Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nie potrafię tego wszystkiego ogarnąć....

Pokaż wątki Pokaż posty

Nie potrafię tego wszystkiego ogarnąć....

Sanka 13:28, 24 mar 2020

Dołączył: 21 mar 2020
Posty: 206
Witajcie,
Około rok temu pierwszy raz zajrzałam na stronę ogrodowiska i zaczęłam podglądać Wasze wpisy, realizacje i codzienność ogrodową.
Od jakiegoś czasu jesteśmy z mężem posiadaczami działki rekreacyjnej pod miastem.
Na działce wybudowany jest domek letniskowy, który czeka na wykończenie. Większość prac staramy się zrobić sami i na ile nam pozwalają środki przez co bardzo powoli coś w nim wykańczamy.

Na razie oprócz domku na działce postawiony jest garaż i plac zabaw dla dzieci.
Całość obsadzona jest tujami, przy płocie obok bramy i furtki zasadziliśmy powojniki i winobluszcz. Mam też kilka krzaczków ulubionych owoców dzieci czyli malin i borówek.
Na początku myślałam, że działka będzie służyć nam do wypoczynku i nie czując w ogóle pociągu do ogrodnictwa nie panowałam aby były na niej jakiekolwiek nasadzenia.

Ale pod wpływem oglądania Waszego forum i niesamowitej radości z sadzenia i doglądania roślin moje podejście zupełnie się zmieniło.

Teraz marzę o pięknym ogrodzie. Sadzenie, doglądanie i krzątanie się przy roślinach daje mi niesamowitą energię, radość…..

Problem w tym, że zupełnie nie mam wyczucia co z czym i jak zestawić. Które rośliny mogę sadzić razem ze względu na ich potrzeby, a których nie powinnam sadzić na rabatach ze względu na panujące warunki.
Poza tym nie mam takiego wyczucia stylu jak Wy. Wasze rabaty – dzieła są zachwycające, wszystko do siebie pasuje i się uzupełnia. A ja jakoś nie potrafię tego wszystkiego ogarnąć….

Chciałabym Was prosić o pomoc w doborze roślin do mojego ogrodu.

Pewnie oglądając moje propozycje zobaczycie w nich swoje własne rabaty. Mam nadzieję, że nie będziecie miały mi za złe, że wzięłam od Was część Waszych pomysłów.

Zaznaczę że działka moja leży na piaszczystym i suchym terenie. Nie ma w niej starych nasadzeń czy drzew więc jest bardzo nasłoneczniona.
Oto rzut na działkę:
____________________
Sanka Sanka Ogrodowe tematy do ogarnięcia
Sanka 13:31, 24 mar 2020

Dołączył: 21 mar 2020
Posty: 206
Oto rzut na działkę:

____________________
Sanka Sanka Ogrodowe tematy do ogarnięcia
Sanka 13:41, 24 mar 2020

Dołączył: 21 mar 2020
Posty: 206
ufff udało się więc piszę dalej

Zależy mi na prostych kształtach rabat. Chciałabym też się dowiedzieć, które z roślin potrzebowałyby nawodnienia kropelkowego, bo w tygodniu nie możemy być zbyt często aby samodzielnie podlewać wszystkie rośliny. Obecnie pod większością roślin mamy zainstalowany system nawadniania kropelkowego. Tam jednak gdzie nie jest on potrzebny nie chciałabym go dawać.

Najbardziej zależy mi na tym aby w tym roku zrobić rabatę numer: 1;2;3 i przebudować/dokończyć rabatę nr 4.
Mam propozycje co do nr 1, 2 i 4 ale zupełnie nie wiem co z rabatą pod tarasem w miejscu które do godziny 14-15 jest zacienione.

Oto moje propozycje:
RABATA 1 & RABATA 2
____________________
Sanka Sanka Ogrodowe tematy do ogarnięcia
Sanka 13:44, 24 mar 2020

Dołączył: 21 mar 2020
Posty: 206
RABATA 1 raz jeszcze
____________________
Sanka Sanka Ogrodowe tematy do ogarnięcia
Sanka 13:45, 24 mar 2020

Dołączył: 21 mar 2020
Posty: 206
Rabata 2 raz jeszcze
____________________
Sanka Sanka Ogrodowe tematy do ogarnięcia
Sanka 13:49, 24 mar 2020

Dołączył: 21 mar 2020
Posty: 206
A tu planowane miejsce tej rabaty:



w kółkach to posadzone maliny


A tu już przekopana ziemia pod nasadzenia

____________________
Sanka Sanka Ogrodowe tematy do ogarnięcia
Sanka 13:56, 24 mar 2020

Dołączył: 21 mar 2020
Posty: 206
Zupełnie nie wiem co posadzić przy tarasie.
To rabata nr.3




____________________
Sanka Sanka Ogrodowe tematy do ogarnięcia
Sanka 14:04, 24 mar 2020

Dołączył: 21 mar 2020
Posty: 206
Wklejam rabaty w kolejności w jakiej chciałabym je sadzić.

A teraz rabata 4 plus istniejąca do przerobienia rabata nr 10:



Część tej rabaty już jest (czyli wierzby i tawuła.

____________________
Sanka Sanka Ogrodowe tematy do ogarnięcia
Sanka 14:10, 24 mar 2020

Dołączył: 21 mar 2020
Posty: 206
Będę wdzięczna za Waszą pomoc w zaplanowaniu rabat. Otwarta jestem na wszystkie pomysły i sugestie. Co zrobić żeby było pięknie.

Mam jeszcze podpatrzone pomysły na rabaty, które będę robić w przyszłości może to będzie pomocne w planowaniu wyżej wymienionych miejsc.

____________________
Sanka Sanka Ogrodowe tematy do ogarnięcia
Anda 14:42, 24 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33249
Witaj Sanko na forum Widzę, że ogród powstaje na byłych terenach leśnych. W tle są brzozy i sosny, o ile się nie mylę

Wybrałaś sobie cudne inspiracje, ale... Nie chcę Cię zniechęcać, naprawdę, jednak na Twoich piaskach większość wybranych przez Ciebie roślin sobie nie poradzi. Nawet z podlewaniem rośliny będą się męczyć, chorować lub zanikać.

Masz w sumie dwie możliwości. Pierwsza jest łatwiejsza w realizacji i prawdopodobnie na dłuższą metę mniej pracochłonna, czyli dobranie roślin do warunków glebowych jakie masz. Rośliny na słońce i gleby mocno przepuszczalne, które będą sobie radzić nawet bez nawożenia.

Druga możliwość jest trudniejsza i bardziej pracochłonna, również na dłuższą metę. To wzbogacenie ziemi ogromną ilością kompostu i obornika. Wtedy miałabyś szansę na utrzymanie takich roślin jakie sobie wymarzyłaś patrząc na zdjęcia. Wymagałoby to ciągłego ściółkowania ziemi i corocznego wprowadzania nowej materii organicznej.

Nasza Danusia napisała bardzo fajne artykuły na temat zakładania ogrodu, zobacz

https://www.ogrodowisko.pl/szukaj?utf8=%E2%9C%93&q=Jak+zaprojektowa%C4%87+i+za%C5%82o%C5%BCy%C4%87+ogr%C3%B3d

I jeszcze na temat kompostu i ściółkowania w ogrodzie

https://www.ogrodowisko.pl/szukaj?utf8=%E2%9C%93&q=kompost
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies