Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrod bez tytulu i ... bez pomyslu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrod bez tytulu i ... bez pomyslu

Anda 17:13, 28 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Ola76 napisał(a)
Spirea arguta jest piękna, spektakularna i zdecydowanie ... za duża Gdyby ja tam wsadzić, zajmie cała powierzchnie.
Na tej skarpie mam jakieś 2,4 m, ale wszystko pod górkę. Co, biorąc pod uwagę wzrost roślin na szerokość i w górę, daje mi realnie jakieś 1,5 metra szerokości. Nic tak naprawdę nie daje mi możliwości osłonić się przed prawym starym domem (przed nowym rośnie jakieś drzewko, które blokuje im widok na nasz taras). Stad był mój pomysł, z wysokimi trawami, bo mam wizje, ze w zimie zaplatam je w warkocze z czerwonymi świątecznymi kokardkami
Poniżej traw zostałoby mi trochę miejsca, na kolorowe plamy. Może wrzosy, zurawki, albo lawenda.


A jaką tam masz ziemię? Bo wiesz, wrzosy i lawenda mają zupełnie inne wymagania

Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale na pewno sama możesz sprawdzić

http://maps.zh.ch/system/docs/boka/Glossar/Glossar-Bodenkarte.htm
https://aln.zh.ch/internet/baudirektion/aln/de/fabo.html
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 17:47, 28 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Takie moje przemyślenia w związku ze skarpą Bo skarpa to nie takie hop siup, tylko już wyzwanie ogrodowe

Trawy, myślisz o miskantach, tu podpytaj najlepiej dziewczyny, które je mają, np. Johankę Na samej górze będą miały wystawę słoneczną, co samo w sobie nie jest problemem, ale susza z tym związana już tak. Nawet jeśli będziesz je podlewać, woda szybko zleci na dół. Prawdopodobnie jest tam latem dość sucho. Nie wiem oczywiście, czy u Was też są takie susze jak tu u mnie i w PL Chyba macie jednak więcej opadów.
Poza tym myślę o odmładzaniu miskantów na skarpie za parę lat Wtedy przydałaby się firma ogrodnicza
Jeśli już koniecznie chcesz mieć tam trawy, to wg mnie lepsze byłoby proso. Bardzo dobrze znosi suszę i mrozy. Są też wysokie odmiany. Jest jedno ale... Po ścięciu wiosną do czerwca przynajmniej nie miałabyś żadnej przesłony.

Jak wygląda zima tam u Ciebie? Dużo śniegu? Czy ulica sypana jest solą?

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Anda 18:40, 28 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Co do Twojej wizji rabaty, masz tylko ją jedną? Wiesz na pewno, że najlepiej planować od razu całość. Dlatego trudno mi się do niej odnieść Wg mnie zamyka przestrzeń.

Mnie bardzo spodobał się ten murek podtrzymujący skarpę. Myślę, że warto byłoby go umyć, jakoś podkreślić, zrobić z niego atut Może nawet na jego tle zrobić jakąś ściankę wodną
Przypuszczam, że nie da się dołożyć jednej warstwy kamieni, aby wypłaszczyć trochę skarpę? Czy może by się dało?

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
sylwik69 18:41, 28 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Proso jest super,polecam North Wind ale faktycznie póżno rusza. Nie rozłazi się tak jak miskanty,ma piękny niebiesko szary odcień liści
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Anda 18:46, 28 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
sylwik69 napisał(a)
Proso jest super,polecam North Wind ale faktycznie póżno rusza. Nie rozłazi się tak jak miskanty,ma piękny niebiesko szary odcień liści


Też bardzo lubię tą odmianę
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Ola76 20:43, 28 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
Anda napisał(a)


A jaką tam masz ziemię? Bo wiesz, wrzosy i lawenda mają zupełnie inne wymagania


Dosc zwarta, z masakryczna iloscia kamieni, nawieziona po wybudowaniu bloku.
Pod lawendy trzebaby ja wymieszac z piaskiem. Nie mam w planach sadzic lawendy i wrzosow razem. Jakie kolorowe plamy maja sie tam pojawic, wyjdzie w praniu

Anda napisał(a)
Jeśli już koniecznie chcesz mieć tam trawy, to wg mnie lepsze byłoby proso. Bardzo dobrze znosi suszę i mrozy. Są też wysokie odmiany. Jest jedno ale... Po ścięciu wiosną do czerwca przynajmniej nie miałabyś żadnej przesłony.

Jak wygląda zima tam u Ciebie? Dużo śniegu? Czy ulica sypana jest solą?



Nie upieram sie przy jakis konkretnych trawach, nawet nie upieram sie przy nich generalnie. Taki mialam pomysl, ale to Wasze doswiadczenia i rady sa dla mnie cenne. Wiec koncepcja jest jak najbardziej plynna
Ze wzdledu na duzy spadek na poczatku myslalm tylko o jakis iglakowych klimatach. Przez chwile rozpatrywalam hortensje. Wiec te trawy to nie zaden muss.
Po ogrodzeniu/siatce chialam pusvic powojniki kwitnace wiosna, wiec takie pozniejsze proso nie bedzie problemem

Jedyna ulica przy ogrodku, to dojazd do posesji powyzej dla 2 samochodow, wiec sol mi nie straszna, a zimy lekko lagodniejsze niz w PL

Anda napisał(a)
Co do Twojej wizji rabaty, masz tylko ją jedną? Wiesz na pewno, że najlepiej planować od razu całość. Dlatego trudno mi się do niej odnieść Wg mnie zamyka przestrzeń.


jedna wizje, czy rabate? Rabat ma byc dwie, plus skarpa. Ta po drugiej strone rozrysuje jutro, zeby faktycznie myslec calosciowo. wstepnie zaznaczylam ja na pierwszym z moich rysunkow- wkeilas tam drzewo.
Co do formy- jakos tak mnie naszlo i wydawalo sie najlepsza koncepcja
To przejscie do ogrodka obok- wolno nam tam zamontowac bramke ale nie moze byc zamykane na klucz.
Po pierwsze to jest sciezka ewakuacyjna np w razie pozaru, a dodotkowo jedyne dojscie dla sasiada, jak zapycha z kosiarka. Przez mieszkanie jej nie przeniesie


Anda napisał(a)
Mnie bardzo spodobał się ten murek podtrzymujący skarpę. Myślę, że warto byłoby go umyć, jakoś podkreślić, zrobić z niego atut Może nawet na jego tle zrobić jakąś ściankę wodną
Przypuszczam, że nie da się dołożyć jednej warstwy kamieni, aby wypłaszczyć trochę skarpę? Czy może by się dało?



Za tydzien ogrodnik bedzie na skarpie tępić chwasty, a potem potraktuje ziemie tam glebogryzarka. Potem wchodze ja, w bialy dzien, z Kärcherem

Moj i moich sasiadow ogrody (w sumie 3) sa ze soba polaczone wizualnie tym murkiem
Tez myslalam nad wyplaszczeniem tego spadku, ale musze dostac zgode wspolnoty. Nie wiem, czy warta skorka za wyprawke.
____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Ola76 20:44, 28 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
sylwik69 napisał(a)
Proso jest super,polecam North Wind ale faktycznie póżno rusza. Nie rozłazi się tak jak miskanty,ma piękny niebiesko szary odcień liści

Czesc Sylwia
Bardzo fajne to proso. Jesli mozna takie u mnie kupic, to na 100% sie skusze. Dzieki
____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Johanka77 21:34, 28 mar 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
No kochana, to teraz sobie trochę pozwolę

Przespaceruj się po kilku ogrodach tu na ogrodowisku i zainspiruj się.
Nie jedną rośliną, tylko konkretnymi rabatami. Nawet, jeśli okaże się,, że dana roślina nie pasuje do Twojej gleby, klimatu, etc, znajdziemy inną w zamian. Tu nie zginiesz

Ale jak na początku napiszesz, że coś byś chciała, ale sama nie wiesz do końca, co, to zaraz będzie tu tłum doradzających ciotek (czyli nas ) i głowa Ci pęknie... I nic do końca nie będzie takie WHOW, a Tobie będzie głupio odmówić...

To tak na początek

Jeśli chodzi o rabaty, to tak jak napisała Ewa, warto od razu planować całość, bo wtedy pewne gatunki będziesz powtarzać i osiągniesz spójność. Szczególnie, że jak piszesz, bliżej Ci do ogrodów nowoczesnych. To wtedy tym bardziej będzie Ci potrzebny jakiś wiodący akcent, bo w jakimś stopniu ograniczysz liczbę odmian.

Mi też w oko wpadł od razy Twój murek. Świetnie podkreśli skarpę.
Natomiast od razu, na samym początku radzę tę skarpę podzielić na 2-3 poziomy.
Ja zaczynałam od skarpy pochyłej i po trzech latach dorośliśmy do tarasów. Niestety skarpa pochyła jest skarpą, po której woda ścieka. I trudno utrzymać na niej rośliny.
Możesz podzielić skarpę wyrównując dolny poziom do murku i w połowie budując kolejny murek.
Ale możesz też zrobić zaporę z podkładów kolejowych lub z kamieni - jak u Magdy z Ogrodu z WIlkiem.

Myślę, że poziomy powinny być dwa. Na górze wysokie trawy będą super rozwiązaniem, bo zasłonią te garaże. Ale wczesną wiosną trawy zetniesz i wtedy by się jakieś topiary przydały.

A na dolnym poziomie może rosnąć lawenda. Ja mam lawendę na skarpie i świetnie się sprawdza.

Ta górka po lewej stronie też należy do Twojego ogrodu?

Ola76 napisał(a)
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 21:48, 28 mar 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Tu wrzucam Ci nasze robótki skarpowe:

https://www.ogrodowisko.pl/watek/7059-ogrod-pierwszy-nie-wielki-projekt?page=110

https://www.ogrodowisko.pl/watek/7059-ogrod-pierwszy-nie-wielki-projekt?page=120

A tu z czasów niepowodzeń
https://www.ogrodowisko.pl/watek/7059-ogrod-pierwszy-nie-wielki-projekt?page=105

____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Ola76 22:27, 28 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
Johanka77 napisał(a)


Mi też w oko wpadł od razy Twój murek. Świetnie podkreśli skarpę.
Natomiast od razu, na samym początku radzę tę skarpę podzielić na 2-3 poziomy.
Ja zaczynałam od skarpy pochyłej i po trzech latach dorośliśmy do tarasów. Niestety skarpa pochyła jest skarpą, po której woda ścieka. I trudno utrzymać na niej rośliny.
Możesz podzielić skarpę wyrównując dolny poziom do murku i w połowie budując kolejny murek.
Ale możesz też zrobić zaporę z podkładów kolejowych lub z kamieni - jak u Magdy z Ogrodu z WIlkiem.

Myślę, że poziomy powinny być dwa. Na górze wysokie trawy będą super rozwiązaniem, bo zasłonią te garaże. Ale wczesną wiosną trawy zetniesz i wtedy by się jakieś topiary przydały.

Ta górka po lewej stronie też należy do Twojego ogrodu?


No to tak
Tych ogrodow, co mnie inspiruja jest calkiem sporo. I moze na plaskim ogarne (odgapie ) pewne zestawienia. To bardziej ksztaltu rabat nie ogarniam. Takie troche "i chalabym, i boje sie", ze za duzo, albo ze za malo i nudno. I ta nieszczesna skarpa jest dla mnie wielkim wyzwaniem.

Do mojego ogrodu nalezy rowniez ta czesc skarpy bez kamienia.
wyglada tak

Pierwsze dwie fotki z zeszego lata, przed wykarczowaniem dziczyzny i jeszcze bez kopostownika


tu widac gdzie ma byc druga rabata, jej ksztalt do ustalenia. Po drugiej stronie Tujowego szpaleru widac parking


A to jest zdjecie tylnego wyjscia z ogrodu. Ma byc bramka i dostep dla sasiada z kosiarka

____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies