Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki hortensji, hortensja - Hydrangea

Mazan 11:50, 16 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Nicol21

To szara pleśń. W okresach suszy nie wytwarza kożucha pleśni lecz przerasta wilgotne części roślin, co widoczne jest jako fioletowo amarantowe plamy. Na wielu roślinach krzewiastych powoduje zamieranie pędów - krzewy owocowe, borówki, azalie. Dolna lewa fotka ma dość wyrażny rysunek szarepleśni na obrzeżach liścia już usychającego.
Co to może być napisałem.
Jak zwalczyć? Jeśli występują środki chemiczne pod tymi samymi nazwami możesz stosować Dithane, Bravo lub Gwarant czy Topsin naprzemiennie lub 2 - 3x ten sam.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
nicol21 13:30, 16 lip 2018


Dołączył: 15 paź 2013
Posty: 10277
Mazan napisał(a)
Nicol21

To szara pleśń. W okresach suszy nie wytwarza kożucha pleśni lecz przerasta wilgotne części roślin, co widoczne jest jako fioletowo amarantowe plamy. Na wielu roślinach krzewiastych powoduje zamieranie pędów - krzewy owocowe, borówki, azalie. Dolna lewa fotka ma dość wyrażny rysunek szarepleśni na obrzeżach liścia już usychającego.
Co to może być napisałem.
Jak zwalczyć? Jeśli występują środki chemiczne pod tymi samymi nazwami możesz stosować Dithane, Bravo lub Gwarant czy Topsin naprzemiennie lub 2 - 3x ten sam.



Pozdrawiam

dzięki, dzięki. zatem pojadę to topsinem wieczorem, bo z wymienionych to wlasnie ten mam.
____________________
Mały ogródek, za i przed zabudową szeregową - Nicol21 Wątek równoległy: Okiełznać swoje setki pomysłów - ogród ze spadkiem na północ ************ Pozdrawiam i zapraszam - Ewelina ************ ***Booskop https://goo.gl/photos/jpY3wG37U7c9ALAf9 *** *** De tuinen van Appeltern https://goo.gl/photos/WrF6PWtCn53Gzswp6 *** *** *** formowanie cisów: https://photos.app.goo.gl/y72my2AfOaf4XKNq1 **** ***** Rotary Garden - Belgia - https://photos.app.goo.gl/iErs4Fi1dOEJ6Jls1 ****
aniaogrod 02:29, 18 lip 2018

Dołączył: 07 lip 2018
Posty: 5
@Mazan
@MarcinKRK

Dziekuję za pomoc . Rośliy zostały opryskane dwa razy Topsinem, ściółkowane, ale wydaje mi się, że ich stan sie pogarsza/postępuje (jest jakby więcej porażonych liści i kwiaty dalej brązowieją). ;(. Znajdują się w miejscu nasłonecznionym do godzin południowych. Zdarzało się, że były kilka razy podlane w wysokiej temperaturze z konieczności, ale tak było może ok. 2-3 razy.
aniaogrod 14:31, 20 lip 2018

Dołączył: 07 lip 2018
Posty: 5
Teraz wyglądaja tak :
Mazan 10:47, 21 lip 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Aniaogrod

Na liściach widoczna szara pleśń, plamistość spowodowana grzybem Cercospora oraz są objawy niedoboru żelaza, czyli podłoże ma zbyt wysoki odczyn.
Szarą pleśń w tym stadium potraktuj rovralem flo przemiennie z dithane 3 x podobnie cercospora. Obniż pH gleby.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
aniaogrod 06:18, 23 lip 2018

Dołączył: 07 lip 2018
Posty: 5
Mazan

Dziekuje ♡.
Malgoniag 21:04, 25 lip 2018

Dołączył: 25 lip 2018
Posty: 1
W zeszłym roku moje hortensje były piękne. W tym roku do czerwca jako tako.

W lipcu się zaczęło: beżowe plamy na liściach, ostatecznie liście robią się suchawe i zawijają się.
Część już opadła.
Załączam zdjęcia - jeżeli będzie potrzeba, jutro mogę je zrobić w lepszym świetle.

Co to może być? i jak z tym walczyć?
Wasza pomoc będzie niezastąpiona.
Pozdrawiam



Edit: wkleiłem wczoraj zdjęcia.
A patrzę dziś. a ich nie ma.
Co tu robić?
Kokesz 17:02, 05 sie 2018


Dołączył: 20 paź 2015
Posty: 6690
Moja jedna hortensja jest jakaś wybujała w porównaniu do reszty.
Ma dłuższe przerwy między liśćmi i gorzej kwitła.
Wszystkie podlewałam od wiosny gnojówką z pokrzyw, dolistnie florowitem i później gnojówką ze skrzypu.
Czy możliwe, że za dużo nawoziłam?
To ta na pierwszym zdjęciu i na trzecim po lewej stronie.





____________________
Renata Osiedlowy ogródek
Malgosiak 20:55, 06 sie 2018

Dołączył: 13 kwi 2016
Posty: 33
Proszę o identyfikacje problemu- hortensja bukietowa 3 letnia rośnie w dużej donicy na tarasie. Strona południowa - patelnia. Czy przyczyną może być poparzenie słońcem/ brak wody? Czy przyplątała się choroba grzybowa? Ilość liści z brązowymi plamami się zwiększa. Mało kwitnie w porównaniu w rokiem poprzednim. Zasilana co 2/ 3 tygodnie magiczną siłą do hortensji.
____________________
Gosia
Mazan 20:49, 07 sie 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Malgosiaak

Poparzenie słoneczne.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies