Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Mały domek z ogródkiem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały domek z ogródkiem

Marta_80 12:24, 02 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Mam na imię Marta i mieszkam w niewielkiej miejscowości w okolicach Częstochowy. Na Ogrodowisko trafiłam przypadkiem, szukając pomysłu na przedogródek. I oczywiście przepadłam!! Tak pięknych ogrodów, ciekawych pomysłów , doskonałych rad nigdzie indziej nie spotkałam.
Dlatego i ja postanowiłam do Was dołączyć, ponieważ mój ogród nawet nie przypomina tych ogrodowiskowych. Rośliny sadziłam bez ładu-składu, prosto w trawę, bez konkretnego pomysłu , więc teraz wygląda to , jak wygląda.
Przedogródek trochę lepiej, ale też jest do poprawy.

Oto mój mały domek od frontu:
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
Marta_80 12:39, 02 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Żywopłot to ligustr (sadząc go nawet nie wiedziałam o istnieniu innych możliwości); Następnie są 3 klony, pod którymi wsadziłam lawendę na przemian z kostrzewą . Pod oknem jest donica , w której posadziłam rododendrona i azalie . Pod płotem tuje a na ich tle świerk globosa (oczywiście wsadzony za blisko tui - gdzi ja miałam rozum?!

A oto zbliżenie :
Niestety azalie mi zmarzły tej zimy i nie wiem, czym je zastąpić. Chciałabym coś kwitnącego i zimozielonego zarazem. Może dosadzić rododendrona ??? A może coś innego ?? To miejsce jest zacienione przez większość dnia i mocno przewiewne.
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
Marta_80 12:52, 02 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
No i dochodzimy do sedna sprawy, czyli mojego ogrodu za domem. Jest to wystawa południowa. Mam taras, ogrodzenie, starą szopę i rośliny sadzone na oślep. Ogólnie zaczynam od zera. Ale po roku przeglądania Ogrodowiska już wiem czego chcę !!! A chcę pięknego ogrodu, uporządkowanego, z równymi liniami, z hortensjami, różanecznikami, z trawami i piękną , zieloną trawką.

Tadam :



____________________
MartaMały domek z ogródkiem
Marta_80 13:18, 02 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
W tym roku planuję poprawić taras , tzn zamiast skarpy będą donice po całej długości każdego z boków. Ekipa ma przyjść po świętach, więc jeśli macie inny pomysł to teraz albo nigdy Po prawej stronie tarasu powstanie rabata z brzozą szczepioną i bukiem Purple fountain, które już rosną sobie ochoczo wsadzone bezpośrednio w trawę

Planuję również założyć rabatę po prawej stronie ogrodu, wzdłuż płotu. Ale najpierw chciałabym uporządkować to, co mam.
Zadałam pytanie w innym wątku i tu je powtórzę : co przesadzić a czego się pozbyć z poniższego zdjęcia ???

____________________
MartaMały domek z ogródkiem
marba 14:31, 02 kwi 2021


Dołączył: 09 wrz 2015
Posty: 3230
Witaj Marto. Wygląda na to, że jesteśmy sąsiadkami, bardzo się cieszę. Trzymam kciuki za powstanie pięknego ogrodu. Zaznaczam wątek do obserwowanych.
____________________
Basia Wśród brzóz i dębów
Agatorek 17:18, 02 kwi 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 12871
Cześć Marta

Najpierw trzeba by było narysować plan, żeby niepotrzebnie nie przesadzać roślin później po kilka razy
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Marta_80 22:05, 02 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Racja, plan by rzeczywiście się przydał . Może uda mi się coś narysować .
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
sylwia_slomc... 09:43, 03 kwi 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Witaj Masz fajne tło za płotem zielone, sprawia, że ogród będzie przytulny i pełen ptasich treli. Tak na szybko piękny podcień nad tarasem postawiłabym w trawniku( którego już nie będzie tam jeszcze dwa takie słupy pionowe i belkę i puściła po nich wisterię, akebię lub jakieś inne owijające się pnącze, które dodałoby uroku temu miejscu.
Nie mam przekonania, że pchałabym się w donice wokół tarasu, zajrzyj do Ogrodu z Wilkiem do Madzi. Ona dużo większą skarpę, a cudnie zagospodarowaną w sezonie. Piszesz, ze wystawa południowa, obawiam się, że rodki nie dadzą na patelni rady rosnąć, one wolą cień , hortensje półcień.
Donice mocno ogranicza Ci pole manewru z sadzeniem roślin. Bez donic zawsze możesz rabaty w przyszłości powiększać, zmieniać ich rozmiar wedle upodobań.
Może lepszy byłby suchy murek z łupka....zastąpiły donice, a w przyszłości zawsze można przesunąć.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Marta_80 13:29, 03 kwi 2021

Dołączył: 08 maj 2020
Posty: 73
Witaj Sylwia Takie słupy , o których piszesz mam w planie, ale nie wiem, czy w tym roku uda je się zrobić . Miałyby być domontowane na skraju tarasu. Chciałam taką ramę - konstrukcję drewnianą, aby zrobić trochę cienia, bo na tarasie jest patelnia, że ho ho Pomysł z pnączami super, mogły by utworzyć mi taka zieloną ścianę dającą dużo cienia
Donice jednak powstaną - małżonek mój niestety nie chce skarpy, bo lubi mieć wszystko uporządkowane i twierdzi, ze taki efekt uzyska tylko donicami
Rodka mam posadzonego pod oknem kuchennym, od strony frontowej - tam jest właśnie cień.
Po lewej stronie od tarasu, wzdłuż ogrodzenia dosadzę tuje i właśnie przed nimi planowałam posadzić hortensje. Czy wtedy będzie dla nich ok ?

Kurcze , muszę koniecznie ten plan narysować
____________________
MartaMały domek z ogródkiem
sylwia_slomc... 19:16, 03 kwi 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81261
Jeśli wystawa jest południowa to po lewej stronie masz wschód, dobrze by te hortensje coś cieniowało w samo południe, wschód i zachód nie muszą dawać cienia, w południe słonko w sezonie najbardziej grzeje, bez zacienienia będą mdlały liście.
Na takiej patelni, poradzą sobie jeżówki, budleje, juki karolińskie, lawendy, czyściec wełnisty, berberysy o czerwonych liściach, rozplenice, miscanty, werbena i wiele innych roślin. Powinnaś bardziej zwrócić uwagę na wymagania siedliskowe, rodki i hortensje to rośliny do miejsc cienistych Ty potrzebujesz roślin na stanowisko mocno słoneczne. Dobry dobór roślin zaprocentuje w przyszłości, bo ogród , gdzie rośliny nie chcą rosnąć, nie spełniają naszych wyobrażeń nie da Ci satysfakcji, jedynie frustrację
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies