Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

eVka 13:10, 20 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Zamieszczam dokładniejsze fotki
____________________
Mazan 14:18, 20 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Effka

Ewo, już gołym okiem widać. Tak, jak domyślałem się to wiosenna osutka sosny. Zabieraj się za opryski środkami, które podałem, gdyż później - w lipcu - zacznie się wyrzut zarodników, drugi wyrzut będzie po 35 - 45 dniach od pierwszego.
Powodzenia.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
eVka 16:37, 20 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Mazan napisał(a)
Effka

Ewo, już gołym okiem widać. Tak, jak domyślałem się to wiosenna osutka sosny. Zabieraj się za opryski środkami, które podałem, gdyż później - w lipcu - zacznie się wyrzut zarodników, drugi wyrzut będzie po 35 - 45 dniach od pierwszego.
Powodzenia.


Pozdrawiam

Mazan, dziękuję. Qszystkimi trzema środkami na raz?
____________________
Mazan 18:59, 20 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Effka

Wystarczyć powinny dwa. Kontaktowy Amistar i systemiczny folpan lub dithane. Jeżeli grzyb będzie się rozwijał to zastosuj trzeci środek. Proponuję jako drugi folpan - jest kilkuskładnikowy i powinien być skuteczny jako systemiczny.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
eVka 21:36, 20 maj 2018


Dołączył: 27 paź 2016
Posty: 14291
Mazan napisał(a)
Effka

Wystarczyć powinny dwa. Kontaktowy Amistar i systemiczny folpan lub dithane. Jeżeli grzyb będzie się rozwijał to zastosuj trzeci środek. Proponuję jako drugi folpan - jest kilkuskładnikowy i powinien być skuteczny jako systemiczny.



Pozdrawiam

Bardzo Ci dziękuję. Jutro działam. Mam nadzieję, że dadzą radę.
____________________
Shivas 09:26, 24 maj 2018

Dołączył: 10 maj 2018
Posty: 14
Witam, jeszcze raz serdecznie dziękuję za udzielone mi rady co do osutki jesiennej.Drzewka po dwóch opryskach,zmianie ph mają się świetnie
Ale mam jeszcze problem z dwoma sosenkami.
Pierwsza nie ma przyrostów.
Druga wydawało. mi się,że nie ma przyrostów ale w powiększeniu widzę,że coś drgnęło.
Shivas 09:19, 28 maj 2018

Dołączył: 10 maj 2018
Posty: 14
Gorąca prośba,
ogrodnik powiedział,że ta sosenka z pierwszego zdjęcia powyżej jest do wycięcia.

Czy wycinać czy walczyć i jak bo na co choruje to nie wie!
Mazan 11:38, 28 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Shivas

Ogrodnik widział, ja muszę się domyślać. Igliwie paskowane, jak nierówno oświetlone każe pomyśleć o żółtej plamistości igieł sosny, szczególnie że w jaśniejszych paskach nabierają słomkowego koloru. Opadające igliwie zbieraj dokładnie i spal. Zastosuj środki zwalczające rdzę, np tebukonazol, zato czy propamokarb. Jako że grzyb łatwo się przenosi pozostałe sosny także opryskuj.
Czy wycinać? Od Ciebie zależy. Niepilnowana choroba może zniszczyć drzewo w ciągu 2 -3 lat, a jeszcze 30 lat temu była nieznana.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Shivas 13:35, 28 maj 2018

Dołączył: 10 maj 2018
Posty: 14
Mazan-Walerek
Jestem uradowany,że poświęca Pan swój czas i udziela cennych rad.A czy mogę zastosować oprysk Falcon 460 EC
bo powyższych środków na dziś nie mam.
Też jestem zdania,ze roślinę wyrzucić to najprostsze rozwiązanie ale mi zawsze szkoda i walczę do końca.
Mazan 15:59, 28 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Shivas

Oczywiście, jak najbardziej.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies