Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Patrycja_KG_Lu 09:54, 19 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Moim zdaniem ważna jest w Twoim przypadku odpowiedź na pytanie - czy z sąsiadem (rodziną) chcecie stworzyć dwa ogrody razem wyglądające jako jeden czy całkowicie dwa rożne? Czy będziecie wybierać te same materiały na nawierzchnię ścieżek, tarasu itp. Czy kształty rabat i ścieżek będziecie robić odbiciem lustrzanym?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Rojodziejowa 10:00, 19 lut 2023


Dołączył: 28 sie 2015
Posty: 8440
Marcin… taras jeszcze nie jest zrobiony, tak? Taras jest już przesądzony prostokątny w ten sposób jak narysowany? Nie widzę jak bryła domu wygląda z tamtej strony. Na tarasie robie może też już zaplanuj, co tam będzie - w którym miejscu będziecie siedzieć. Czy tam ma być stół czy jakiś wypoczynek, czy to i to? Do tych miejsc, gdzie przebywasz i z których patrzysz na ogród dobrze dopasować coś na osiach widokowych. Ale przede wszystkim te strefy i wygodna komunikacja między nimi trochę podyktuje resztę. Donice przy tarasie wyglądają fajnie, ale najlepiej byłoby pomyśleć co byś chciał w nich mieć. Coś niskiego? Czy wyższego! Wieloletnie czy jakieś jednoroczne? Bo donice 50cm mogą się okazać za małe do tego co tam, chcesz posadzić.
Tak jak Patrycja pisze, to też jest ważne. Czy będziecie te swoje części dzielić chociażby żywopłotem, albo jakimikolwiek przesłonami.
____________________
Asia Rojodziejowa na wygwizdowie wojuje z gliną (małopolskie, okolice Brzeska)
Wiolka5_7 10:09, 19 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Cześć Marcin!

Fajnie sobie projektujesz też lubię mieć projekcik

Ten skośny bok jak u mnie, też mi płot i żywopłot lecą po skosie.Zniwelujesz go sadząc rośliny równolegle do ściany domu

Ile masz tam w ogóle metrów od domu do płota?

Wiesz ja planuję dużą rabatę żwirową ,właśnie zrywam duży kawał trawnika i będzie w tym miejscu zbiornik wodny ,3 rabaty i ścieżki i planuję to wysypać szarym grysem.
I nie boję się tego kamienia,bo go złagodzą i zarosną rośliny

____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
pawel2806 10:13, 19 lut 2023


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Hej, Asia mnie zawezwała później przejrzę dokładnie watek ale już na wstępie napiszę że nie musisz się bać braku trawnika w wąskim przejściu, nawet jego brak bardzo ułatwia prace w ogrodzie
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Marcin89 10:16, 19 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2385
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Moim zdaniem ważna jest w Twoim przypadku odpowiedź na pytanie - czy z sąsiadem (rodziną) chcecie stworzyć dwa ogrody razem wyglądające jako jeden czy całkowicie dwa rożne? Czy będziecie wybierać te same materiały na nawierzchnię ścieżek, tarasu itp. Czy kształty rabat i ścieżek będziecie robić odbiciem lustrzanym?
Tutaj można powiedzieć, że elementy utwardzone będą takie same, tarasy też, kostka brukowa jednakowa. Na froncie podjazd i chodnik do domu też odbicie lustrzane. U mnie dochodzi ta ścieżka od zejścia z tarasu na tył ogrodu, bo ciężko się chodzi po błocie już teraz.

Co do rabat to jeszcze nie wiem. To jest najtrudniejsze. Ale raczej bez sensu przecinać żywopłotem wąska i tak działkę. Po mojej stronie będzie trochę rabat, po drugiej może więcej trawnika. Chętnie sąsiadowi doradzę, ale nie zmuszę do niczego

Jest pomysł zrobienia rabaty wyspy w dużym trawniku (widoczniej z tarasów), ale bardziej po mojej stronie. Zrobi to efekt otwartej przestrzeni, jakby jednego ogrodu.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 10:22, 19 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2385
Rojodziejowa napisał(a)
Marcin… taras jeszcze nie jest zrobiony, tak? Taras jest już przesądzony prostokątny w ten sposób jak narysowany? Nie widzę jak bryła domu wygląda z tamtej strony. Na tarasie robie może też już zaplanuj, co tam będzie - w którym miejscu będziecie siedzieć. Czy tam ma być stół czy jakiś wypoczynek, czy to i to? Do tych miejsc, gdzie przebywasz i z których patrzysz na ogród dobrze dopasować coś na osiach widokowych. Ale przede wszystkim te strefy i wygodna komunikacja między nimi trochę podyktuje resztę. Donice przy tarasie wyglądają fajnie, ale najlepiej byłoby pomyśleć co byś chciał w nich mieć. Coś niskiego? Czy wyższego! Wieloletnie czy jakieś jednoroczne? Bo donice 50cm mogą się okazać za małe do tego co tam, chcesz posadzić.
Tak jak Patrycja pisze, to też jest ważne. Czy będziecie te swoje części dzielić chociażby żywopłotem, albo jakimikolwiek przesłonami.
Tak, póki co nic nie ma. Postaram się wrzucić niedługo ten plan koncepcyjny.

Taras jednak z małym wypoczynkiem, raczej nie duży "stół biesiadny" jak ja to nazywam

W tych donicach mogą być małe iglaki, może coś na pniu, byliny. Tak żeby był efekt całoroczny. Lubię zerkać przez okno

O te donice się nie martwię, bo tam zawsze coś dopasuję.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 10:26, 19 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2385
Wiolka5_7 napisał(a)
Cześć Marcin!

Fajnie sobie projektujesz też lubię mieć projekcik

Ten skośny bok jak u mnie, też mi płot i żywopłot lecą po skosie.Zniwelujesz go sadząc rośliny równolegle do ściany domu

Ile masz tam w ogóle metrów od domu do płota?

Wiesz ja planuję dużą rabatę żwirową ,właśnie zrywam duży kawał trawnika i będzie w tym miejscu zbiornik wodny ,3 rabaty i ścieżki i planuję to wysypać szarym grysem.
I nie boję się tego kamienia,bo go złagodzą i zarosną rośliny

Cześć. Datego wysyłam te wszystkie rysunki, zanim coś ustalę z wykonawcą.

Narożnik domu przy tarasie jest 4,85 m od płotu, a ten od frontu 5,20 m od płotu.

Cały czas myślę, czy tutaj nie zrezygnować z trawnika. No zobaczymy
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Patrycja_KG_Lu 10:29, 19 lut 2023


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2661
Nie mogę znaleźć na szybko idealnie tego co szukam. Zobacz natomiast to https://pin.it/9Oc4miL. Takie tajemnicze wejście na tył, gdzie idziesz i nie wiesz od razu co Cię czeka. Dużo prywatności.
Rozumiem, że nie będzie potrzeba, aby auto wjeżdżało na tył działki? Kompost, obornik i inne rzeczy, które się kupuje, dostawy drewna muszą bokiem być wnoszone do pomieszczenia gospodarczego nadal, tak?

Jeśli chodzi o inspiracje załączoną to zamiast drewnianych konstrukcji widziałabym żywopłot lub coś z materiałów nawiązujących do tarasu lub elewacji. Czy zamierzasz malować budynek gospodarczy czy zostaje kolor obecny przed pokryciem go pnączem?
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
Marcin89 10:29, 19 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2385
pawel2806 napisał(a)
Hej, Asia mnie zawezwała później przejrzę dokładnie watek ale już na wstępie napiszę że nie musisz się bać braku trawnika w wąskim przejściu, nawet jego brak bardzo ułatwia prace w ogrodzie
Hej, fajnie, że wpadłeś. Takiej ilości postów się nie spodziewałem
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Wiolka5_7 10:32, 19 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Marcin89 napisał(a)
Cześć. Datego wysyłam te wszystkie rysunki, zanim coś ustalę z wykonawcą.

Narożnik domu przy tarasie jest 4,85 m od płotu, a ten od frontu 5,20 m od płotu.

Cały czas myślę, czy tutaj nie zrezygnować z trawnika. No zobaczymy


A czy ten pas z boku domu to jest słoneczny?
Chcesz tam żywopłot?

Ja mam żwirowe ściezki, placyk i rabaty i bardzo sobie chwalę
W takim kształcie jak ten twój trójkątny bok mam przedogródek i nie mam w nim trawnika ,tylko ścieżkę z kamienia.Tylko odkurzam liście z niej i tyle a z trawnikiem masa roboty i koszty ,żeby był perfekcyjny.

____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies