Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Wiolka5_7 07:41, 20 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
pawel2806 napisał(a)
A ja zadam Ci pytanie: po co ci trawnik w wąskim przejściu wzdłuż budynku, jaką ma on tam pełnić funkcję?
Sam miałem trawnik w takim miejscu i dlatego teraz jest tylko ścieżka i rabata. Trawniki mam tylko w przedogródku (jest cienisty i co roku jest poddawany reanimacji przez co zastanawiam się nad zrobieniem dużej rabaty zamiast niego) i na tyłach ogrodu
Tak tylko dodam że na 5a działce nie mam nawet 100m trawnika


Też się zastanawiam po co trawnik na takim wąskim pasku z boku domu?
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Marcin89 08:00, 20 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Skoro drzwi w budynku gospodarczym jeszcze nie ma to może warto je zostawić w obecnym miejscu? Gdzie one są teraz? Może to ułatwi komunikację w tym miejscu gdzie teraz okno jest.
Drzwi są teraz do sąsiada, tego za zielonym płotem

Brzmi to śmiesznie, ale śmieszne nie jest. Stało się tak przez podział działki, gdzie budynek jest na granicy. A wejście zostało w kierunku sąsiada.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 08:02, 20 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Wiolka5_7 napisał(a)


Też się zastanawiam po co trawnik na takim wąskim pasku z boku domu?
Chyba dlatego, że ja jeszcze nie wiem, że go tam nie potrzebuję hihi
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Wiolka5_7 08:33, 20 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Marcin89 napisał(a)
Chyba dlatego, że ja jeszcze nie wiem, że go tam nie potrzebuję hihi


No nie wiesz
Ja się przekonałam po 2 latach, że piękny trawnik jest moją najbardziej pracowitą i kosztowną rabatą
Dlatego go zmniejszam ,zostanie mi pięknego dywanu tylko 80m2
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Marcin89 18:26, 23 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Po niedzielnej burzy mózgów trzeba było złapać trochę oddechu

I w sumie na ten moment nic nie jest wersją ostateczną. Skupiłem się na wycenach kostki brukowej, tarasu i ogrodzenia. Póki nie ma tych elementów ciężko planować nasadzenia.

Do tego natłok obowiązków, dopiero dziś udało się wyjść na dłużej na świeże powietrze i zobaczyć w trawniku wychodzące krokusy.

Narcyze i tulipany też w gotowości, trochę w tyle został czosnek ozdobny

Udało się rozsiać dolomit i trochę przekopać glebę pod przyszły warzywnik (na jesieni była zerwana darń).

Jeszcze trochę i się zacznie
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
LIDKA 20:58, 23 lut 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7074
Ja mam 350m trawnika i to kawał jest. Nawozy woda i opryski-spory coroczny koszt. Ale go lubię.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Marcin89 22:14, 23 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
LIDKA napisał(a)
Ja mam 350m trawnika i to kawał jest. Nawozy woda i opryski-spory coroczny koszt. Ale go lubię.


Ja oczywiście przemyślę ten trawnik z boku domu. Wszystko wiąże się też z tym co będzie na froncie.

Może plan koncepcyjny to rozjaśni, ale nie miałem kiedy zrobić...
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Judith 16:06, 24 lut 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9915
Dzień dobry, Marcinie
Podoba mi się pomysł Pawła na zagospodarowanie przestrzeni z boku domu - tylko ścieżka i rabata, zero trawnika. Mam podobnie na froncie domu - dom kilka metrów od ogrodzenia frontowego. Przy czym ja mam jedną rabatę pod domem i drugą pod płotem, a ścieżkę pomiędzy nimi .
W temacie szerokości ścieżki: uważam, że 1,5 metra to zbyt dużo, szczególnie, gdy ogród nie jest duży - nie potrzebujesz tyle na przejazd taczką. Jednocześnie z doświadczenia powiem, że istnienie możliwości przejścia dwóch osób obok siebie przez krótką ścieżkę w ogrodzie jest zupełnie bez znaczenia . Obok siebie można spacerować po trawniku, pomiędzy rabatami. Tutaj będziesz tylko przemykał do ogrodu z taczką lub bez - szkoda miejsca na szeroki chodnik .
Pozdrawiam i życzę powodzenia . Trudny, ale piękny czas przed Tobą. Dla mnie ten etap był najbardziej satysfakcjonujący .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Marcin89 20:54, 24 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Judith napisał(a)
Dzień dobry, Marcinie
Podoba mi się pomysł Pawła na zagospodarowanie przestrzeni z boku domu - tylko ścieżka i rabata, zero trawnika. Mam podobnie na froncie domu - dom kilka metrów od ogrodzenia frontowego. Przy czym ja mam jedną rabatę pod domem i drugą pod płotem, a ścieżkę pomiędzy nimi .
W temacie szerokości ścieżki: uważam, że 1,5 metra to zbyt dużo, szczególnie, gdy ogród nie jest duży - nie potrzebujesz tyle na przejazd taczką. Jednocześnie z doświadczenia powiem, że istnienie możliwości przejścia dwóch osób obok siebie przez krótką ścieżkę w ogrodzie jest zupełnie bez znaczenia . Obok siebie można spacerować po trawniku, pomiędzy rabatami. Tutaj będziesz tylko przemykał do ogrodu z taczką lub bez - szkoda miejsca na szeroki chodnik .
Pozdrawiam i życzę powodzenia . Trudny, ale piękny czas przed Tobą. Dla mnie ten etap był najbardziej satysfakcjonujący .
Witam serdecznie Większość głosów jest za ograniczeniem powierzchni trawnika. Ścieżki tak szerokiej bym nie zrobił, 150 cm ma zazwyczaj chodnik do domu z ulicy.

Z taczką będę jeździł dużo teraz, potem może trochę mniej. Ale na pewno musi być swobodne miejsce by przeprowadzić rowery.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
DariaB 10:11, 28 lut 2023


Dołączył: 31 gru 2021
Posty: 3056
Cześć Marcin ja też jestem posiadaczką działki gdzie do granicy działki od boków domu mam po 4m. Z jednej strony tej od sąsiadów i tej rzadziej uczęszczanej zrezygnowałam z trawnika, zrobię ścieżkę z kostki granitowej taką na 60-80 cm. Po drugiej stronie mam ścieżkę trawiastą na 1,2m. Pozostała przestrzeń to rabata. Opaski wąskie na 20cm tylko tyle, żeby się chociaż trochę odizolować od budynku. W części z trawnikiem jako żywopłot mam cis. Jeśli tym wąskim fragmentem ma być dojście do budynku gospodarczego to tym bardziej zrezygnowałabym z trawnika żeby go nie niszczyć taczkami itp. Powodzenia! Będę zaglądać
____________________
Daria Wielkie marzenie w małej przestrzeni
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies