Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Grzyby kapeluszowe na trawniku

Pokaż wątki Pokaż posty

Grzyby kapeluszowe na trawniku

Gardenarium 13:52, 24 kwi 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dancia napisał(a)
Witam, dawno mnie nie było.
Teraz mam problem i pytanie.
Jesienią wylazło mnóstwo gzrybków na trawniku a raczej na jego obrzeżach.
Ogrodzony jest takimi kołkami z brzozy , pewnie dlatego. Teraz zastosowaliśmy środek grzybobójczy. Trawnik ma wileniałe place (miał przed tym środkiem) Jaki zastosować teraz nawóz? żeby doszedł do formy?

Pozdrawiam cieplutko czytających i odpowiadających


Wklej zdjęcia albo przeczytaj ten wątek i wystarczy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Aga 06:06, 25 kwi 2017


Dołączył: 30 lis 2012
Posty: 732

Co to są za grzyby?
____________________
Nowe miejsce nowy ogród
Krzysiek_L 09:52, 05 cze 2017

Dołączył: 30 maj 2016
Posty: 5
Witam serdecznie,
rok temu założyłem trawnik z siewu, mieszanka Kiepenkerl dark green (300m2), i byłbym bardzo zadowolony, ale pojawiły się grzyby - białe, małe - kapelusze do 2 cm, stożkowe. Rosną w rozproszeniu, nie zauważyłem okręgów. Zdarzają się też małe brązowe i pomarańczowe;

Domyślam się, że winne są resztki organiczne nawiezione z ziemią, bo jeśli chodzi o pielęgnację, to myślę, że dbam przyzwoicie:
- nawadnianie (system) co 2 dni w ilości około 8-10 l/m2;
- koszenie co 3-4 dni na 6 cm (przy koszeniu na zalecane przez producenta 4,5 cm gdzieniegdzie robiło się rżysko, trawa po koszeniu była wyraźnie jaśniejsza, znalazłem 3 skupiska wielkości talerzyka z różowymi niteczkami);
- nawóz sypię z siewnika co 3 tyg - yara mila complex - 4 kg/100 m2, trawnik jest jednolicie ciemnozielony;
- na wiosnę nie robiłem wertykulacji, bo stwierdziłem, że niespełna roczny trawnik tego nie wymaga, był tylko skoszony na 3 cm i wygrabiony;
- raz był pryśnięty w kwietniu starane na chwasty dwuliścienne;

W miarę możliwości zrywam te grzyby ale wyrastają nowe, zapewne kiedyś ta materia organiczna będzie przejedzona przez grzyby ale co mogę zrobić wcześniej? Wapnowanie? Sypnąć saletrę wapniową? Jakiś oprysk? Wertykulacja? Siarczan miedzi? Zwiększyć ilość nawozu?

Pozdrawiam
Krzysiek
Gardenarium 07:57, 08 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
narc81 napisał(a)
Witam. Na imię mam Włodzimierz i jestem z Wielkopolski.

Mam taką smutaśną sprawę dotyczącą mojego trawnika wysianego w zeszłym roku. Zeszłorocznej jesiesi trawnik był och, ach.. ! W tym roku coś mu dolega...Nawożony nawozem Yara Mila (niebieskie kulki),do teraz chyba 4 razy w odstępach ok. 30 dni.
Zaczęły rosnąć grzybki białe i brązowe... Trawa jest zielona tylko jak rośnie,po przycięciu (1- 2cm) Przestaje jakby rosnąć. Kosiarka rozrywa końcówki i trawnik robi się siwy. Pomijam, że co koszenie ostrze!



- Teraźniejszy stan.
A to zeszłoroczny



Proszę o ewentualne podpowiedzi. Pozdrawiam


Trawnik już tak ma, że nie będzie ciągle idealny i młody. Zupełnie jak człowiek, też się starzeje, robi sobie odmładzanie. Dla trawnika odmładzaniem jest aeracja i wertykulacja W trawniku pojawi się filc, chwasty, i inne problemy.
Może przenawoziłeś? a grzybki to kawałki drewna w ziemi, jeśli nie ma ich, to nie wiem dlaczego rosną.

Zbadaj glebę, pH, zawartość składników pokarmowych w glebie, czyli badanie gleby w stacji.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
narc81 11:59, 08 cze 2017

Dołączył: 08 cze 2017
Posty: 4
Hej, dzięki za szybką odpowiedź.
Ph gleby 6 (jeśli Ph metr działa). Może przenawożone kto wie. A grzybki pryskamy czymś, czy godzimy się z ich istnieniem? A krótkie przycinanie i te rozwarstwione końcówki nie będą przyczyną?
..Ok.cofnąłem się do pierwszego pista.... Slytam tylko czy wertykulować jeszcze na dniach?
Gardenarium 23:28, 08 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gzrybki wyrywamy, nie godzimy się z nimi.
PH dobre.
Za krótko nie kosimy, nie można, bo powstaje rżysko nie trawnik.

Nie wertykulować. We wrześniu wertykulować.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
narc81 10:59, 23 cze 2017

Dołączył: 08 cze 2017
Posty: 4
Witam ponownie. Nawóź zmieniony z Jary na Polifiskę 8.Podsypałem 10kg na 400m i po tygodniu połowę tej dawki.Jest ok.robi się dywanik , a i koszę nie na 1cm tylko na 4cm...Faktycznie jest lepiej.Tylko co z tymi grzybami.Codzienne ich usuwanie nie należy do przyjemności... a ile bym ich nie wyrwał to mam wrażenie, że rośnie jeszcze więcej... Macie jakiś sprawdzony oprysk?
Kilka fotek


Dzięki za rady.Tylko doradźcie coś na te grzybki no i może jakiś jeszcze lepszy nawóz...
Pozdrawiam
narc81 18:42, 24 cze 2017

Dołączył: 08 cze 2017
Posty: 4
Halo.Jest tu jeszcze ktoś?
Rizolex niedostępny nigdzie...Jakiś inny środeķ w zastępstwię? Mam małą winniczkę i kika środków.Np.amistar 250sc.W jakiej dawce dać? Pozdrawiam
Gardenarium 10:43, 25 cze 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Halo, nie wiem jaki środek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bogen 21:35, 27 cze 2017


Dołączył: 08 maj 2016
Posty: 17
Gardenarium napisał(a)

Za krótko nie kosimy, nie można, bo powstaje rżysko nie trawnik.

Dobry wieczór.
Na ile cm kosimy ?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies