Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Pokaż wątki Pokaż posty

Pojedyncze pytania na temat projektowania rabat

Madlenn 20:13, 08 sty 2021


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121

Ten jęzor w sezonie
Madlenn 20:16, 08 sty 2021


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121

Miejsce które chce zmienić, właśnie z tej perspektywy najwięcej się na nie patrzy podchodząc z furtki do domu
Madlenn 20:24, 08 sty 2021


Dołączył: 27 sty 2017
Posty: 121
Gardenarium napisał(a)
Ja strzelam, bowiem nigdy ne projektuje się rabat w ciemno, gdy nie wie się skąd głównie się na nie patrzy, jak to się ma do reszty ogrodu itd. Tutaj podpowiadam tak, jakbym patrzyła stąd co autor robił zdjęcie.

Czyli najpierw rysuje się cały ogród, nanosi to co jest już w ogrodzie, przeprowadza linie trawnika i rabat, rysuje ramy ogrodu (duże drzewa i zywopłoty) i dopiero w to wpisuje się resztę, czyli wypełnienie.

Rabata wygląda na wielki jęzor, nie ma tu żadnych większych roślin, a to co jest, to jest za mało.
Jęzor jak widzisz ma zły kształt, dodałam z lewej tego jęzora.



Świerczka wywal, to pewnie świerk kłujący?


Po tym co mi doradzilas to zastanawiam się czy wogole nie wyrzucić stąd tych miskantow Bo do Twojej kompozycji chyba się nie wpisują nawet jako tło prawda?


Anna_I 20:48, 08 sty 2021


Dołączył: 06 sty 2021
Posty: 256
Witam,

Mam prośbę do Was Kochani, czy moglibyście podpowiedzieć mi coś w kwestii rabat przed domem? Rozrysowałam wstępny projekt, jednak czuję niedosyt
Rabaty będą praktycznie cały czas w słońcu (strona południowo-wschodnia), ziemia przepuszczalna. Chcę wysypać je białym żwirkiem, a roślinki chciałabym raczej zimozielone. Dwie rabaty pod domem będą miały 4m x 3m, natomiast łezka 10m długa , szerokość 3,5 - 4m. Rabata 1 będzie odzwierciedleniem rabaty 2.

Poniżej legenda do rysunku:
1 - Tuja Danica
2 - Tuja formowana na bonsai
3- bukszpan
4- klon szczepiony Globosum
5- sosna na pniu (nie zdecydowałam jeszcze jaka)
6 - Sesleria jesienna
7 - iglak zimozielony (nie wiem właśnie jaki, czy coś na pniu czy jakiś inny?)

Myślałam też żeby gdzieś wkomponować jukkę karolińską, lawendę oraz niższą odmianę przetacznika.


Dziękuję z góry za każdy pomysł.

____________________
Wśród brzóz i pól...kiedyś będzie i ogród
_Anna_ 22:58, 08 sty 2021


Dołączył: 01 sty 2021
Posty: 43
inka74 napisał(a)
ten wiąz rośnie docelowo dużo szerszy i w taką jakby maczugę. Na słońcu go może przypalać. Wiązy są też podatne na choroby grzybowe. Mam 1 sztukę za płotem i tylko tam w gąszczu innych zostanie. Jak dla mnie to drzewo dobre jako akcent kolorystyczny ale nie na szpaler. Wredei ma bardzo jasne i intensywne w kolorze listki. "Świeci" z daleka. Na dłużej może być to męczące. Lipę próbować możesz sama porozpinać. Zawsze to wielka satysfakcja jak się uda. Jedyny minus to taki, że dłużej czekasz na efekt, jakikolwiek.

Znalazłam w szkółce koło Łodzi z jakich odmian lipy formują palmety bo nie wszystkie się nadają.
- Lipa drobnolistna Tilia cordata
-Lipa drobnolistna odmiana Greenspire Tilia cordata Greenspire
-Lipa wielkolistna Tilia platyphyllos


Dzięki. Będę jeszcze myśleć nad własną palmetą ale raczej obstawiam amonogawę albo ten jarząb, który podpowiedziałaś. Pięknie się przebarwia!
____________________
Ogród w trakcie tworzenia
A_gawa 21:32, 10 sty 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Mam naprawdę bardzo wietrzny taras i balkon. Wieje zazwyczaj od 12.00 do 19.00. Jakie rośliny polecacie w doniczki? Petunie, surfinie - wszystkie przewraca na drugą stronę. ☹️
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
_Anna_ 21:49, 10 sty 2021


Dołączył: 01 sty 2021
Posty: 43
A_gawa napisał(a)
Mam naprawdę bardzo wietrzny taras i balkon. Wieje zazwyczaj od 12.00 do 19.00. Jakie rośliny polecacie w doniczki? Petunie, surfinie - wszystkie przewraca na drugą stronę. ☹️


Petunie i surfinie są delikatne. U mnie tez wietrznie, nie raz miałam wymiętolone od wiatru petunie. Niecierpki? Może jakieś kompozycje z trawami? Będzie fajny szum.
____________________
Ogród w trakcie tworzenia
A_gawa 12:55, 11 sty 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
_Anna_ napisał(a)


Petunie i surfinie są delikatne. U mnie tez wietrznie, nie raz miałam wymiętolone od wiatru petunie. Niecierpki? Może jakieś kompozycje z trawami? Będzie fajny szum.


Właśnie trawy, trawy, TRAWY! Dziękuję.
Będą ostnice i spółka.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Gardenarium 12:58, 11 sty 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A_gawa napisał(a)
Mam naprawdę bardzo wietrzny taras i balkon. Wieje zazwyczaj od 12.00 do 19.00. Jakie rośliny polecacie w doniczki? Petunie, surfinie - wszystkie przewraca na drugą stronę. ☹️


A jak duże są doniczki i jaki mają kształt? Masz zdjęcia? To dorysuję ci propozycje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
A_gawa 13:41, 11 sty 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1468
Gardenarium napisał(a)


A jak duże są doniczki i jaki mają kształt? Masz zdjęcia? To dorysuję ci propozycje.


Dzień dobry, Danusiu! Pięknie dziękuję.
Na balkonie to standardowe, takie długie, prostokątne, plastikowe donice, natomiast na tarasie obecnie mam takie skromne.


Wewnętrzna średnica 30 cm.


A te mają średnicę po 40 cm.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies