Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogrod bez tytulu i ... bez pomyslu

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrod bez tytulu i ... bez pomyslu

Ola76 20:40, 26 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
Dzien dobry, czesc i czolem
Jestem Ola i mieszkam w Jajku. Serio! Moja gmina nazywa sie EGG i jest typowa sypialnia Zurychu

Pewnie Was zaskocze ale podczytuje Ogrodowisko juz kilka ladnych lat. Wielka przyjemnosc sprawialo mi podgladanie Waszych postepow, pomyslow i zmagan.
Nigdy nie liczylam, ze moje marzenie o ogrodzie kiedykolwiek sie spelni, ale w lecie ubieglego roku spotkala nas niepodzanka. Szukalismy mieszkania do kupienia i trafilismy na takie, z calkiem konkretnym kawalkiem zieleni.
Poprzedni wlasciciele nie angazowali sie w prace ogrodkowe. Teren ten sluzyl im wylacznie jako plac zabaw dla dzieci. Zastale zaniedbania nie przeszkadzaly mi, bo daja mozliwosc wystartowac od zera. Bez szkod, przesadzania czy dostosowywania nowych koncepcji do istniejcach nasadzen.
A propos koncepcji... takich sprecyzowanych zdedowanie u mnie brak. Wiem co mi sie podoba, wiem jakie rosliny lubie, ale jak to ma razem wygladac, to juz nie bardzo umiem ugryzc. Dlatego naszedl czas, zeby pojawic sie na forum z wlasnym watkiem.
Zdecydowalam, ze wrzuce go do dzialu "Projektowanie...", bo nie ukrywam, ze licze na Wasze wsparcie, pomysly i sugustie, czyli forumowa burze mozgow.

W ramach wizji lokalnej wkleje kilka fotek

Stan ogrodu w lecie 2019:
teren to glownie trawnik- przesuszony, nigdy nie wertykulowany, z zawrotna iloscia chwastnicy. W miejscu po trampolinie tyklo chwasty i mech.
Na skarpie powyzej murka- lany perzu, pomiedzy calkowicie zdziczalymi i czesciowo polamanymi krzaczoram.

____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Ola76 20:46, 26 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Ola76 20:56, 26 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
Stan na dzis, czyli wczesna wiosna 2020

Skarpa (w rekach ogrodnika )- wykarczowane rosliny, pozostalosci podsypane nawozem, zeby jak zaczna dobrze rosnac, potraktowac je chemia. Po uplywie 2-3 tyg od pestycydow skarpa do przekopania ich sprzetem. Pojawil sie kompostownik.
Trawnik (dotychczas i w przyszlosci praca wlasna )- zrobiona wertykulacja w pazdzierniku, ale zdecydownie potrzebna wiosenna poprawka. Tydzien temu dostal nawoz, wiec za jakis tydzien sprzet pojdzie w ruch.
Przekopalam wstepnie (jeszcze jesienia) jednen kawlek na potencjalna rabate. Doprawilam tam gliniasta ziemie kompostem, piskiem i torfem (posty Toszki maczaly w tym palce ) i potraktowalam widlami.
Na zdjeciach widac, ze zdjelam czesc trawnika pod 2ga rabate, ale jeszcze nic nie przekopane. Te dwie potencjalne rabaty, nie maja ostatecznego ksztaltu. Poszlam troche na zywial, a nie dokonca wiem, co i jak tam posadzic. Na szczescie nie zagalopowalam sie z tymi pracami, wiec wszystko mozna jeszcze zmienic i udoskonalic

Fotki z gory zrobione dla mnie przez sasiadke z 2go pietra

____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Ola76 21:07, 26 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
Plan moich wlosci wyglada tak. Rysunek czysta profeska
zapomnialam dopisac, ze chodnik ma dlugosc 11m.

Jesli ktos z Was ma pomysly na ksztalt rabat, to bede wdzieczna, za wszelkie sugestie!


____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Anda 21:24, 26 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33545
Witaj Olu
Masz dużo czasu na ogród? Dzieci, które potrzebują trawnika? Jak operuje słońce w tym miejscu, gdzie jest cień?
Pisałaś, że wiesz, jakie rośliny lubisz. Jakie i jaki styl? Czego oczekujesz od ogrodu? Masz w sumie niewielki ten kawałek przestrzeni, dlatego warto się najpierw zastanowić, co tam byś chciała najbardziej mieć
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
basia3012 21:27, 26 mar 2020


Dołączył: 25 gru 2017
Posty: 9538
I ja się witam. Będę kibicowała bo od doradzania to są tu fachowcy.
____________________
BasiaOgród Basi Warmia
Ola76 23:44, 26 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
O moj Boze! Pierwsi goscie!

Anda napisał(a)
Witaj Olu
Masz dużo czasu na ogród? Dzieci, które potrzebują trawnika? Jak operuje słońce w tym miejscu, gdzie jest cień?
Pisałaś, że wiesz, jakie rośliny lubisz. Jakie i jaki styl? Czego oczekujesz od ogrodu? Masz w sumie niewielki ten kawałek przestrzeni, dlatego warto się najpierw zastanowić, co tam byś chciała najbardziej mieć

Najwidoczniej podniecenie z powodu zakladania watku kompletnie mnie zacmily
Jak na kogos, kto czyta forum od lat zdecydowanie nie spisalam sie z podaniem potrzebnych danych
wiec...

Z czasem u mnie nienajgorzej, pracuje na 3/4 etatu, wiec poza weekendem moge tez cos ogarnac w srodku tygodnia. Ale mam tez swiadomosc, ze ogrod to moja broszka i raczej nie bede liczyc na reszte domownikow.

Mam w domu nastolatki sztuk 2 i suczke. Zasady ustalone od poczatku, to np, ze pies nie wychodzi na ogrod w celach toaletowych.

Poludnie jest od strony kompostownika. Na planie; to kwadrat z litera "K" w lewym gornym rogu.
Nie wiem, jak w lecie, ale przy nizszym sloncu zima slonce zaslaniaja domy powyzej skarpy.
Teoretycznie przy wysokim, letnim sloncu, cien bedzie tylko pod i powyzej klonu, tym kolo kompostownika. Tam chialam hosty

Kilka roslin juz mam- zdobycze z jesiennych wyprzedazy, ktore zimowaly w kompostowniku i przy tarasie niski klon atropurpureum po poprzedniej wlascicielce
Moje zakupy, to:
docelowo 1,5-1,7m wysoki klon Jordan
magnolia Susan
2 trzmielinowe kulki szczepine na pniu (ok 1,5m)
troche zurawek

podobaja mi sie
hosty, zurawki, deren Ivory Halo, wierzba hakuro, hortensje limelight, trawy szczegolnie red baron i konwalik (wiem, ze to nie trawa ), werbena, berberysy czerwone lub kolumnowe wybarwiajace sie na czerwono. Kocham jezowki i krwawnik. Akceptuje lawende, lubie niektore plozace. RH i azalie tez sa super
Nie jestem fanka wiekszosci kwiatow np roz, dalii. Wydaje mi sie, ze nie sprostam ich wymaganiom.
Tapiary zdecydownie nie dla mnie. Moze skusze sie na jakas pojedyncza kulke, ale raczej nie bukszpanowa.

preferuje linie proste

Skarpa, ze wzgledu na duzy spadek musi byc prawie samoobslugowa. Na jej szczycie myslalam o wysokich trawach, moze na przemian z zebranymi w trojki kolumnowymi cisami, zeby zyskac troche prywatnosci i nie byc na widoku sasiadow. Na jej pozostalej powierzchni pewnie zimozielone- plozace i szczepine na pniu iglaki, polaczone z wrzosami. Taki mam pomysl, ale czy dobry, to nie wiem.

Czego oczekuje? - ogrod ma cieszyc oko; miec trawe, zeby pobrykac z psem; moze gdziej jakas pergole dla clematisow.

takie mam niewielkie oczekiwania
____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Anda 09:57, 27 mar 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33545
Olu, fajnie piszesz, masz lekkie pióro
Dzięki za odpowiedzi na moje pytania.
Moja propozycja rabat, pierwsza. Każda następna będzie lepsza



Zielone kółko to pierwsze drzewo. W odległości 4,5 m od tarasu powinno być ok. Dawałoby trochę cienia w upały.
Znak zapytania - czy tam jest przejście?
Dojście do kompostownika poprzez płyty chodnikowe w rabacie. Pomiędzy nimi np. macierzanka albo karmnik ościsty.
Po drugiej stronie tarasu rabata poszerzona, tak, żeby trochę zakryć ten domek ogrodnika, który tam chyba stoi
Na pergole widzę już parę miejsc, ale najpierw wolałabym się skupić na rabatach

Na skarpie, na samym szczacie proponowałabym krzewy Spirea arguta
https://media.baumschule-horstmann.de/p/482/321/brautspiere-schneespiere-m000087_w_1.jpg

Na ich tle ładnie wyglądałyby wszelkie trawy i cisy. Są małoobsługowe, bo możesz, ale nie musisz ich przycinać. Trawy przycinane są wiosną i wtedy masz przez ok. 3 miesiące zero prywatności.

Zrób sobie zielony podpis, to trafią do Ciebie również inni
https://www.ogrodowisko.pl/watek/351-drobne-zmiany-zagniezdzone-cytaty-i-linkowanie-swoich-watkow-w-podpisie

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Basilikum 11:05, 27 mar 2020


Dołączył: 14 cze 2015
Posty: 21735
witam i ja
widze, ze wpadlas w dobre rece
____________________
IzaBela Pod Bialo-Niebieska Chmurka***cz.I*** Wizytowka "Nie moge na dluzej zostac" -wyszeptala Chwila Szczescia - "ale wloze w Twoje serce wspomnienia"
Ola76 11:58, 27 mar 2020


Dołączył: 01 sie 2019
Posty: 104
Basilikum napisał(a)
witam i ja
widze, ze wpadlas w dobre rece

Czesc Basilikum. Widze, ze na poczatek mam niemieckojezyczna grupe wsparcia


Ewa dzieki za zaangazowanie :*
Obfoce jeszcze moje wlosci z innej perspektywy, zeby lepiej zobrazowac sytuacje. Np jak wyglada fasada budynku i gdzie znajduja sie okna.
Juz na wstepie kolejna rzecz, o ktorej zapomnialam wspomniec. Obostrzenia w sadzeniu mam podobne jak w DE. Nie wolno mi sadzic drzewek przekraczajacych docelowa wysokoscia 2m. Pod moim ogrodkiem jest garaz. Obstawiam, ze realnie ziemi do bedotu bedzie jakies 50-70cm, wiec wszystko z glebszym systemem korzeniowym odpada.
Klon, ten na koncu dzialki i murek sa juz poza obrysem garazu.

Anda napisał(a)
Olu, fajnie piszesz, masz lekkie pióro

Moja polonista w ogolniaku miala zdecydowanie odmienne zdanie

Lece powalczyc z podpisem

____________________
Ogrod bez tytulu i bez pomyslu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies