Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki magnolii - Magnolia

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki magnolii - Magnolia

Agacia 09:47, 08 paź 2011


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Hej,
problem dotyczy magnolii pośredniej 'Lennei Alba'. Posadzona w maju b.r. Niestety nie zapisałam do czego, ale na pewno była to jakaś lepsza ziemia z worka, prawdopodobnie kwiatowa + ściółka. Szybko, bo w czerwcu zaczęły zwijać się i 'ubywać' liście (wyglądały jakby pękały na części) i gdzieniegdzie miały czerwone plamy. W sklepie ogrodniczym pokazałam zdjęcia i kazano mi opryskać Karate, co też zrobiłam. Bez skutku. Tzn. od razu jakby szybko ruszyła, ale liście dalej wykazywały powyższe objawy. W połowie czerwca sypnęłam więc płaską łyżkę nawozu Florowit do Rh (również za radą pana ze sklepu ogr.). I tak całe wakacje chorowała. Mniej lub bardziej - kiedy już myślałam, że wychodzi na prostą pojawiały się chore liście (nie chcąc dalej truć po prostu je obrywałam). Na przełomie sierpnia i września pojawiły się szaro-białe okrągłe plamy na liściach, wyglądały na pleśniowe. Opryskałam Topsinem. Nic nie dało, a wręcz mam wrażenie, że oprysk zaszkodził.

Dodam, że dbałam żeby miała wilgotno, a oprysków dokonywałam w pochmurną pogodę.

Obecnie (od jakichś 2 tygodni) jej stan gwałtownie się pogarsza, chorują już praktycznie wszystkie liście i każdy wygląda inaczej. Generalnie chyba powinnam ją wywalić, ale może jeszcze da się coś dla niej zrobić?

Fotki:


____________________
~ W ogrodniczkach ~
hanka_andrus 10:40, 08 paź 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
A może po prostu ma duszno?Korzenie zabudowane, a jaką masz ziemię dookoła? I jaki głęboki i szeroki dołek jej zrobiłaś?Może być glina i wytworzył się efekt doniczki bez odpływu.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
barbara_kraj... 13:03, 08 paź 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Tu: http://www.ogrod-gardener.pl/1/4/5/magnolia.php znajdziesz trochę informacji o uprawie magnolii.
Myślę, że zaatakowana jest chorobą grzybową. Po opadnieciu liści spal je a drzewko opryskaj miedzienem.
Czy ona rośnie na przepuszczalnej i lekko kwaśnej glebie?
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Agacia 14:22, 08 paź 2011


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Haniu, gleba piaszczysta, dołek min.50x50cm

Barbara, dzięki za link. Rośnie myślę na dość przepuszczalnej glebie, zakwaszana była nawozem do różaneczników.

Słuchajcie, a może zabrać te kamienie usypane wokół niej (drugie zdjęcie)? Może lepsza będzie kora?
Czy Miedzianem opryskiwać jednokrotnie?

____________________
~ W ogrodniczkach ~
zbigniew_gazda 15:42, 08 paź 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11134
Agatko - magnolie mają płytki system korzeniowy . Nie dawałaś czasem agrowłókniny ? A może ma po prostu sucho. Podlej dobrze a środek grzybobójczy nie zaszkodzi . Opryskaj 2 razy . Nie wywalaj jej teraz. Na zimę zabezpiecz koronę drzewka i na korzenie też nasyp kory np. Myślę że będzie dobrze . Ja bym te kamienie usunął.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
hanka_andrus 15:48, 08 paź 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Ja też nie lubię kamieni pod roślinami.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
monteverde 16:41, 08 paź 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
ja myślę, że ona ma bardzo sucho, magnolia potrzebuje dużo wilgoci, szczególnie po kwitnieniu, moja Ann, kwitnie nadal i ma piękne lśniące liście,ziemię ma osłoniętą nad korzeniami, aby nie wysychała, zdjęcie zrobiłam 3 minuty temu, po prawej stronie widać świeże pąki kwiatowe



usuń te kamienie , nasyp jej kompostu i obłóż korą, no i podlewaj efekty będą wiosną
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Agacia 17:06, 08 paź 2011


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Dziękuję Wam bardzo za wszystkie porady! Sucho raczej nie ma, często podlewam i często sprawdzam i zawsze ziemia jest wilgotna, aż się dziwię że nie wysycha Po zastanowieniu stwierdzam, że może właśnie to wina złej ściółki? Bo tak Zbyszku, masz rację, pod kamieniami jest jeszcze agrowłóknina! Idę wywalić tą szmatę i kamyczki, przewietrzyć i sypnąć kory, a w poniedziałek kupię Miedzian I oczywiście otulę na zimę. Zobaczymy.... Dzięki!
____________________
~ W ogrodniczkach ~
zbigniew_gazda 17:07, 08 paź 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11134
Aniu racja święta. Kamienie pewnie blokują dostęp tlenu do korzeni. A Twoja magnolia śliczna i zdrowa.
Moja też ma pąki ale tak było sucho że mimo podlewania pewnie już nie zakwitnie.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
zbigniew_gazda 17:09, 08 paź 2011


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11134
Agacia napisał(a)
Dziękuję Wam bardzo za wszystkie porady! Sucho raczej nie ma, często podlewam i często sprawdzam i zawsze ziemia jest wilgotna, aż się dziwię że nie wysycha Po zastanowieniu stwierdzam, że może właśnie to wina złej ściółki? Bo tak Zbyszku, masz rację, pod kamieniami jest jeszcze agrowłóknina! Idę wywalić tą szmatę i kamyczki, przewietrzyć i sypnąć kory, a w poniedziałek kupię Miedzian I oczywiście otulę na zimę. Zobaczymy.... Dzięki!


Jeszcze dzisiaj wywal tę szmatę i kamienie. Ona się po prostu dusi.
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies