Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały podmiejski

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały podmiejski

inka74 15:46, 11 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Ja uprościłabym te falbanki, jeżeli to mają być ścieżki trawiaste. Koszenie tego będzie dramatem. 700 metrów to wcale nie jest mega mało, ja mam 620 .
Poczytaj trochę o tworzeniu rabat na bazie falistych linii.
Bardzo na szybko moja propozycja - rysunek odręczny, nie mam czasu nałożyć siatki i w jakimkolwiek programie to normalnym zrobić.
Rabaty na czerwono bym usunęła - za małe. Rabata o głębokości mniejszej jak metr to klombik na 1 roślinę. W trawniku coś takiego to nie bardzo, jakby ścieżki były z kostki to takie szczeliny na rośliny dobrze rozmieszczone mogą być ciekawym elementem. Połączyła bym ścieżki trawiaste z innymi nawierzchniami - z płyty, kostki, żwirku. Tam gdzie masz cień trawa nie będzie chciała rosnąć. Będzie brzydka. Możesz zobaczyć u mnie zmiany nasadzeń na rabacie cienistej i obecnie na owalnej. zrobiłam to na prawej stronie ale wydaje się, że i po lewo pod pergolą trzeba zlikwidować trawnik.
Komunikacja z tarasu powinna być płynna - tak jak wychodzisz z domu. jak taka nie jest (przesunięta) to potem manewrujesz między meblami, donicami. Brzoza ta ma koronę do 7 metrów szerokości. Szczerze, jedna brzoza zawsze mi dziwnie wyglądała. To jest drzewo, które kocha towarzystwo innych brzóz Doorenbos - 3-5 sztuk. Jeżeli chcesz brzozę jako soliter to wybrałabym inna odmianę, mniejszą, może płaczącą np. Gracilis.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
antracyt 16:07, 11 sty 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11588
Iwona, ale z tego co czytałam(pierwszy post), z założenia tu nie ma być trawnika, tylko same rabaty
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
inka74 16:11, 11 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Zuza - w 5 poście było
maksimini napisał(a)
...
inka74 na razie nie mam co pokazywać, bo nie wielkiego tam nie ma. Na razie posadzona trawa, wytyczona jest tylko rabata przy dłuższym boku (tam gdzie posadzony jest dereń i lilak) oraz kółko po lewej stronie (tam gdzie hortensje i laurowiśnie - docelowo w tym kółku ma być miejsce na odpoczynkowy kącik, np. na leżaki). Zatem ścieżki i kształty rabat mogę zmienić tym bardziej, że ścieżki chciałabym trawiaste więc nie ma problemu z brukiem czy inną powierzchnią. Jeśli scieżek za dużo to z których zrezygnować Twoim zdaniem?
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
antracyt 16:32, 11 sty 2021


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11588
No tak, to mi jakoś umknęło
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
maksimini 00:23, 20 sty 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
przepraszam że się nie odezwałam, ale internet wysiadł, dopiero dziś wrociłam do świata i od razu dorwałam się do Ogrodowiska
antracytdziękuję za odzew
inka74 Tobie również, a zaproponowane przez Ciebie zmiany są super też chodziło mi po głowie aby falbanki ścieżek uprościć i plan po Twoich poprawkach wyglada dużo lepiej, podoba mi się. Wyjście na taras celowo nie było spasowane z zejściem z tarasu na ścieżkę, w przeciwnym wypadku siedząc na kanapie w salonie, siedziałabym w świetle ścieżki, ale wydawało mi się że lepiej w zieleni.
ale...
zaczęłam sie zastnawiać czy na pewno chcę te kręte ścieżki, co prawda naczytałam się, że krętymi można "oszukać" i wizualnie powiększyć przestrzeń, ale teraz nabrałam wątpliwości.
Lubię rytm, powtarzalność, symetrię, porządek, klasykę (choć za niskimi strzyżonymi żywopłotami nie przepadam ale kule czy stożki bukszpanowe już tak), nie jestem przekonana czy kręte, nieregularne ścieżki do mnie pasują, boję się że będą u mnie wywoływać wrażenie chaosu i mam wątpliwości czy pasują do wyglądu domu. Lubię być otulona roślinami, podobają mi się zakamarki, zakątki, stąd nie chcę trawnika (zresztą nie jest mi potrzebny) choć samą trawę lubię, może gdzieś ją wprowadzę. Planowałam ścieżki trawiaste, ale może wyłożyć je kamieniem i zrobić na niektórych rabatach pasek trawnika graniczący ze ścieżką, jeszcze nie wiem, ponieważ najpierw plan zagospodarowania ogródka
I tak sobie siedziałam i tak sobie myślałam, wzięłam kartkę, ołówek, kredki i linijkę i zaczęło się kolejne planowanie. Zrobiłam 13 projektów, ale pokażę 3 (kolejność przypadkowa), ponieważ część się nie nadaje do pokazania (zupełnie nieudane), a pozostałe różnią się jedynie detalami. Dla ułatwienia przyjęłam wszystkie ścieżki o szerokości 1 m, ale można je zwęzić albo poszerzyć
Projekt 1

Placyk po lewej stronie np. na leżaczki (w tym miejscu jest najdłużej słońce, ale latem do popołudnia nie da się tam wysiedzieć, po prawej może jakaś ławeczka albo fotele (tam z kolei rano i do południa jest słoneczko). W tym projekcie podoba mi się, że jest punkt centralny, a półkolem chciałam złamać kąty proste
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
maksimini 00:28, 20 sty 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Projekt 2

Analogiczny do poprzedniego
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
maksimini 00:49, 20 sty 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
Projekt 3

Tu podoba mi się placyk po prawej stronie, wyobrażam sobie na końcu tego placyka umieszczone lustro (nie musi być tam ławeczka czy inne miejsce do wypoczynku, to miejsce po lewej i taras w zupełności wystarczą), a ja tak marze o lustrze w ogrodzie, choć faktycznie może okazać się, że ono tam w ogóle nie będzie pasować, a wpasuje się w zupełnie innym miejcu.
Ogród ma być zielony, biały i moooże akcenty fiotet/róż. Ma być dużo hortensji Limelight -uwielbiam Wolę przewagę krzewów (może też trawy) niż byliny. Byliny tak, ale jako dodatek, akcent niż dominanta. Oprócz lustra marzy mi się jaki element wody (żeby coś ciekło, kapało, jakeś źródełko? tylko gdzie?).
I zgadzam się, że 1 drzewo to mało, tu chyba trzeba elementów pionowych żeby zrównoważyć bryłę budynku, gdzie jeszcze dodatkowo posadzić, macie pomysł?

Pomóżcie proszę, bo już sama nie wiem co wybrać, a im dłużej sie wpatruję w plany tym bardziej nie wiem i nie widzę błędów i płakać mi się chce bo u męże nijak pomocy bo "zrobimy jak będziesz chciała, mnie wszystko jedno, co będzie to będzie dobrze".
I jeszcze wrzucam fotkę tylnej ściany domu, bo przecież ogród powinien do niego pasować
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
maksimini 06:32, 20 sty 2021


Dołączył: 03 mar 2019
Posty: 302
W nocy przyszło mi do głowy żeby przy kątach prostych ścieżek pościnać narożniki rabat, wówczas zakręty nie byłyby pod kątem prostym, ale to po południu spróbuję coś namazać, bo teraz do pracy muszę iść.
Sami widzicie, że spać po nocach nie mogę przez ogródek
____________________
Kasia - Mały podmiejski...lubię grzebać w ziemi i wyrywać chwasty
Anda 07:37, 20 sty 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33361
Piękne plany, gratuluję pomysłów
Dom bardzo ładny i rzeczywiście pasowałby tu styl formalny, włoski. Nie musi być całkiem formalny ale z lekka pasowałby na pewno.
Wg mnie plan pierwszy jest najbardziej pasujący do domu. Ta zaokrąglona rabata przy tarasie wygląda wspaniale. Wnosi miękkość i na niej mogłabyś umieścić element wodny. Albo w najwyższym miejscu ścieżki przy rabacie mogłaby powstać wnęka po stronie ogrodu i w niej mogłoby stać ciurkadelko. Miałabyś ładny widok z okna, ciurkadelko lekko przesłonięte niskimi nasadzeniami na tej rabacie.
Tą rabatę dałabym symetrycznie naprzeciw tego dużego okna, a ścieżki naprzeciw ścian obok okna. Rabata byłaby trochę węższa, ale ta symetryczność bardzo by tam pasowała
Również te dwa boczne placyki mogłyby mieć częściowe zaokrąglenia analogicznie do rabaty przy tarasie.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
inka74 07:50, 20 sty 2021


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15004
Pierwszy plan jest bardzo klasyczny. Podoba mi się. Pasuje do budynku. Proste narożniki bym zaokrągliła a nie ścięła. Ale nie wszystkie. Nie grają mi w tym wszystkim placyki, ich kształty. Może za wąskie wejścia. Nie do końca współgrają z resztą. Nie wiem jak to określić. Wyglądają jak z innej bajki.

Dobrze, że nie skupiasz się na jednym rozwiązaniu i szukasz. Ja czasami robię 10 rozwiązań dla jednego wycinka i wybieram to, co na żywo najlepiej funkcjonuje, w danym momencie .

Fajnie by było, abyś dodała u siebie podpis bo ciężko trafić na twój wątek ja weszłam bo tytuł brzmiał znajomo. Asia Makadamia ma wątek Podmiejski ogródek. Zresztą do niej możesz się zwrócić o pomoc przy projekcie. Ma do tego smykałkę

Na koniec link do pewnej inspiracji z domu o podobnym klimacie, na dużo większej działce. Tylko tu bardziej chodzi o widok z okna. Zerknij https://www.instagram.com/p/CA2hHnmgwpp/?igshid=13kf7ms7omqd4
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies