Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki sosen, sosna - Pinus

Anitka 14:36, 23 mar 2018


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Gardenarium napisał(a)
To nie wiem, myślałam że tutaj leży.
Nikt tutaj niczego nie wylał chemicznego? jakiś płyn do czyszczenia nawierzchni albo inne coś. MOże pies tu sika?
Mazan ci pomoże i zdiagnozuje.




Danusiu, dziękuje za pomoc. Bo ja tak niefortunnie i nieostro to zdjęcie zrobiłam od góry. To co zaznaczyłaś to wilgotne dwa kamienie. Dodam jeszcze inne zdjęcia dla zobrazowanie dołu, bo to kosodrzewina na pniu. Wokół pnia nie ma kamieni. Pod nią rośnie inna kosodrzewina jako skutek mojej głupoty z pierwszych kroków w ogrodzie. Jak swój błąd zrozumiałam to bałam się jedną z nich ruszać, bo w innym miejscu spróbowała z mizernym skutkiem. Tej na dole nic nie jest.
Płyty myte dużo wcześniej na wiosnę karcherem tylko samą wodą bez dodatków. Piesek tu raczej się nie załatwia.
Uzbroję się wiec w cierpliwość, bo tego ogród już mnie nauczył i poczekam na Mazana.




____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Mazan 21:00, 23 mar 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anitka

Czyli osutka. Ale jeszcze dopytam: czy igły zaczynają opadać?

O jej zwalczaniu jest na Forum.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Anitka 10:33, 24 mar 2018


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Mazan napisał(a)
Anitka

Czyli osutka. Ale jeszcze dopytam: czy igły zaczynają opadać?

O jej zwalczaniu jest na Forum.



Pozdrawiam


Dziękuje Mazanie za bardzo szybką odpowiedź.
Tak igły opadają.
Przeczytałam cały wątek i już wcześniej sobie spisałam na wszelki wypadek czym zwalczać, bo też mi do tej osutki objawy najbardziej pasowały. Amistar już nawet zakupiłam.

Czy już teraz stosować opryski czy poczekać aż temperatury troszkę się podniosą?
Na pewno zacznę od usunięcia i dokładnego pozbierania tych uschniętych, porażonych igieł.

Pozdrawiam
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Mazan 10:43, 24 mar 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Anitka

Tylko Dithane i Topsin działają poniżej 10* C. Proponuję zacząć zabiegi po Świętach.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Anitka 10:54, 24 mar 2018


Dołączył: 02 cze 2013
Posty: 7774
Mazan napisał(a)
Anitka

Tylko Dithane i Topsin działają poniżej 10* C. Proponuję zacząć zabiegi po Świętach.


Pozdrawiam


Tak myślałam, że teraz za zimno. Jeszce raz bardzo dziękuję.

Pozdrawiam
____________________
Anitka Mój azyl na wichrowym wzgórzu*** Wizytówka
Angelinna 14:32, 30 kwi 2018


Dołączył: 12 paź 2017
Posty: 5
Czy ktos moglby mi pomoc? Moja sosna zaczela chorowac, igly brazowieja i dzisiaj znalazlam na niej zielone kuleczki. Czy to jakis szkodnik?
Angelinna 14:33, 30 kwi 2018


Dołączył: 12 paź 2017
Posty: 5
l
Toszka 20:26, 01 maj 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Angelinna
Tak wyglądają kwiaty sosny

Nie napisałaś jaka to sosna.Po zdjęciu mogę wnioskować, że to któraś z przebarwiających się zimą na żółto. One tak niestety niektóre już mają, że końcówki igieł są lekko brązowe.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Jurekz 20:56, 02 maj 2018

Dołączył: 23 wrz 2017
Posty: 1

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Świerk - choroby i szkodniki świerków połączony

Dzień dobry, mam drzewko - najprawdopodobniej jest to świerk karłowaty. Rośnie u mnie już 4 rok i w zeszłym roku we wrześniu na dolnych gałęziach igły zrobiły się żółte i opadły. W tym roku sytuacja się powtórzyła i dokładnie na początku września taka sama sytuacja. Cały rok przyglądałem się drzewku i nie zauważyłem niczego dziwnego. W zeszłym roku widziałem pajęczynki to padła diagnoza na przędziorki. Na wiosnę zainstalowałem 5 opasek Dobroczynka gruszowego. Pajęczynek nie widać a igły nadal żółkną. Prośba o poradę co to może być? Kilka razy podlałem delikatnie drzewko nawozem do iglaków.
Gardenarium 20:57, 02 maj 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To sosna i jej żółknięcie jest fizjologiczne, co roku gubi najstarsze igły, trzeba je zdejmować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies