Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Różaneczniki - choroby i szkodniki

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - choroby i szkodniki

Gardenarium 11:21, 26 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Różanecznik głupi nie jest To fakt

Ponieważ jest rośliną zimozieloną, czyli transpiruje również zimą, wtedy gdy nastąpi mróz, ogranicza sprytnie powierzchnię parowania, zwija listki i opuszcza je i tym samym broni się przed mrozem i słońcem. Przed stratami wody z liści.

Gdy mrozy miną, sytuacja wróci do normy.

Należy w znacznym stopniu uważać szczególnie wczesną wiosną, bo wtedy robi się ciepło, słoneczko świeci na liście, a korzenie w zmarzniętej glebie jeszcze nie pobierają wody. Jest to niebezpieczne. bo może dojść do tzw. suszy fizjologicznej, czyli niemożności pobierania wody ze zmarzniętej gleby. W końcowym efekcie - zasychania roślin.

Należy wtedy czym prędzej odgrzebać kopczyki z kory i podlać krzewy, aby spowodować rozmrożenie podłoża i ułatwić dostęp korzeni do wody.

To tak w uproszczeniu sprawa

U mnie też pozwijane i wszędzie tam, gdzie mróz jest
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
madlen 14:16, 26 sty 2014

Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 260
uff , dzięki
Marcin89 18:03, 01 lut 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2376
Wklejam zdjęcia dla potwierdzenia przez kogoś bardziej doświadczonego choroby, którą zaobserwowałem. Różanecznik jeszcze z tydzień temu wyglądał okropnie, liście wisiały pozwijane. Teraz, ku mojemu zaskoczeniu, liście się rozłożyły na skutek ocieplenia i nieco "odżył". Temperatura jest dodatnia, więc podlałem go zakwaszoną wodą i czekam co dalej.

Nieprawidłowa barwa liści.


Żółtawe łodygi i pąki, pąki jakby mało wyrośnięte?


Zasychający liść.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Gardenarium 18:16, 01 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest szmata czyli mata, widzę ją a to pierwszy krok do zabicia różanecznika


Więc nie dziw się że coś się dzieje. Może się wdać opieńkowa zgnilizna korzeni i po krzewie. Różanecznik potrzebuje oddychać a nie ma możliwości.
Wywalaj szmatę, sprawdź czy nie za głęboko posadzony.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/736-mata-przeciw-chwastom
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Marcin89 18:25, 01 lut 2014


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2376
Szmata się kończy przed nim, to końcówkę widać. Pod nim nie ma. Bystre oko pani Danusi wszystko widzi .
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Pawlus 20:49, 16 lut 2014


Dołączył: 23 sty 2013
Posty: 3007
Witajcie,
pomoże mi ktoś zdiagnozować problem z moim różanecznikiem? Jest to okazały, kilkuletni krzew. Nie chcę go stracić. Od 2 sezonów choruje. Myślałem że to niedobory więc w zeszłym roku był 3 razy podlany "Magiczną siłą". Jednak to nie pomogło. Nowe liście i ten sam problem.

Tak kwitł w zeszłym roku:


Dodam, że rosnące tuż obok rh mają się świetnie i są całkowicie zdrowe.
____________________
Trawiasto-hortensjowe ranczo ze stawem
Gardenarium 08:39, 17 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sprawdź najpierw pH gleby, no bo skoro inne mają się dobrze, to podlewane są taką samą wodą. Czasem woda odkwasza podłoże i Rh się pogarsza.

Ja bym wiosną przesadziła w świeże, kwaśne podłoże dobrze przygotowane.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pawlus 19:15, 20 lut 2014


Dołączył: 23 sty 2013
Posty: 3007
Dziękuję Danusiu za porady. Muszę kupić pH metr. Chyba wymiana podłoża będzie najlepsza.
____________________
Trawiasto-hortensjowe ranczo ze stawem
Pszczelarnia 19:28, 20 lut 2014


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
To i ja zapytam. Ten jeden wśród wielu innych zdrowych - ewidentnie słabuje. Liście wiszące, lekko żółte. Rośnie w dobrym ph. W tej chwili ma koło siebie już tylko runiankę i inne różaneczniki w bezpiecznej odległości. Może nie rozluźniłam bryły korzeniowej podczas sadzenia i nie może wrosnąć w podłoże?
Coś mu jest.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 19:31, 20 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może to być fytoftoroza, bo nie cały krzew "więdnie" tylko jakaś gałązka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies