Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

goniak 17:56, 10 lis 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Według mnie to jednak, w obydwu przypadkach objawy suszy fizjologicznej
Proponuję podlać te rośliny, gdyż jako zimozielone potrzebują wolgoci nawet jesienią i zimą.
____________________
Małgosia mój zielony świat
agam 18:23, 10 lis 2013


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
goniak napisał(a)
Według mnie to jednak, w obydwu przypadkach objawy suszy fizjologicznej
Proponuję podlać te rośliny, gdyż jako zimozielone potrzebują wolgoci nawet jesienią i zimą.


To na pewno nie susza fizjologiczna. Ziemia cały czas jest wilgotna, chyba że podczas letnich upałów przysuszyłam. Obok rośnie rh innej odmiany i wszystko jest ok. Dopowiem tylko że na tych rh żerują opuchlaki, liście zjedzone, kilka sztuk dorosłych osobników zebranych.

Marzena Twój rh miał za mokro czy opuchlaki bo nie pamiętam. Wiem że przesadzałaś w tym roku.
____________________
Aga i Ogródek Agam
Gardenarium 19:27, 11 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Proponuję sprawdzić korzenie, może opuchlaki podgryzły, albo zgniły? Bo ewidentnie roślina nie przewodzi wody.

Przekrój także jedną gałązkę w poprzek i sprawdź czy nie jest zainfekowana fytoftorozą? Będzie ciemny przekrój. Bardziej typuję fytoftorozę.

Może to być porażenie dość często spotkanym u Rh grzybem, zamiera cały krzew albo pojedyncze gałązki, jakby zwiądł..

Susza fizjologiczna objawia się zimą lub wczesną wiosną, kiedy zimozielony krzew transpiruje, a korzenie i ziemia są zmarznięte lub suche i nie mają jak pobrać wody na uzupełnienie.

Dlatego kopczyki z kory wczesną wiosną należy szybko rozgarnąć, aby umożliwić roślinie dostęp do wody, rozgarnięta ziemia szybciej się ogrzeje i rozmarznie, a tym samym roślina pobierze wodę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
goniak 19:46, 11 lis 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Dodam jeszcze, że objawy suszy fizjologicznej mogą być wynikiem zasolenia podłoża, w wyniku, którego system korzeniowy nie jest w stanie pobrać wody, mimo, iż ona fizycznie jest.
Objawy suszy fizjologicznej występują również podczas niedotlenienia systemu korzeniowego, w wyniku długotrwałej stagnacji wody w obrębie korzeni.
____________________
Małgosia mój zielony świat
agam 21:21, 11 lis 2013


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
Danusiu przekroiłam gałązki, rdzeń jest jasny. Skłaniam się bardziej do zalania. Podczas przekopywania rabaty okazało się że ziemia w tym miejscu to sama glina. Niby mieszkamy na piaskach ale taka gliniasta ziemia była przywożona i rozrzucona po całej działce. Nie była wymieszana z piachem. Jednocześnie w okolicy rh jest wylot rynny. To by wszystko tłumaczyło.
Czy jeśli to zalanie to taki rh jest do odratowania?
____________________
Aga i Ogródek Agam
Gardenarium 19:19, 13 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Rh trzeba popodnosić, wywiercić dziurę z drenażem. Po prostu postawić na tym, a obok obsypać górką ziemi kwaśnej ale naturalny pagórek zrobić. Może się uratują, skoro zalane, jeśli nie jest oczywiście już za późno. One gliny i zalania nie znoszą.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
agam 11:42, 14 lis 2013


Dołączył: 21 cze 2011
Posty: 2252
Spróbuję tak zrobić, może uda się je odratować. Wszędzie piszą że to mocne rośliny.
____________________
Aga i Ogródek Agam
brzydula 12:13, 17 lis 2013

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
nie mam już siły ... to już 4 sztuka w tym sezonie, chyba zrezygnuje z różaneczników ..., co z nim teraz począć ???? Nie rozumiem pozostałe te na 2 zdjęciu sa piękne zieloniutkie a ten co oszalał??? Chyba wszystkie wyrzuce posadze borówke i przynajmniej będę zdrowsza ... Poradzcie proszę co z nim począć ??
goniak 12:57, 17 lis 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Zdjęcia są niewyraźne, nie podajesz żadnych szczegółów uprawy, trudno będzie pomóc
Wydaje mi się, że ten różanecznik ma objawy chlorozy spowodowane niedoborem żelaza i być może innych składnikówt też ma zbyt mało.
Byc może jest to wina słabej jakości zdjęcia, ale pozostałe krzaczki tez nie wyglądają na okazy zdrowia.
____________________
Małgosia mój zielony świat
Gardenarium 01:00, 18 lis 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może najpierw sprawdź pH, powinno być kwaśne.
Nie może mieć za mokro, nie może mieć za głęboko zakopanych korzeni.
Nie może mieć za mokro, ale też nie za sucho.

Przemyśl co i jak robiłaś w sezonie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies