Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrod bez tytulu i ... bez pomyslu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrod bez tytulu i ... bez pomyslu

Ola76 15:09, 29 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
Anda napisał(a)
To wcale nie było od d..y strony, tylko potrzebne do tego, aby dojść do powyższych wniosków Przy planowaniu trzeba posiedzieć i pokombinować. Pierwsze wersje są po to, żeby je rozwalić i stworzyć lepsze.
To się wymądrzyłam Teraz poczekam na to co narysujesz.

Dzieki

Moje wypociny

plan ogolny



wersja nr 1
wentylcja ginie wsrod plyt chodnikowych. Plyty pojedyncze sztuki na tle trawy, nie autostarda betonowa


wersja 2
inny ksztalt rabaty, sciezka sie rozgalezia i prowadzi do laweczki, moze z pergola


wersja 3
scieza wzdluz rabaty w strone kompostownika i miedzy Tarasowa i odsadzona np trawami wentylacja. Od wentylacji jako kontynuacja obsadzenia w strone murka i wzdluz niego. moze zakonczone laweczka. Dojscie na lawke bezposrednio z trawnika
____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Johanka77 15:48, 29 mar 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Fajna rabata! Proponuję standardzik

W tylnim rzędzie Hortensje Limelight na przemian z miskantami ML.
Z przodu zaś jakaś niższa trawa - do wyboru rozplenice, hakocechloa albo sesleria. Możesz nawet posadziź carexy, tylko te będą się rozłazić.


EDIT:
teraz zauważyłam Twoj rysunki, więc dodatkowo dwie brzozy doorenboos do tego
A co to za drzewo, co już masz?
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 15:53, 29 mar 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Do mnie najbardziej przemawia wersja 1 jednak.
Tyle że to co ty oznaczyłaś jako płutki chodnikowe, ja uznałam za rabatę.

Zrób tę rabatę głębszą. Wtedy wentylację przykryją Ci niższe trawy.
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 16:11, 29 mar 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
Takie coś.
Ścieżka do kompostownika jest na górze - te kwadraty.

Koła to limki.
Ciemnozielone gwiazdy to miskanty
Jasnozielone to niska trawa, np. hakonechloa.

Pomiędzy hakone możesz sadzić np. jeżówki, jako punkty koloru.
Lub lawendę albo szałwię.

Chyba że to już dla Cieboie za dużo, to same hortki wystarczą jako kwiat.

____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Johanka77 16:18, 29 mar 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
To masz z lawendą na przedzie


Ale możesz oczywiście przeplatać lawendę z trawą
____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
sylwik69 16:24, 29 mar 2020


Dołączył: 09 lip 2016
Posty: 3423
Ola76 napisał(a)

Dzieki za propozycje To bardzo mile

Jak lokalnie nie znajde, to sie bede usmiechac do Ciebie. A noz po kwarantannie zawitam do PL

Nie ma sprawy mały ogródeczek ale ile możliwości! podglądam i się uczę! jesteś w dobrych rękach
____________________
Sylwia Mój-ogród-moja-pasja-kobieta-szczęśliwa
Johanka77 16:31, 29 mar 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
A tu masz wersję skarpy.

Na placach tuje szmaragd (bądź inny żywopłot u Ciebie się sprawdzający)
Przed nimi wysolkie trawy - powtórzone te same co przy tarasie, czyli w moim rysunku ML)
Z przodu lawenda.

____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Basilikum 16:52, 29 mar 2020


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21734
Ja bym wlasnie od najmniej problematycznego miejsca zaczela, bedzie szybszy efekt i zdobedziesz czas na przemyslenie skarpy i prace nad poprawa gleby.
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Anda 16:52, 29 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33346
Wg mnie ta krzywa rabata nie będzie dobrze wyglądać. Lepiej byłoby ją wyprostować.

Tu moja propozycja, samego kształtu, jeszcze bez roślin Rzut z góry i ze skarpy.





Już tłumaczę

Pergola idzie od miejsca gdzie siedzicie i wydłuża ogród. Gdybyście ją zbudowali tak, że pierwsze przęsło byłoby wyższe i szersze od ostatniego to iluzja wydłużenia jeszcze by się spotęgowała Pergola zakończona jest ławeczką lub czymś innym przyciągającym wzrok. Kratka zostałaby zamaskowana roślinnością, np. trawami. Ogród chcesz mieć nowoczesny, czyli trawy, byliny preriowe itp.

Rabata przy pergoli wygląda na dużą, ale przy masowych nasadzeniach będzie się to ładnie komponować i będzie łatwe w utrzymaniu. Pomiędzy będziesz miała miejsce na zimozielone, tak, aby ogród był ciekawy również zimą.

Do kompostownika prowadzi ścieżka z płyt chodnikowych, po której będziesz mogła jeździć taczką. U Malkul są takie płyty w trawie. Ja myślałam o takich płytach w macierzance lub rzymskim rumianku.

Rabata przy pokoju syna obsadzona zostałaby jedynie niższymi roślinami, żeby nie zacieniać okien. Jednocześnie widok z okna będzie ciekawszy Patrzący z tarasu w kierunku przejścia do sąsiada czyli po przekątnej oś widokowa też zostanie jakby wydłużona



____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Johanka77 16:54, 29 mar 2020


Dołączył: 12 maj 2016
Posty: 13628
No Ewa cieszę się!
Ja nie byłam aż tak odważna, tylko trochę jej naprostowałam...
Ale Ty poszłaś po całości I super!


Jak widać, ścieżka musi być tam na górze

____________________
Asia Ogród Pierwszy (nie)Wielki *** Ogród Pierwszy (nie)Wielki part 2. *** Wizytówka *** Jankowskie Jeziorany - las, woda, cień
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies