być nie wyższe niż ok. 5.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
waldek727 17:47, 04 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
Aga napisał(a)
Witam mam pytanie co moze być powodem takich przebarwień?

Aga.
Wyjmij rododendrona z betonu i posadź go swobodnie w kwaśnej (3.8-4.8 pH), próchniczej i napowietrzonej glebie. Płytki system korzeniowy rh może rozrosnąć się nawet w promieniu 2-3 m od łodygi. Korzenie roślin kwasolubnych pozbawione są włośników korzeniowych, a ich funkcje przejmują strzępki grzybów mikoryzowych. Rododendrony żyjące w symbiozie odżywiane są przy udziale grzybów, a nie sztucznych nawozów. Odżywiaj zatem glebę a nie rośliny i na spodziewane efekty nie będziesz musiała długo oczekiwać.


____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Aga 19:43, 04 kwi 2015


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Ale ten rododendron nie jest posadzony w betonie tylko w dużej donicy która stoi na tarasie .Wykopałam go z gruntu bo rósł na słońcu gdzie mu paliło liście i wsadziłam w dużą donicę z kwaśną ziemią.
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
waldek727 20:30, 04 kwi 2015


Dołączył: 08 wrz 2013
Posty: 4587
No dobrze Aguś.
A jak on niby w tej donicy tuż pod powierzchnią ziemi ma rozłożyć swoje drugo, trzecio czy czwartorzędowe korzenie w promieniu 2m?
Uwierzysz, że prawidłowo posadzony rododendron aby mógł swobodnie i zdrowo rosnąć rozwija swoją bryłę korzeniową w przypowierzchniowej warstwie ziemi o grubości od 8 do 12 cm. Poniżej jest tylko sama próchnica która podciąga wodę z dolnych warstw gleby i utrzymuje wilgoć pod korzeniami.
____________________
Mój wątek Tam, gdzie jeże mówią dobranoc
Aga 20:48, 04 kwi 2015


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Hmm no cóż dziekuję za cenne rady.W tym roku postaram sie posadzic rododendrona tak jak powinno byc .
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
kachat 22:02, 04 kwi 2015


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Waldek nie przesadzaj z tą średnicą - rodki zwykle mają tak daleko korzenie, jak daleko ich korona sięga.

Aga, sprawdź pH gleby, kwaśny torf który dałaś niekoniecznie musiał być kwaśny (dane na opakowaniach nieraz kłamią), mogłaś też odkwasić glebę podlewając krzaczka twardą wodą wapniową.
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Aga 07:28, 05 kwi 2015


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732
Czyli trzeba zakupic miernik aby zbadac odczyn gleby?Jezeli juz na workach z ziemią mogą pisać nieprawde .Jezeli chodzi o podlewanie to podlewalam deszczowka z beczki.
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies