Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

Marcin89 19:30, 19 mar 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2376
A ja mam tutaj dwa przypadki do zdiagnozowania.

Pierwszy - żółknące brzegi liści.


Drugi - zwiędnięty i liście brązowieją.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
nina 19:46, 19 mar 2014


Dołączył: 25 kwi 2013
Posty: 85
Witam
Proszę o doradzenie czego mu brakuję?Ph mierzone dzisiaj kiwa się między 5-5,5.Posadzony w maju,kupiony w ciut gorszym stanie niż jest.Specjalnie kupiłam dla niego nawóz dolistny busz(mieszanka magnezu,potasu i azotu)ale jeszcze nie stosowałam,bo nie wiem czy powinnam.

w rzeczywistości całość jest ciut jaśniejsza.Na fotkach bardziej soczysty wyszedł.
____________________
maggie_82 11:26, 24 mar 2014


Dołączył: 26 lip 2013
Posty: 194
Czy ktoś mógłby pomóc mojemu Rh? str 7
____________________
Gdzie diabeł nie może...
Gardenarium 19:30, 24 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Marcin89 napisał(a)
A ja mam tutaj dwa przypadki do zdiagnozowania.

Pierwszy - żółknące brzegi liści.


Drugi - zwiędnięty i liście brązowieją.


Drugi fytoftoroza, pierwszy nie wiem.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:31, 24 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
maggie_82 napisał(a)
Czy ktoś mógłby pomóc mojemu Rh? str 7


Strona 7 to 2012 rok, jeszcze Ciebie nie było na Ogrodowisku
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
maggie_82 21:50, 24 mar 2014


Dołączył: 26 lip 2013
Posty: 194
Gardenarium napisał(a)


Strona 7 to 2012 rok, jeszcze Ciebie nie było na Ogrodowisku


Przepraszam powinnam dopisać że str 7 mojego wątku
ale może od razu wkleję fotki będzie łatwiej





ratować? czy usunąć?
____________________
Gdzie diabeł nie może...
Toszka 23:01, 24 mar 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Marcin89 napisał(a)
A ja mam tutaj dwa przypadki do zdiagnozowania.

Pierwszy - żółknące brzegi liści.



Wygląda na niedobór magnezu. Przy założeniu, że ph podłoża jest prawidłowe powodem może być zbyt zasadowa woda/opady lub przenawożenie potasem. Pomoże oprysk siarczanem magnezu.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Toszka 23:25, 24 mar 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
nina napisał(a)
Witam
Proszę o doradzenie czego mu brakuję?Ph mierzone dzisiaj kiwa się między 5-5,5.Posadzony w maju,kupiony w ciut gorszym stanie niż jest.Specjalnie kupiłam dla niego nawóz dolistny busz(mieszanka magnezu,potasu i azotu)ale jeszcze nie stosowałam,bo nie wiem czy powinnam. [img
w rzeczywistości całość jest ciut jaśniejsza.Na fotkach bardziej soczysty wyszedł.

Po pierwsze zlikwiduj mu "ogranicznik" korzeni (palisadkę). System korzeniowy rododendrona jest jak naleśnik - płytki i rozległy. Palisadka ogranicza rozwój korzeni i tym samym pobór składników pokarmowych. Twoja roślina ma objawy zagłodzenia
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Marcin89 00:05, 25 mar 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2376
Toszka napisał(a)


Wygląda na niedobór magnezu. Przy założeniu, że ph podłoża jest prawidłowe powodem może być zbyt zasadowa woda/opady lub przenawożenie potasem. Pomoże oprysk siarczanem magnezu.



Właścicielka różanecznika zupełnie nie wie w jakim podłożu je posadzono. Nawożone były po posadzeniu połową dawki. Tyle wiem.

A można zastosować nawóz interwencyjny (z magnezem przecież)? Obstawiam też niedobór żelaza.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Toszka 00:44, 25 mar 2014


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Założyłam prawidłowe ph gleby (błędnie wysunęłam wniosek, że te jest prawidłowe), aczkolwiek oceniając po zdjęciu to podłoże wygląda na mało sprzyjające rododendronom lubiącym przecież butwiejącą materię. W takim układzie proponuję sprawdzić ph i panaceum moze okazać się wymiana podłoża na prawidłowe.
Osobiście uważam, że błędem jest nawożenie roślin w pierwszym roku po posadzeniu, bo te zazwyczaj są bogato nawożone w szkółkach.
Ja bym raczej proponowała nawiezienie samym siarczanem magnezu (łyżeczka na 1litr wody 2-3 razy co 2 tygodnie). Siarka zakwasza i zwiększa przyswajalność magnezu. Zaś sam potas to antagonista magnezu. Nawóz interwencyjny może tylko pogłębić złe proporcje.

Objawem przy niedoborze Mg jest dość charakterystyczne żółknięcie brzegów starej blaszki liściowej

Przy niedoborze żelaza liście nabierają charakterystycznego zielonego prążkowania przy całej pojaśniałej (zażółconej) blaszce liściowej. Takie jakby "żebrowane" liście (chlorosis).
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies