Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

Meggy 12:04, 30 lip 2015

Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 42
kachat napisał(a)
Nie widać zdjęć. Ale żółknięcie i czerwienienie najstarszych liści to teraz normalny objaw "jesienny".


Dziękuję za odpowiedź, ale mamy lipiec dopiero, to normalne? Do tego te pędy mnie martwią i te czarne plamy na liściach. A zdjęcia już są
Meggy 12:13, 30 lip 2015

Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 42
Aha dodam jeszcze, że te liscie z plamami były właśnie na tych żółtych pędach. Do tego wiele młodych przyrostów ma zniekształcone liscie :/
Meggy 19:36, 30 lip 2015

Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 42
Nikt więcej się nie wypowie?...
Mazan 20:59, 30 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Magdalena_michalak

Należało pokazać także zniekształcenia. Rośliny wykazują braki mikroelementów, a to oznacza najczęściej za wysoki odczyn. Nekrozy na liściach mogą być tego dowodem. Niewłaściwe środowisko to osłabienie roślin i wynikające z tego infekcje, najczęściej grzybowe. Inną sprawą są niewielkie, ciemnozielone 'garby' między nerwami. Mogą oznaczać nadmiar azotu, a to z kolei wyższą wrażliwość na infekcje. O nekrozie napisałem dlatego, że jest oznaką zaburzeń w pobieraniu składników, ale może być chorobą infekcyjną. Dlatego proponuję oprysk preparatem o szerokim spektrum, np. dithane lub bravo/gwarant.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Meggy 22:11, 30 lip 2015

Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 42
Dziękuję Mazan, jutro zrobię zdjęcia zniekształceń. Jutro też kupie ph - metr z płynem heliga i dokładnie zmierzę ph. Czy powinnam tez wymienić podłoże? Jesli nekroza może być objawem zaburzenia pobierania składników to może Rh się duszą? Są u mnie niecałe 3 m-ce, wiec to niepokojące, że już wykazują takie objawy.
Meggy 22:17, 30 lip 2015

Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 42
Aha, przyznam się jeszcze, że zrobiłam juz oprysk Topsin-em wczoraj. Co w tej sytuacji?...Czy da rade, czy odczekać np. 7 dni i spryskać Dithane albo Gwarantem?
Mazan 08:16, 31 lip 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Magdalena_michalak

Najpierw sprawdź odczyn. O opryskach będzie później, o ile będą potrzebne.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Meggy 20:02, 31 lip 2015

Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 42
Mazan nie jest dobrze. Nie wiem na ile plyn heliga jest wiarygodny ale zbadałam ph na głębokości ok 15-20 cm w 2 miejscach i odczyn jest 6-7. wrzucałam kwasna ziemię do dolka podczas sadzenia, ale wokół jest ponad 6 do 7. Zobacz też na zdjecia. Na C.W. sa nowe odrosty z czarnymi juz listkami :/ do tego zniekształcone liscie z tegorocznych pedow. Zaobserwowałam tez kolejne żółte pedy, a do tego zaczynają czarniec u nasady.
Meggy 20:04, 31 lip 2015

Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 42
Tez żółte pędy są na 2 pozostałych rh, ale to już nie ma znaczenia i trzeba traktować je jako jako jeden przypadek.
Mazan 09:24, 01 sie 2015

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Magdalena_michalak

Do płynu Helliga nie miej zastrzeżeń. Sam odczyt zależy od wzroku.
To, co ukazują fotki jest jednym przypadkiem i świadczy o glebie wapiennej lub świeżo wapnowanej. Zniekształcenia są wynikiem dużego nadmiaru wapnia lub zniszczenia mikroflory korzeniowej - ryzosfery. Rośliny nie mogą przyswoić składników pokarmowych dostępnych w środowisku kwaśnym. Należy wymienić glebę, zakwasić podłoże i to z dużym marginesem, żeby korzenie nie miały dostępu do gleby rodzimej.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies