Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrod bez tytulu i ... bez pomyslu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrod bez tytulu i ... bez pomyslu

Johanka77 22:54, 28 mar 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Bardzo fajnie! I ta górka też daje dużo możliwości
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Anda 11:14, 29 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Ola76 napisał(a)


Dosc zwarta, z masakryczna iloscia kamieni, nawieziona po wybudowaniu bloku.
Pod lawendy trzebaby ja wymieszac z piaskiem. Nie mam w planach sadzic lawendy i wrzosow razem. Jakie kolorowe plamy maja sie tam pojawic, wyjdzie w praniu


Jasne, ale mi chodzi o to, że wrzosy lubią bardziej kwaśne piaski niż glebę zasadową I fajnie byłoby dopasować nasadzenia do gleby, a nie odwrotnie

W zeszłym roku byłam w Appeltern. Obejrzyj, może coś Cię natchnie
https://www.ogrodowisko.pl/watek/3054-holandia-ogrod-w-appeltern?page=24#post_8


Ola76 napisał(a)

Nie upieram sie przy jakis konkretnych trawach, nawet nie upieram sie przy nich generalnie. Taki mialam pomysl, ale to Wasze doswiadczenia i rady sa dla mnie cenne. Wiec koncepcja jest jak najbardziej plynna
Ze wzdledu na duzy spadek na poczatku myslalm tylko o jakis iglakowych klimatach. Przez chwile rozpatrywalam hortensje. Wiec te trawy to nie zaden muss.
Po ogrodzeniu/siatce chialam pusvic powojniki kwitnace wiosna, wiec takie pozniejsze proso nie bedzie problemem


Tam będzie ogrodzenie?

Ola76 napisał(a)

Jedyna ulica przy ogrodku, to dojazd do posesji powyzej dla 2 samochodow, wiec sol mi nie straszna, a zimy lekko lagodniejsze niz w PL


Przy tym pytaniu chodziło mi o to, czy powinny rosnąć tam rośliny dobrze znoszące zasolenie Skoro to dojazd do dwóch samochodów, to chyba aż tyle tej soli nie sypią?


Ola76 napisał(a)

jedna wizje, czy rabate? Rabat ma byc dwie, plus skarpa. Ta po drugiej strone rozrysuje jutro, zeby faktycznie myslec calosciowo. wstepnie zaznaczylam ja na pierwszym z moich rysunkow- wkeilas tam drzewo.


Masz ogródek szeroki i jedna strona jest nieregularna zakończona kątem ostrym
Zeby odbiór tego ogrodu był bardziej harmonijny, warto ogródek "wydłużyć" rabatami maskującymi jego szerokość i nieregularność. Dlatego zaproponowałam rabatę ukrywający ten trójkąt, idącą prostopadle w stosunku do domu

Ola76 napisał(a)

Co do formy- jakos tak mnie naszlo i wydawalo sie najlepsza koncepcja
To przejscie do ogrodka obok- wolno nam tam zamontowac bramke ale nie moze byc zamykane na klucz.
Po pierwsze to jest sciezka ewakuacyjna np w razie pozaru, a dodotkowo jedyne dojscie dla sasiada, jak zapycha z kosiarka. Przez mieszkanie jej nie przeniesie


Fajne to przejście Można by je podkreślić robiąc po całej długości murku pergolę do niego równoległą Na dodatek z ławeczką naprzeciwko Jednak musi to być zgrane z rabatami, żeby nie została podkreślona szerokość ogródka. Taka pergola dałaby jednocześnie głębię i wertykalność. Jednocześnie odwróciłaby uwagę od skarpy. No widzę to

Ola76 napisał(a)

Za tydzien ogrodnik bedzie na skarpie tępić chwasty, a potem potraktuje ziemie tam glebogryzarka. Potem wchodze ja, w bialy dzien, z Kärcherem


Będzie błysk A to tępienie chwastów to chemią czy manualnie?

Ola76 napisał(a)

Moj i moich sasiadow ogrody (w sumie 3) sa ze soba polaczone wizualnie tym murkiem
Tez myslalam nad wyplaszczeniem tego spadku, ale musze dostac zgode wspolnoty. Nie wiem, czy warta skorka za wyprawke.


Zapytać chyba warto, nic nie kosztuje A nuż nie będą mieć nic przeciwko
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Ola76 11:36, 29 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
johanka77
jak głęboko musieliście się wkopać, w sensie pionowo w dół, żeby kamienie utrzymały ziemie?

Ewa
Siatka pójdzie górą skarpy, na zdjęciu widać drewniane paliki, tam jest granica naszej działki. W sąsiedztwie mieszka pierdylion kotów i nasza Tofka wpada w absolutny amok, wiec dla bezpieczeństwa kotów i naszego psa będzie ogrodzone. To jedyny powód, bo mnie otwarty ogród nie przeszkadza, a w CH to wręcz norma.

Solą bym się nie przejmowała sąsiedzi maja tam wypieszczony przedogrodek i są bardzo eko.

Tępienie chwastów niestety raczej chemia, bo ekspansja perzu jest zawrotna. Po późniejszym potraktowaniu skarpy glebogryzarka będę już sama walczyć dodatkowo widłami.

____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Anda 11:39, 29 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
Pewnie użyje Roundupa... To działa poprzez części zielone i miękkie. Im więcej zielonego tym lepiej

Współczuję roboty. Ale za to jak zrobisz raz a dobrze, to potem będziesz miała o wiele mniej problemów i roboty
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Ola76 11:54, 29 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
Anda napisał(a)
Pewnie użyje Roundupa... To działa poprzez części zielone i miękkie. Im więcej zielonego tym lepiej

Współczuję roboty. Ale za to jak zrobisz raz a dobrze, to potem będziesz miała o wiele mniej problemów i roboty


Pewnie tak, bo na początku tego tygodnia podsypał wszystko nawozem, żeby smignelo.
A ja zdroworozsądkowo- choć mnie nosi i energia rozpiera, plus kwarantanna sprzyja skubaniu w ogrodzie, to staram się wstrzymać rącze konie ogródkowych zapędów. Czekam na dobrze przygotowana bazę, to później roboty z plemieniem tez będzie mniej.
____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
sylwik69 13:08, 29 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Ola76 napisał(a)

Czesc Sylwia
Bardzo fajne to proso. Jesli mozna takie u mnie kupic, to na 100% sie skusze. Dzieki

Szkoda,że nie mieszkasz w PL...mogłabym przesłać Ci sadzonki
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Ola76 14:28, 29 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
sylwik69 napisał(a)

Szkoda,że nie mieszkasz w PL...mogłabym przesłać Ci sadzonki

Dzieki za propozycje To bardzo mile

Jak lokalnie nie znajde, to sie bede usmiechac do Ciebie. A noz po kwarantannie zawitam do PL
____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Ola76 14:48, 29 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
Wywolana do tablicy, faktycznie zdalam sobie sprawe, ze nie odrobilam pracy domowej
Wczoraj wieczorem przeanalizowalam moje plany i chiejstwa, slabe strony i najwieksze "utrapienie" ogrodowe.

I doszlam do nastepujacych wnioskow:

1. zaczelam to planowanie od d..y strony. Na pierwszy ogien poszlo najmniej problematyne miejsce, czyli rabata przy domku narzedziowym.

2. skarpa bedzie trudna, bo skarpy sa trudne.
Ale poza ewentualnymi wyplaszczeniami w postaci dodatkowego murka, na jej ksztalt mam niewielki wplyw. Plus czeka na potraktowanie chemia, wiec i tak tam nic nie powalcze. Moze wiec poczekac.

3. priorytetem powinna byc rabata przy tarasie. Jej ksztalt i nasadzenia najbardziej beda cieszy oko i to ona jest pierwszym miejscem, ktore widzimy po wyjsciu na taras.
Powinna byc reprezentacyjna. To do niej powinnam dopasowac plan na rabacie przy narzedziowym, a nie odwrotnie.

4. zdalam sobie sprawe, ze wizualnym problemem dla mnie jest kratka wentylacyjna z garazu, bo wypada bezposrednio na wprost tarasu i jest na widoku.
Nie mozna na niej nic postawic, nie mozna jej przykryc, wiec pozostaje zaakceptowac lub zamaskowac.
____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Anda 14:58, 29 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33285
To wcale nie było od d..y strony, tylko potrzebne do tego, aby dojść do powyższych wniosków Przy planowaniu trzeba posiedzieć i pokombinować. Pierwsze wersje są po to, żeby je rozwalić i stworzyć lepsze.
To się wymądrzyłam Teraz poczekam na to co narysujesz.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Ola76 14:59, 29 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
Rabata "Tarasowa"

widok z tarasu, kratka wentylacyjna rzuca sie w oczy




widok ze skarpy



na wprost od narzedziwej



potencjalna sciezka (jedna z mozliwych wersji)
zaznaczona zolta zylka

____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies