Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Marcin89 21:26, 16 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2352
anuska2507 napisał(a)
Cześć! Widzę, że sporą szkółkę założyłeś mam nadzieję, że pochwalisz się w sezonie efektami z sadzonkowania hortensji i azalii.

Powojnikom może znajdziesz miejsce gdzieś w pobliżu tarasu (lub altany, jeśli planujesz) żeby móc podziwiać kwiaty z bliska.


Znalazłem zdjęcie z września zeszłego roku. Hortensje są jeszcze małe, ale już zakwitły.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
anuska2507 09:23, 17 lut 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Super, jak hortensje już kwitły to masz pełen sukces.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Marcin89 19:02, 18 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2352
Zmienię trochę kolejność, bo miała być mapka z zagospodarowaniem terenu, a będzie teren z boku domu i koło tarasu.

Muszę pomyśleć nad rozmieszczeniem chodników i ścieżek koło domu i nad samym tarasem. W sumie lepiej tak, niż tracić czas na planowanie rabat, gdy nie ma punktu odniesienia.

Liczę na uwagi. Może jakieś aspekty praktyczne?

Problemem jest tutaj szerokość działki, bo do granicy jest około 5 m, a chcę zmieścić też jakiś żywopłot, a nawet ze 3 drzewka kolumnowe, by zasłonić się od wejścia do domu sąsiada.
Dodatkowo granica nie jest równolegle do ściany budynku, co mnie drażni .
Kolejna sprawa to odległość do budynku gospodarczego (tylko 5,40 m), więc taras wyjdzie blisko tego budynku. Warunkiem jest zostawienie swobodnego przejścia na tył ogrodu i kawałka ziemi by obsadzić budynek bluszczem (jedyne dojście na tył działki). Ale też nie kosztem powierzchni tarasu.


Uwagi do mapek:
- ścieżki wybrukowane i żwirowe, jeszcze można pokombinować. Wiadomo, że te koło domu z kostki. Ścieżka podpisana jako ogrodowa wzdłuż budynku będzie na pewno żwirowa.
- na tarasie planowane dwie donice w kształcie litery L
- budynek gospodarczy będzie miał drzwi z tej strony i musi być też dojście
- 1 mała kratka to 0,5 m
- z boku domu drzwi balkonowe (dodatkowe wyjściowe) i małe schodki
- zejście z tarasu na utwardzony chodniczek lub ścieżkę żwirową

Legenda:
Kolor jasnozielony - tereny zielone i trawniki
Kolor ciemnozielony - donice na tarasie i bluszcz na ścianie budynku
Kolor szary - kostka brukowa, schody z palisady
Kolor biały z czarnymi kropkami - kamień/żwir ozdobny

Wersja 1
Chodnik wzdłuż budynku, ścieżka wzdłuż krótszego boku tarasu

Wersja 2
Chodnik wzdłuż budynku, ścieżka wzdłuż krótszego boku tarasu, ale oddalona od niego

Wersja 3
Chodnik oddalony od budynku, dodatkowe dojścia do schodków bocznych i schodków z tarasu. Pomiędzy nimi rabaty żwirowe + rośliny ozdobne
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
LIDKA 20:55, 18 lut 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
Marcin Cześć.

Taras bym zrobiła bez donic.

Budynek gospodarczy otocz rabatą.
Przemyśl bluszcz bo on potrafi dach rozwalić i elewacja ucierpi. Po kilku/kilkunastu latach robi się trudny do ujarzmienia.

Rozumiem że wyjscie z domu to okno tarasowe jest z boku budynku i na taras pójdziesz chodniczkiem.

Ja bym ten chodnik zrobiła od bocznego wyjscia szeroki tak żeby nim dojścć do drzwi bydynku.
Wersja 3 jest mi najbliższa.

Nie wiem jaką tam masz różnicę poziomów bo chyba widze schody z chodniczka przy ścianie na taras.

Ja bym zrezygnowala z donic tarasowych i tego fragmętu zielonego między tarasem a chodnikiem do drzwi budynku.

Chyba musisz narysowac to razem z przedogródkiem bo nie wiem gdzie bedziesz trzymał auto, jak będziesz chodził do tego budyneczku z przodu domu itd.

Jeśli namieszalam to przepraszam.

Podziwiam Twój przechowalnik z roślinami. Szacun Wielki.







____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Marcin89 07:33, 19 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2352
Cześć Lidka
Nie, nie namieszałaś. To ja zmieniłem kolejność, bo nie zdążyłem zrobić mapki całości, a tu mam już szczegółowo fragment.

Faktycznie brakuje frontu. Na górze mojego rysunku powinno być jeszcze 8 m do ogrodzenia i podjazd na 2 samochody. Garażu nie mam.

Różnica poziomów 30 cm.

Ogólnie chodnik idący od frontu (tam gdzie jest mały napis schody - są drzwi wejściowe) jest jednocześnie dojściem do bocznych drzwi i na taras z dworu, jak i ścieżką na tył ogrodu, gdzie będzie warzywnik i cała reszta.

Wersja 3 jest ok, tylko martwi mnie wtedy, że będzie inaczej niż planowałem z zielenią. Będzie tylko żywopłot, dalej ścieżki i rabaty. Zero trawnika.
Ale widziałem taką realizację (nowoczesną i dość minimalistyczną, dużo kamienia) i była całkiem ładna.

Takie te nasze ogrodowiskowe dylematy

____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
LIDKA 08:47, 19 lut 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 6987
Marcin wąsko masz między domem a płotem.
U mnie Jest 4m od północnej sciany. Nie mam wyjscia z tej strony. Za to mam 3okna do podłogi z salonu.
Czasem goscie ida od frontu tą stroną odrazu na taras.
Tak to zrobiłam. Trawnik się zmieścił. Opaska z kamyków to 80cm, trawnik ok 110. Reszta to rabatka.
To jest widok z tarasu za domem w kierunku frontu.






Jak zrobisz odpowiednio szeroki chodniczek to będzie dobrze.
Raczej nie dziel tu ciągu komunikacyjnego na chodnik i scieżkę bo może wyjść ciężko optycznie.

Porysuj jeszcze. Przed drzwiami budynku gosp zrób mały placyk tak żeby łączył się z tarasem. A na taras szeroki chodnik.

Jeszcze jedna rada. Wpisz się u mnie to przyjda moje dziewczyny i do Ciebie i Ci doradza jak to rozwiązać.
Mi troche też pomógł brukarz bo miał doświadczenie.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
An_na 09:36, 19 lut 2023


Dołączył: 16 lip 2022
Posty: 1440
Przyszłam się przywitać
W projektowaniu nie doradzę, bo sama jeszcze zielona jestem
Ale będę kibicować i wspierać mentalnie
____________________
Ania**Ania na Żuławach
Rojodziejowa 09:38, 19 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8355
Marcin byłeś na tym wątku?
https://www.ogrodowisko.pl/watek/10985-n-ce-garden

Paweł ma tam wąskie przejścia. Zerknij, może coś Ci się narzuci w ogóle myślę, że przydałby się tu. Trzeba go zawezwać Paaaaweeeeł!!!
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Marcin89 09:49, 19 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2352
An_na napisał(a)
Przyszłam się przywitać
W projektowaniu nie doradzę, bo sama jeszcze zielona jestem
Ale będę kibicować i wspierać mentalnie
Ale i tak dziękuję
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 09:51, 19 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2352
Rojodziejowa napisał(a)
Marcin byłeś na tym wątku?
https://www.ogrodowisko.pl/watek/10985-n-ce-garden

Paweł ma tam wąskie przejścia. Zerknij, może coś Ci się narzuci w ogóle myślę, że przydałby się tu. Trzeba go zawezwać Paaaaweeeeł!!!
Byłem na tym nowym N-cerze przez chwilę. Wiadomo czas nie pozwala przejrzeć tyle wątków do tyłu. Setki stron.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies