Artykuły Forum Ogrody pokazowe Instagram
Logowanie
Gdzie jesteś » Forum

Znalezione posty dla frazy ".img"

Mały podmiejski 15:46, 11 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15211
Do góry
Ja uprościłabym te falbanki, jeżeli to mają być ścieżki trawiaste. Koszenie tego będzie dramatem. 700 metrów to wcale nie jest mega mało, ja mam 620 .
Poczytaj trochę o tworzeniu rabat na bazie falistych linii.
Bardzo na szybko moja propozycja - rysunek odręczny, nie mam czasu nałożyć siatki i w jakimkolwiek programie to normalnym zrobić.
Rabaty na czerwono bym usunęła - za małe. Rabata o głębokości mniejszej jak metr to klombik na 1 roślinę. W trawniku coś takiego to nie bardzo, jakby ścieżki były z kostki to takie szczeliny na rośliny dobrze rozmieszczone mogą być ciekawym elementem. Połączyła bym ścieżki trawiaste z innymi nawierzchniami - z płyty, kostki, żwirku. Tam gdzie masz cień trawa nie będzie chciała rosnąć. Będzie brzydka. Możesz zobaczyć u mnie zmiany nasadzeń na rabacie cienistej i obecnie na owalnej. zrobiłam to na prawej stronie ale wydaje się, że i po lewo pod pergolą trzeba zlikwidować trawnik.
Komunikacja z tarasu powinna być płynna - tak jak wychodzisz z domu. jak taka nie jest (przesunięta) to potem manewrujesz między meblami, donicami. Brzoza ta ma koronę do 7 metrów szerokości. Szczerze, jedna brzoza zawsze mi dziwnie wyglądała. To jest drzewo, które kocha towarzystwo innych brzóz Doorenbos - 3-5 sztuk. Jeżeli chcesz brzozę jako soliter to wybrałabym inna odmianę, mniejszą, może płaczącą np. Gracilis.
Pamiętajcie o ogrodach 15:45, 11 sty 2021


Dołączył: 03 kwi 2018
Posty: 4582
Do góry
Czy te seslerie zdążą odbić do kwietna jak je zetną w marcu, przecież one kwiecień-maj kwitną?





Ogrodowe marzenie Mrokasi 15:37, 11 sty 2021


Dołączył: 26 lip 2016
Posty: 21531
Do góry
Pokażę Wam coś. Lojalnie uprzedzam - tylko dla ludzi o mocnych nerwach! Moi nowi sąsiedzi z domu w ostrej granicy od momentu wprowadzenia się robią czystki na działce. Najpierw usunęli wszystkie krzewy, tuje i jałowce i zerwali bluszcz ze ścian. Na jesieni wycięli dwa orzechy (jeden miał z 10 metrów, został po nim pień i kilka konarów w formie kikutów, całość ma może ze 2 metry). A dziś zabrali się za morelę:


Otworzyli mi widok na swój dom i działkę. I zabrali cień... W lato z tego miejsca, z którego zrobiłam zdjęcie, widziałam tylko koronę moreli...
Wiem, że to ich działka i mogą robić co chcą, ale...
Ogród z zegarem 14:50, 11 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 16245
Do góry
Asia, wzdłuż ogrodzenia mam tuje (oddalone nieco od ogrodzenia)i raczej nie planuję tam rabat. Bo psy zniszczyłyby te rabaty dość szybko, biegnąc do ogrodzenia. A czasami zaraz za ogrodzeniem chodzą mi sarny i wabią te moje szkodniki .

wrzucam tu plan (z domem i wjazdem), na czerwono zaznaczyłam mniej więcej teren, nad którym się zastanawiam teraz.

Ogrodowy spektakl trwa ... 14:34, 11 sty 2021


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Do góry
mira napisał(a)



Witaj Miro,
Przespacerowałam się u Ciebie i wpadło mi w oko to miejsce. Cudnie wygląda to drzewo. Co to za jedno? Jakiś klon?
Ogród z zegarem 14:19, 11 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 16245
Do góry
Jeszcze tylko wrzucę nr 9

Ogród wśród pól i wiatrów 14:09, 11 sty 2021


Dołączył: 19 sty 2016
Posty: 7414
Do góry


[/quote
Fajne zdjęcie, takie klimatyczne
Tu narazie jest ściernisko... 14:02, 11 sty 2021


Dołączył: 19 sty 2016
Posty: 7414
Do góry
Tu narazie jest ściernisko... 13:59, 11 sty 2021


Dołączył: 19 sty 2016
Posty: 7414
Do góry
Tu narazie jest ściernisko... 13:57, 11 sty 2021


Dołączył: 19 sty 2016
Posty: 7414
Do góry
Żeby przewietrzyć trochę głowę wybraliśmy się na kilka godzin do Szklarskiej Poręby. Oczywiście nie na narty tylko pochodzić takimi mało uczęszczanymi szlakami. Było super. Lekki mróz i słoneczko.
Ogród z zegarem 13:57, 11 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 16245
Do góry
Plan nr 8
tylko zrobiłabym jeszcze jedną "wartwę" rabatek chyba ...

Ogród z zegarem 13:52, 11 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 16245
Do góry
Plan nr 6


Plan nr 7 - tu powinny być chyba większe rabatki, bo coś ciasno się wydaje
Ogród z zegarem 13:49, 11 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 16245
Do góry
Plan nr 3


Plan nr 4


Plan nr 5
Ogród z zegarem 13:48, 11 sty 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 16245
Do góry
To tylko wstępne szkice (żeby nie było, że nie ostrzegałam ). Linie trochę krzywe, wiem .

Przypominam ogólny zarys


Plan nr 1.


Plan nr 2.


Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat 13:41, 11 sty 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1470
Do góry
Gardenarium napisał(a)


A jak duże są doniczki i jaki mają kształt? Masz zdjęcia? To dorysuję ci propozycje.


Dzień dobry, Danusiu! Pięknie dziękuję.
Na balkonie to standardowe, takie długie, prostokątne, plastikowe donice, natomiast na tarasie obecnie mam takie skromne.


Wewnętrzna średnica 30 cm.


A te mają średnicę po 40 cm.
Ranczo Szmaragdowa Dolina II 13:32, 11 sty 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 89770
Do góry
Żeby nikt nie przegapił


Gardenarium napisał(a)
Dla nowych osób odwiedzających mój wątek, także osoby niezalogowane zapraszam do zakupu mojej nowej książki z 25% rabatem OGRODMARZEN (po wrzuceniu do koszyka), znajdziecie tam na pewno wiele nowych porad i nowych zdjęć.

https://lasksiazek.pl/pl/p/Jak-dbac-o-ogrod-marzen-PRZEDSPRZEDAZ/1422




Ogród w remoncie 13:14, 11 sty 2021


Dołączył: 14 gru 2017
Posty: 8856
Do góry
Margerytka40 napisał(a)

Asiu, patrzę na Twoją brzozową, chyba lepiej będzie z seslerią , co ja piszę, będzie pięknie Śmiałek rzeczywiście dominował, wysoki się wydawał.
Chyba coś już wymyśliłam z moją brzozową w głowie
Przerwa na kawę... 12:46, 11 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15211
Do góry
Kombinuję z nasadzeniami na poszerzeniu bo zanim zrobię rewolucję to wole mieć rozplanowaną wielkość roślin. Wtedy wiem, czego mam szukać. Na razie mi wyszło coś takiego.

Tuje mam cięte na wysokości 220 cm. Wyższych nie chcę. Od prawej strony patrząc w ciemnym fiolecie to jodła koreańska. Ja ją formuję. W podstawie ma obecnie jakieś 160 cm, chcę ją puścić do 180-200 w podstawie (szerszą od dołu zrobić bo teraz za szczupła jest). Jej maks. wysokość to 3 metry ale tyle nie uzyska bo ma przycinany czubek wzrostu. Teraz ma 260 cm. Obok, na pomarańczowo jest magnolia Sunsation. W naszym klimacie 5-6 metrów i ok. 2 do maks.3 metrów szerokości. Ona będzie najwyższa z całej tej gromadki. Korona wrzecionowata. U mnie dół ma podkrzesany, korona będzie się zaczynała na 120-160 cm. Wolałabym wyżej niż niżej ale na razie cały patyk ma 2 metry, nie ma co szaleć z podkrzesywaniem. W miarę wzrostu będę formowała wyżej jej pień. Muszę ją posadzić ok. metra od ściany tuj i tyle samo od dołu koreanki. Z tyłu między nimi może być miskant, raczej z tych niższych do 1,5 metra a nie 2-metrowych. Na rondzie na środku rośnie judaszowiec Red Force - 2-3 metry wysokości i podobna szerokość. Ja niestety będę go musiała ograniczać do tych 2 metrów, większy mi tam nie bardzo pasuje. On jest podkrzesany na nóżce takiej 120 cm, rabata jest tam kilkanaście cm wyżej i tego nie będę zmieniała. Ukryję to nasadzeniami. Judaszek pokrój ma taki lekko fontannowy ale w miarę kulisty. Gałęzie się przewieszają. Idealny by był dla mnie w formie takiej poduchy jak Forest Pansy tu na zdjęciu, może się uda. Między judaszkiem a magnolią a właściwie z tyłu za nimi potrzebuję jakiś zielony krzaczor bardziej kulisty/jajowaty 1,5 szerokości x 1,5-2 metry wysokości, raczej nie większy. Coś w zieleni, może się na jesieni w bordo przebarwiać, czerwieni. Stąd był pomysł tu na Red Clouda ale patrzę na tę moją sadzonkę i jakoś tak... no, niekoniecznie to jednak moje marzenie. Jako następny w stronę płotu będzie posadzony kielichowiec Venus -tu ciemny fiolet. Kwitnie na biało. On rośnie do ok. 1,5 metra wysokości, gałązki są takie bardziej zwisające niż do góry, może być szerszy niż 1,5 metra. Na pierwszym płotku od strony tuj hortensje - najchętniej Strong Anabelle. Uparłam się na nie tu, muszę wymyślić co zrobić aby tu rosły. Wśród nich wyższe piętro to oczar formowany na pniu. Przed hortkami jakaś duża rozplenica - będę miała akurat Magic do przeniesienia spomiędzy bukszpanów. Na zielono zaznaczona mahonia, zwykła lub może Apollo uda się upolować. Krzaczek do metra, zimozielony, kwitnie na żółto razem z forsycją lub lekko po niej. Potem rośnie forsycja i z nią nic nie robię. Jest fajna, wielopniowa. Na wiosnę daje takiego kopa kolorystycznego z oczarem i teraz z mahonią by stworzyły tercet. Ostatnie dwa krzaczki to kielichowiec wonny (mam, rośnie obok przy donicy, nie jest szczególnie atrakcyjny, ma ładne kwiaty, pachnie ale... kwiaty jak przekwitają to wyglądają jak przypalone). Ostatni to klon Jordan - tu mam wątpliwości czy tu powinien być ale muszę go jednak gdzieś przenieść z donicy. Na razie jest to mała sadzonka 80 cm ale może urosnąć do 4 metrów i to jest zong. Tu tak 2 metry to maks. Jakby osiągnęła zbyt duże rozmiary to trzeba by było ciąć. W donicy z natury jest ograniczony. W ziemi może wystrzelić. To miejsce i nasadzenie zostawiam na razie do zastanowienia. Opcją jest w miejscu donicy wykucie rabaty na klona. Tia, nie miała baba problemu...
Zacisze Alicji 12:45, 11 sty 2021


Dołączył: 24 maj 2019
Posty: 13739
Do góry
Alija napisał(a)
A to moje pomocnice - Masza i Nina.



Mi buzia się uśmiecha jak widzę takie towarzystwo a donica z bratkami też mi się podoba, taka inna ciekawa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies