Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mały domek z ogródkiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały domek z ogródkiem

LIDKA 21:46, 03 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7048
Cześć Marto,
Masz bardzo ładny domek,porzadek na działce, ploty, taras.
A to już podstawa.
Plan na donice wokół tarasu to dobry plan znaczy mi się podoba. Dopilnuj tylko żeby były szerokie i zeby majstry Ci nie nawalili zbyt dużo betonu do środka.

Sylwia mówi donicom nie A ja tak. Jak będą szerokie i głębokie można w nich posadzić rosliny które dadzą intymność na tarasie. Albo sadzic co roku z sezonowe domieszką zimozielonych

Ale w sumie skarpa też fajnie zagospodarowana może być. Masz widok na las. To fajny widok. Nietrzeba go zamykać.

Koniecznie zobacz te skarpy w Ogrodzie z wilkiem. Są wyższe niż Twoje. A piękne.

Jak narysujesz plan to super. Ponumeruj rabaty. I będziesz robić po kolei.

Jeśli zachce Ci się kiedyś juki w ogrodzie to Ci wyśle sadzonki. Na razie tylko tym moge się dzielić bo mam dużo za dużo.

Będę zaglądać i kibicować.


____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 21:52, 03 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7048
Marta Twój przedogródek już jest śliczny.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Marta_80 22:23, 03 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Dzięki Lidziu za słowa otuchy.
Oglądam Wasze ogrody i dopiero teraz uświadamianie sobie, jaki ogrom pracy mnie czeka. Dlaczego nie trafiłam na Ogrodowisko 6 lat temu, kiedy przeprowadziłam się do mojego domku ? Pewnie teraz byłabym w zupełnie innym miejscu...

Ale nic to, jestem zdeterminowana, wiec na pewno się uda.

Na początek zacznę od planu donic przy tarasie, bo to idzie na pierwszy ogień.

Mam sporo pomysłów w głowie, postaram się je przelać na papier.

Skarpy trochę się boje , donice wydają się łatwiejsze do ogarnięcia.

Niestety , w tym sezonie nie poszaleję, ponieważ muszę pozbyć się tej startej szopy i wymienić ją na domek narzędziowy z prawdziwego zdarzenia.
Chodzi mi po głowie coś takiego, ale chyba w kolorze drewna lub biały + złoty dąb.

____________________
MartaMały domek z ogródkiem
Marta_80 22:39, 03 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
sylwia_slomczewska napisał(a)
Jeśli wystawa jest południowa to po lewej stronie masz wschód, dobrze by te hortensje coś cieniowało w samo południe, wschód i zachód nie muszą dawać cienia, w południe słonko w sezonie najbardziej grzeje, bez zacienienia będą mdlały liście.
Na takiej patelni, poradzą sobie jeżówki, budleje, juki karolińskie, lawendy, czyściec wełnisty, berberysy o czerwonych liściach, rozplenice, miscanty, werbena i wiele innych roślin. Powinnaś bardziej zwrócić uwagę na wymagania siedliskowe, rodki i hortensje to rośliny do miejsc cienistych Ty potrzebujesz roślin na stanowisko mocno słoneczne. Dobry dobór roślin zaprocentuje w przyszłości, bo ogród , gdzie rośliny nie chcą rosnąć, nie spełniają naszych wyobrażeń nie da Ci satysfakcji, jedynie frustrację
No tak, masz rację, słońca u mnie nie brakuje Przy tarasie na pewno posadzę trawy, bo tam najbardziej grzeje. Chciałam trochę się osłonić od sąsiadów od prawej strony i planowałam posadzić do donic cisy , ale nie wiem, czy wytrzymają, bo słońce tu mocno świeci do ok 17.
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
LIDKA 22:03, 07 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7048
Cześć Marta.

W sprawie tarasu mi trudno coś radzić. Mój Ślubny się uparł na taras od wschodu i mam cień. Dla równowagi od zachodu przed domem mam 2 taras. Lubię oba.

Cisy w donicach to chyba średni pomysł. Zawsze Toszka- forumowa expertka cisowa- w różnych wątkach pisała że cis korzeni się głęboko. I nie jest typowym iglakiem bo nie toleruje kwaśnego podłoża.

Sylwia z Szmaragdowego rancza ma bardzo duży ogród i duze doświadczenie z roślinami.
Warto jej posłuchac w sprawie doboru roślin.



Zaraz poczytam jeszcze raz Twoje wpisy.

Rysujesz plan?
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 22:06, 07 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7048
Aaaa i super że masz podpis bo nie mogłam trafić. Coś nie mam głowy do tytułów.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Wiaan 23:05, 07 kwi 2021


Dołączył: 01 cze 2017
Posty: 5180
Cześć Marta, wygląda na to że mamy do siebie blisko zalożyłaś wątek, super.
Ładny domek i piękna działka, ale będzie ładnie. Tyle miejsca na chciejstwa
Widzę w planach donice przy tarasie, Lidka dobrze pisze aby były duże, bo inaczej będziesz miała ograniczone możliwości. Jak planujesz je rozmieścić?
U mnie też ten temat przerabialiśmy i finalnie będą podwyzszone rabaty
przy tarasie, a donice stoją na tarasie. Lubię też ustawiać dodatkowo w sezonie plastikowe z kwiatami.

Rozumiem dylemat co w nich posadzić. Fajnie jest mieć coś zimozielonego, ładne są trawy z bukszpanami, ale w donicach bukszpan może zmarznąć. Co do cisa to mam właśnie w donicach na tarasie, jest bardzo elegancki i ładnie wygląda po zimie. Pokaż to miejsce gdzie ona będzie u Ciebie wymurowana
____________________
Aneta Ogrodowe wariacje
Marta_80 08:57, 08 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Dziewczyny, super, że jesteście!

Ja właściwie od niedawna ,,zagłębiłam” się w Ogrodowisko , więc jestem totalnie zielona!
Popełniłam do tej pory mnóstwo błędów i już nie chcę powielać kolejnych. Dlatego każda rada jest dla mnie bardzo cenna, wszystkie Wasze uwagi i sugestie są na wagę złota.

Co do tarasu to te donice mają być zamiast skarpy, na szerokość schodów , czyli ok 60-70 cm, po całej długości tarasu. A może ja mam na myśli podwyższoną rabatę ?
Po lewej stronie przy tarasie powstanie rabata, ale już na wysokości trawy , na bazie tego, co tam już rośnie - brzoza szczepiona i buk Purple Fountain.

Tak na szybko narysowałam rzut tarasu:
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
LIDKA 09:22, 08 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7048
hey. fajny plan na donice, jak one bedą na wysokosci tarasu to moze zrób je 1m?

Czy ja dobrze zrozumiałam ze chcesz cisy żeby się odgrodzić od sąsiada którego fragment domu widać na foto?

Ja w takiej sytuacji postawiłabym na żywopłot z tuji pod płotem.
w tym roku bym zaczęła od żywopłotu a rabaty odłożyłabym na nieco póżniej. Tym bardziej ze szopkę będziesz zmieniać a wiadomo wszystko kosztuje.

Już realizacja donic i rośliny do nich to będzie jakiś tam koszt.

Niektóre dziewczyny tu na forum mają mateczniki w ogródkach czyli miejsca w których sadzą rośliny na tymczasowo na rozmnożenie. Od tego też można zacząć i próbować rozmnożyć trawy, rozchodniki, hortensje i wiele innych. Sprawa warta przemyślenia.


Co myślisz?
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Marta_80 10:45, 08 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Tak, chciałam cisami uzyskać trochę zasłony, bo póki co przy płocie z sąsiadami nic posadzić nie planuję. Mamy dzieciaki w podobnym wieku i przy płocie często gęsto toczą się rożne zabawy, ta przestrzeń wykorzystywana jest, powiedzmy, towarzysko Ciężko tam będzie cokolwiek zaplanować, bo i nasze psy bawią się wzdłuż tego ogrodzenia...

W tym roku rzeczywiście czeka nas sporo wydatków na infrastrukturę, bo i szopka i taras do poprawy.... Rabaty będą musiały trochę poczekać. Ale chciałabym już zacząć cokolwiek.... No i oczywiście nie popełniać kolejnych błędów.

Panowie od tarasu będą za 2 tygodnie . Szerokość donicy do przemyślenia
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies