Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Wiśnia osobliwa odm. kulista - Prunus cerasus "Umbraculifera"

Pokaż wątki Pokaż posty

Wiśnia osobliwa odm. kulista - Prunus cerasus "Umbraculifera"

Gardenarium 18:02, 28 wrz 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wszystko zależy czy będziesz chodzić pod nimi. lub samochodem stawać. Korony narosną także w dół i nikt pod nimi nie przejdzie - stąd moja rada co do odległości. A jak nie przeszkadza to posadź metr od krawężnika.

Wszystko zalezy od sytuacji i położenia, a tego nie opisałaś, zadałaś tylko pytanie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
kasia_c 22:10, 30 wrz 2016

Dołączył: 27 maj 2015
Posty: 793
Czy uważacie że posadzenie tej wiśni jakieś 1.5 do 2 m od domu to dobry pomysł czy za blisko? Czy posadzone pod nią derenie ivory halo pasowałyby? Dziękuję za radę.
____________________
Kasia_c To miejsce trzeba kochać
kami 16:25, 02 paź 2016

Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 563
Widziałam w realizacjach tutaj sadzone umbry przy tarasach chyli jakieś 2-3m. Nie mniej jednak starsze okazy 5letnie od zakupu są już całkiem duże co w mai w ogrodzie widziałam. Znalazłam też w pniu jakieś 40-50cm średnicy i kula 7m w obwodzie to już pokaźne drzewko. Dochodzę do wniosku, że umbra ładna ale przy płocie najfajniej wygląda bo mnie zaczyna przerażać. Mogę się mylić
Gardenarium 16:04, 05 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kasia_c napisał(a)
Czy uważacie że posadzenie tej wiśni jakieś 1.5 do 2 m od domu to dobry pomysł czy za blisko? Czy posadzone pod nią derenie ivory halo pasowałyby? Dziękuję za radę.


Za blisko od ściany. Derenie pasują.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
horcia 21:25, 28 lut 2017


Dołączył: 18 paź 2014
Posty: 558
Czy wiśnie poradzą sobie na południowej skarpie. Skarpa nie jest bardzo stroma jest to pas zieleni za ogrodzeniem?
Wiśnie chyba lubią suchą ciepłą glebę bo zimnej i mokrej to na pewno nie tolerują.
____________________
horcia Rewolucje w ogrodzie
kristi 10:02, 25 kwi 2017


Dołączył: 05 paź 2015
Posty: 12
Witam miłosników wiśni umbra Przed domem mam taki nieciekawy klomb, który nie daje mi spokoju. Rośnie tam jedna wysoka wiśnia umbra, szczepiona na 2,2 m. Pod nia trawy, ale jeszcze nie wyszły z ziemi. Przy samym płocie niskie laurowisnie. No i jest tam pusto, bez pomysłu. Rozważam dosadzenie jeszcze 2 wisni umbra, ale ponieważ będa rosły w trójkącie, czyli te dwie nowe bliżej płotu, to dałabym niższe, na 1,8 m. Czy ktoś ma zmysł projektanta i pomoże mi ocenic taka aranżację?
____________________
AgaCzek 18:42, 02 maj 2017


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Dzisiaj poszliśmy z mężem po hortensje i zobaczyć jakieś drzewka na "kwadracik" a skończyło się na tym, że kupiliśmy dużą wiśnię umbraculifere. Wisienka jest duża. Korona zaczyna się gdzieś na 210cm, i średnica korony to 1,5-2 m. Drzewko jest duże. Zasadzona jest w ogromnej donicy i tak stała podobno od zeszłej wiosny.

A teraz pytanie, na które nie znalazłam odpowiedzi w całym wątku.

Napiszcie proszę jak to to posadzić - taka wersja dla blondynki

Wisienka będzie w tzw kwadraciku na środku. Ziemia w nim - kiepska. Tzn jakieś pół metra dobrej ale poniżej może być wszystko np piach z polbruku czy ziemia z wykopu - tak na prawdę to nie wiemy.
To tzw "kwadracik"
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Gardenarium 11:59, 03 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
kristi napisał(a)
Witam miłosników wiśni umbra Przed domem mam taki nieciekawy klomb, który nie daje mi spokoju. Rośnie tam jedna wysoka wiśnia umbra, szczepiona na 2,2 m. Pod nia trawy, ale jeszcze nie wyszły z ziemi. Przy samym płocie niskie laurowisnie. No i jest tam pusto, bez pomysłu. Rozważam dosadzenie jeszcze 2 wisni umbra, ale ponieważ będa rosły w trójkącie, czyli te dwie nowe bliżej płotu, to dałabym niższe, na 1,8 m. Czy ktoś ma zmysł projektanta i pomoże mi ocenic taka aranżację?


Nie, odpada, z jedną zdecydowanie lepiej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:01, 03 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
AgaCzek napisał(a)
Dzisiaj poszliśmy z mężem po hortensje i zobaczyć jakieś drzewka na "kwadracik" a skończyło się na tym, że kupiliśmy dużą wiśnię umbraculifere. Wisienka jest duża. Korona zaczyna się gdzieś na 210cm, i średnica korony to 1,5-2 m. Drzewko jest duże. Zasadzona jest w ogromnej donicy i tak stała podobno od zeszłej wiosny.

A teraz pytanie, na które nie znalazłam odpowiedzi w całym wątku.

Napiszcie proszę jak to to posadzić - taka wersja dla blondynki

Wisienka będzie w tzw kwadraciku na środku. Ziemia w nim - kiepska. Tzn jakieś pół metra dobrej ale poniżej może być wszystko np piach z polbruku czy ziemia z wykopu - tak na prawdę to nie wiemy.
To tzw "kwadracik"


Jeśli nie wiesz co tam jest głębiej, nie pozostaje nic innego jak wybrać cały środek i nasypać na metr wgłąb ziemi polnej czy ogrodowej z ogrodu, a wokół bryły lepszej, zaprawionej kompostem.

A jak głębiej jest ok, to tylko dołek, żeby wokół bryły było co najmniej 10-15 cm wolnej przestrzeni do dosypania.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 12:04, 03 maj 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wersja dla blondynki, z rysunkami http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/283-latwe-ogrodnictwo-jak-sadzic-drzewa-i-krzewy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies