Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Marcin89 19:23, 28 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
DariaB napisał(a)
Cześć Marcin ja też jestem posiadaczką działki gdzie do granicy działki od boków domu mam po 4m. Z jednej strony tej od sąsiadów i tej rzadziej uczęszczanej zrezygnowałam z trawnika, zrobię ścieżkę z kostki granitowej taką na 60-80 cm. Po drugiej stronie mam ścieżkę trawiastą na 1,2m. Pozostała przestrzeń to rabata. Opaski wąskie na 20cm tylko tyle, żeby się chociaż trochę odizolować od budynku. W części z trawnikiem jako żywopłot mam cis. Jeśli tym wąskim fragmentem ma być dojście do budynku gospodarczego to tym bardziej zrezygnowałabym z trawnika żeby go nie niszczyć taczkami itp. Powodzenia! Będę zaglądać
Cześć, dziękuję za dobre słowa

W wolniejszej chwili zajrzę na Twój wątek. Tylko pytanie kiedy Dziś pogoda była w miarę to przyciąłem porzeczki i agrest. Usunąłem też maliny, z których pożytku nie było. Teraz będzie walka z odrostami. Tymi korzeniowymi, nie na głowie haha
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 22:28, 28 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Która odmiana malin Ci się nie sprawdziła?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Marcin89 06:15, 01 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Która odmiana malin Ci się nie sprawdziła?
Nie znam odmian, bo ich nie sadziłem. Kilka krzaczków czerwonej i kilka żółtej. Miejsce na maliny w warzywniku i koło szklarni mi nie pasowało.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 21:13, 01 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Dziś udało się rozplantować kilka taczek ziemi. A wcześniej zostały poczynione zakupy. Oj za chwilę start
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 22:32, 01 mar 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Jaka to papryka? Wysiewasz w ziemi uniwersalnej? Sprawdza Ci się to? Zauważyłam z koleżanką z pracy, że miałyśmy papryki wysiewane niemal w identycznym terminie, które trzymałyśmy w pracy obok siebie na parapecie. Jedyną znaczącą różnicą była ziemia. Moje w ziemi do wysiewu i pikowania, a jej w uniwersalnej. Były bledsze i słabsze trochę.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Marcin89 06:12, 02 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Jaka to papryka? Wysiewasz w ziemi uniwersalnej? Sprawdza Ci się to? Zauważyłam z koleżanką z pracy, że miałyśmy papryki wysiewane niemal w identycznym terminie, które trzymałyśmy w pracy obok siebie na parapecie. Jedyną znaczącą różnicą była ziemia. Moje w ziemi do wysiewu i pikowania, a jej w uniwersalnej. Były bledsze i słabsze trochę.
Papryka czerwona słodka odm. Rubinova. Rok temu taką miałem i kupiłem znowu.

Zawsze wysiewałem w ziemi uniwersalnej, z dużego 80 l worka. Wczoraj kupiłem mały worek tego podłoża. Nie wiem, czy serio taki duży wpływ, czy marketing.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 19:53, 02 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Kolejne prace poczynione, pogoda znowu dopisała

Jeszcze zostało pół górki i ładnie wyrównać.

____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 19:54, 02 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
A tu już usunięte wcześniej maliny.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 19:56, 02 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Tak wygląda zawartość mojego kompostownika, na górze bardziej jasne i suche, pod spodem ciemne i mokre. Ale nadal przerzucam widłami, a słońce wysusza.

Może jeszcze będzie kompost.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 17:27, 03 mar 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Cześć

Na dziś 2 pytania w temacie projektowania.

1. Czy warto zakładać żywopłot tylko w części ogrodu, czy lepiej zrobić po całości, ale później?
Chodzi oczywiście o ten bok koło domu, bo tam nie będzie żadnych prac przy ogrodzeniu. Jednak waham się, bo nie jest jeszcze ukształtowany poziom terenu od domu do płotu.

2. Ile miejsca należy zostawić pomiędzy ogrodzeniem, a żywopłotem, by móc go później swobodnie przycinać?
Zakładam, że będzie to żywopłot grabowy dwurzędowy. Najchętniej przeznaczył bym na całość tylko 1 m, bo to ten wąski bok działki.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies