Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Mazan 18:09, 18 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Natalia21

Jest więcej symptomów tej choroby, które mi przypomniały, że osutka istnieje.
Czy ją ratować zależ od Ciebie. Jeżeli na bieżąco będziesz usuwać chore igliwie, ograniczysz roślinie dostęp do azotu zwiększając nawożenie fosforowo - potasowe to może się udać. Przeważająca ilość chorób infekcyjnych w ogrodach zaczyna się od przenawożenia azotem amonowym.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Natalia21 21:06, 18 cze 2018

Dołączył: 18 kwi 2017
Posty: 29
Dziękuję bardzo za odp. Mazan. Może cudem się uda ale łatwo nie będzie , druga obok mniejsza też chora. Będę opryskiwać co 2 tygodnie. Nawóz dostały raz wiosną grnulowany, potem raz nawóz do podlewania.
Koko 21:48, 18 cze 2018


Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 34
Proszę o diagnozę - czy to osutka i osnuja, czy jeszcze inna zaraza?
Do badania kosodrzewiny: Mops i Varella.
Jedna z varelek już cała brązowa, a na wiosnę myślałam, że brązowiejące igły to uszkodzenia mrozowe, tym bardziej, że reszta wyglądała obiecująco. Na chwilę obecną wszystkie już "coś" mają, w większym lub mniejszym stopniu. Chyba tak za bardzo się przejęłam brakiem opadów i gorącem, że przesadziłam z podlewaniem i je załatwiłam grzybem
A dzisiaj z tych zielonych jeszcze Varelli ściągnęłam kokony i gąsienice. Na Mopsach "obcych" nie stwierdziłam (na tyle na ile moja krótkowzroczność mi pozwoliła).
Mopsy:


____________________
Joanna na ugorze
Koko 21:50, 18 cze 2018


Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 34
zdjecia Varelli
____________________
Joanna na ugorze
Koko 21:54, 18 cze 2018


Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 34
Varella w przekroju obciętego czubka nie ma wyjedzonej dziurki. Zdjęcie gąsienicy poniżej, zdjęłam wszystkie, które znalazłam.
Dzisiaj opryskałam Amistarem (tylko to miałam na stanie), proszę o wskazówki co robić dalej, najpierw oprysk na robala, czy na grzyba i jaki odstęp w dniach? Dziękuję z góry za pomoc.
____________________
Joanna na ugorze
Mazan 20:08, 19 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Koko

Amistarem opryskałaś grzyba jeżeli jest. Osnuja gwiaździsta - a to ona właśnie - wymaga zastosowania Mospilanu. Najlepiej sprawdzić lupą czy na igliwiu są jaja lekko podgięte /łódeczki/ aby oprysk nie był zbędnym wydatkiem.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Koko 21:54, 19 cze 2018


Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 34
Mazan,
Bardzo dziękuję za szybką diagnozę i poradę. Jutro spróbuję pooglądać pod lupą za jajami. Czy mam powtórzyć oprysk na grzyba, bo napisałeś "jeżeli jest"? Jakimś innym środkiem?
____________________
Joanna na ugorze
Mazan 10:29, 20 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Koko

Sprawdź dobrze czy na igliwiu są widoczne objawy choroby dlatego pisałem >jeżeli jest<. Przy widocznych objawach zastosuj jeszcze 'do kompletu' Dithane i Topsin.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Koko 13:25, 20 cze 2018


Dołączył: 26 lip 2017
Posty: 34
Mazan,
dziękuję za łopatologię, zrozumiałam Pozdrawiam serdecznie!
____________________
Joanna na ugorze
Sylwo 07:55, 21 cze 2018

Dołączył: 21 cze 2018
Posty: 2
Dzień Dobry,

Po posadzeniu sosen pojawił się problem z żółknięciem igieł. Początkowo myślałem że to tylko zrzucanie starych, zresztą Pan ze szkółki też o tym zapewniał. Jednak sosny dalej marnieją. Na sośnie są czarne małe robaki widoczne na zdjęciu igły jakby kleiste. Część małych gałązek w środku zasycha. Uprzejmie proszę o poradę czy Dithane tutaj pomoże, czy jest szansa na uratowanie drzew?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies