Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mały domek z ogródkiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały domek z ogródkiem

Marta_80 15:49, 09 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Hej, hej, witaj Aniu !

Narazie narysowałam plan działki i co na niej już rośnie.
Jak już pisałam część roślin pewnie trzeba przesadzić bądź wywalić (nie będzie sentymentów!!)

No to jedziemy :
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
Marta_80 16:05, 09 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
I cyk - zbliżenie


W rzeczywistości świerki posadzone są w większych odległościach od siebie.

Planuję:
- wywalić dwa derenie spomiędzy świerków, w ich miejsce przesadzić dwa świerki ze ,,ściany wschodniej”
- wywalić 2 brzozy sprzed domku narzędziowego, dosadzić 1 brzozę koło dereni po zachodniej;
- cyprysik nutkajski jest chyba za blisko domu - przesadzić w miejsce wysadzonych świerków ;
- katalpa jest 5 m od tarasu i 3 od płotu. Zostawić??? Wywalić??? Ona nie jest szczepiona , tylko zwykła. Wsadziłam ją tam, bo chciałam trochę cienia na tej spiekocie. Ale do połowy maja to same badyle.... Cóż z nią począć ??
- w cieniu świerków planuję rabatę z rodakami - rośnie tam już jeden;
- ta niebieska kulka to Kalina (nie wiem jaka) - przesadzić bliżej płotu ???
- na całej długości ogrodzenia od wschodu dosadzę tuje szmaragd.

Wszelkie sugestie mile widziane
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
Marta_80 18:49, 09 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Zdjęcie poglądowe donic :

Niestety, krawężniki betonowe szybko tracą kolor, ale są najtańsze. Na szczęście z zamiłowania jestem malarzem pokojowym, więc będę je malować
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
anuska2507 20:37, 09 kwi 2021


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Zaglądam z rewizytą
Czy Twój taras jest z płyt betonowych?
Co do planu to najpierw się upewnię, czy 1 cm na planie to 1 m?
Jeśli tak, to moim zdaniem będzie za dużo tych świerków i za blisko siebie, jeśli w miejsce dereni przesadzisz jeszcze te spod płotu. Obecne 3 m odstępu między świerkami to chyba i tak nie jest zbyt dużo, bo świerki rosną na spore drzewa (z tego powodu często są niepolecane do małych ogrodów)
Katalpy jakoś nie pasują mi do pozostałych Twoich nasadzeń, więc jeśli nie są Twoim "must have" to może z nich zrezygnować?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Marta_80 20:59, 09 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Cześć Anuska
Tak, 1 cm to pi razy drzwi 1 m. Ja najchętniej pozbyłaby się tych świerków , ale Małżonek mój jest nieprzejednany. Dostał je w prezencie na rozpoczęcie budowy i tak się z nimi bujamy. Jeden z nich to już prawie usechł i była nadzieja, ze drugi pójdzie w jego ślady a tu nagle - reaktywacja i oba żyją. A do tego pojawił się trzeci, i czwarty..... może da się je jakoś uformować ? Zagęścić? Podsadzić ?

Tak to wygląda ,,na żywo”:


Teraz jak patrzę na to zdjęcie to nie mogę uwierzyć, że to moje dzieło Ratujcie!!
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
anuska2507 21:12, 09 kwi 2021


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Najgorzej właśnie jak Małżonek ma swoje chciejstwa i sentymenty
Powiem Ci, że ja na przedostatnie Święta Bożego Narodzenia kupiłam świerka pospolitego w doniczce, po świętach wysadziłam go do gruntu przed domem. Na moje nieszczęście też się przyjął
Ale stwierdziłam, że jednak go tam nie chcę. Jesienią mąż go wykopał kręcąc trochę nosem i świerk z miesiąc leżał za płotem. W grudniu okazało się, że chyba jeszcze żyje, bo przez ten czas solidnie padało i wsadziliśmy go za naszą działką uzupełniając leśny drzewostan Chyba się przyjął
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 21:17, 09 kwi 2021


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Może poczytaj sobie wątki o świerkach. Będziesz mogła rozważyć za i przeciw, ewentualnie zdobyć argumenty, żeby przekonać męża do pozbycia się ich
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
LIDKA 01:16, 10 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7050
Marta_80 napisał(a)
I cyk - zbliżenie


W rzeczywistości świerki posadzone są w większych odległościach od siebie.

Planuję:
- wywalić dwa derenie spomiędzy świerków, w ich miejsce przesadzić dwa świerki ze ,,ściany wschodniej”
- wywalić 2 brzozy sprzed domku narzędziowego, dosadzić 1 brzozę koło dereni po zachodniej;
- cyprysik nutkajski jest chyba za blisko domu - przesadzić w miejsce wysadzonych świerków ;
- katalpa jest 5 m od tarasu i 3 od płotu. Zostawić??? Wywalić??? Ona nie jest szczepiona , tylko zwykła. Wsadziłam ją tam, bo chciałam trochę cienia na tej spiekocie. Ale do połowy maja to same badyle.... Cóż z nią począć ??
- w cieniu świerków planuję rabatę z rodakami - rośnie tam już jeden;
- ta niebieska kulka to Kalina (nie wiem jaka) - przesadzić bliżej płotu ???
- na całej długości ogrodzenia od wschodu dosadzę tuje szmaragd.

Wszelkie sugestie mile widziane


Plan bardzo ładny narysowałaś. ☺️
Plan działania też dobry.

1.Marta te świerki posadź na mijanke. Za kilka lat będą wielkie i nic nie będzie chciało rosnąć pod nimi. Musisz się dobrze zastanowić bo one się korzenią płytko i szeroko.
Na forum kiedys gdzięś pisała o tym Toszka.

Rosły pod blokiem na moim osiedlu w ZG.
W 10 lat sięgały do 3 piętra. Były szerokie i łyse w środku.

Możesz je podkrzesywać od dołu.


2. Brzozy bym zostawiła tam gdzie są. Koniecznie obejrzyj rabaty brzozowe.
Np u Johanki albo Angeli.

3. Cyprysiki Nutajski bedzie duży. U sąsiadów ma ze 12.m i jest szeroki. To drzewo na soliter zdecydowanie.


4.Katalpy-widze 2. To największe ogrodowe ściemniary. Śpią kiedy inne rosliny wstają
i po pierwszych mrozach tracą liście. Cień z niej żaden.
Też Mam. Z tą wiedzą co mam dziś- jùż bym nie kupila.
bo jeszcze grzyba potrafi złapać.

Zrób rabate z 2 katalp i dereni i klona po zachodniej stronie.
Między szmaragdami A domkiem narz.
Jak katalpy bedą jeszcze łyse wiosną to już dereń bedzie przyciągał wzrok. A klon po srodku da ci akcent kolorystyczny.

5 Co do rodków to dobrze przygotuj podłoże i koniecznie pomyśl czy dasz radę podlewać. Świerki wypija wiekszosc wody.
RODODENDRONOWY OGRÓD i Bogdzia (ok600 rodków) to kopalnia wiedzy o rodkach.
I Irenka z Miłkowa ma piękne rodki.

6. Kaliny lubie. Mam 3. Mszyce też je lubią. Używam decis
i mospilan do pryskania. Mogły by rosnąć pomiędzy śliwkami - widze 4 szt. Na wschodzie między domem A płotem.

7. Dosadzenie szmaragdów to super pomysł.

8. Masz łącznie 4 śliwy wiśniowe. Posadź je razem między domem a wschodnią granicą tam gdzie już masz 2 szt.

Takie pogrupowane drzewka jednego gatunku i rabatki pod nimi zawsze wyglądają super. A ty masz brzozy i śliwy na dwie piękne rabaty.

Tak widzę Twój ogród.
Rośliny masz fajne i extra ze wiekszość masz po kilka szt.


____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 01:20, 10 kwi 2021


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7050
Jest na forum watek cos chyba pt oddam/ zamienie. Można spróbować oddac to czego nie chcesz lub nadwyżki.
Taka sugestia żeby roslin nie wywalić na śmietnik.


Marta ta rabatka przy tarasie też mi nie pasi.
Pokazałaś inspirację na donice.
Zrób symetryczne wokół tarasu.
Będa elegancko wyglądać.

A jak chcesz te 2 drzewa przy tarasie to posadź je przed doniczki po rogach tarasu. W takich kwadratach. I możesz im zrobić skarpetki jak Danusia Szefowa czasem pokazuje.

I proszę
Pamiętaj że to tylko mój punkt widzenia.
A zrobisz jak uważasz.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Marta_80 11:10, 10 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Hej dziewczyny.

Po przeczytaniu Waszych postów, pooglądaniu zdjęć Waszych ogrodów - podjęłam decyzję. Jeśli mój ogród ma być taki, jaki chcę to zmiany muszą być radykalne. Dlatego postanowiłam pozbyć się przypadkowych roślin a przede wszystkim świerkóW.
Co myślicie ?Po zmianach zostanie tak:


____________________
MartaMały domek z ogródkiem
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies