Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród w malinówkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród w malinówkach

Marcin89 10:33, 19 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Nie mogę znaleźć na szybko idealnie tego co szukam. Zobacz natomiast to https://pin.it/9Oc4miL. Takie tajemnicze wejście na tył, gdzie idziesz i nie wiesz od razu co Cię czeka. Dużo prywatności.
Rozumiem, że nie będzie potrzeba, aby auto wjeżdżało na tył działki? Kompost, obornik i inne rzeczy, które się kupuje, dostawy drewna muszą bokiem być wnoszone do pomieszczenia gospodarczego nadal, tak?

Jeśli chodzi o inspiracje załączoną to zamiast drewnianych konstrukcji widziałabym żywopłot lub coś z materiałów nawiązujących do tarasu lub elewacji. Czy zamierzasz malować budynek gospodarczy czy zostaje kolor obecny przed pokryciem go pnączem?
Po mojej stronie nie będzie przejazdu, ale u brata już tak. Po przeciwnej stronie (drugi bok bliźniaka) jest tylko 4 m szerokości. Ale tam będzie tylko chodnik i żywopłot.

Budynek gospodarczy jest okropny. Będę go remontować własnymi siłami i dopiero jakiś kolor na ścianę i bluszcz.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 10:36, 19 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Wiolka5_7 napisał(a)


A czy ten pas z boku domu to jest słoneczny?
Chcesz tam żywopłot?
Tak, to jest strona południowa, chcę się zasłonić od sąsiada, którego dom jest 10,5 m od mojego i ma tam wejście (prawie na wprost moich drzwi balkonowych).

Chyba muszę tę mapkę wrzucić na cito
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Wiolka5_7 10:51, 19 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Marcin89 napisał(a)
Tak, to jest strona południowa, chcę się zasłonić od sąsiada, którego dom jest 10,5 m od mojego i ma tam wejście (prawie na wprost moich drzwi balkonowych).

Chyba muszę tę mapkę wrzucić na cito

Acha , wiesz jak zrobisz żywopłot, do tego chodnik ,to na rabatę zostanie akurat,ewentualnie trawnik jak tak się upierasz

Koniecznie!
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
pawel2806 11:13, 19 lut 2023


Dołączył: 04 mar 2014
Posty: 918
Dorzucę moje pięć groszy po przeczytaniu wątku:

Nie przejmuj się tym że granice działki nie idą równolegle do domu przez co rabaty będą się zwężać lub poszerzać(prawie wszystkie ogrody tak mają ), też tak mam że np. rabata przy wejściu zaczyna się od 1,4 a kończy na 2m. Różnicę skorygowałem lekkim przesunięciem drzew.

Koło budynku masz średnio 5m to nie jest aż tak wąsko, ja mam 3m spokojnie zmieścisz żywopłot rabatę i ścieżkę

Co do planów: ścieżki z kostki na 1m to stanowczo za wąsko zwłaszcza w tym przejściu koło diomu
____________________
N-ce Garden* The Bigger the N-cer**
Marcin89 11:30, 19 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
pawel2806 napisał(a)
Dorzucę moje pięć groszy po przeczytaniu wątku:

Nie przejmuj się tym że granice działki nie idą równolegle do domu przez co rabaty będą się zwężać lub poszerzać(prawie wszystkie ogrody tak mają ), też tak mam że np. rabata przy wejściu zaczyna się od 1,4 a kończy na 2m. Różnicę skorygowałem lekkim przesunięciem drzew.

Koło budynku masz średnio 5m to nie jest aż tak wąsko, ja mam 3m spokojnie zmieścisz żywopłot rabatę i ścieżkę

Co do planów: ścieżki z kostki na 1m to stanowczo za wąsko zwłaszcza w tym przejściu koło diomu
Dzięki, każdy taki post daje mi do myślenia. Opcji zagospodarowania tego boku może być setki

Jeśli chodzi o ścieżki to planuję właśnie 1 m, a pomiędzy tarasem, a gospodarczym tylko 0,8 m, bo nie chcę tracić powierzchni tarasu...
Wszystkiemu winna ta ciasnota

Granica z boku najbardziej mnie drażni, teraz tego aż tak nie widać. Ale jak popatrzy się z okna z góry to już bardzo. Według mnie im dalej chodnik od granicy tym mniej to widać. Chyba i tak będę próbował oszukać oko sadząc pod skosem żywopłot
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 11:38, 19 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Patrycja_KG_Lu obejrzałem inspirację i taka ścieżka odpada. Z tarasu i tak mam widok na tę ścianę... Także wolę mieć widok na otwartą przestrzeń i więcej światła

Kiedyś miałem pomysł by wzdłuż budynku dobudować pergolę i obsadzić pnączami. A pod spodem ścieżka na tył ogrodu. Ale koszty i pracochłonność (długość 12,5 m) mnie przerosły. Realia są takie, że wszystko będziemy robili sami.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
anuska2507 11:41, 19 lut 2023


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2568
Ja radziłabym Ci układ ścieżek zbliżony do pierwszego rysunku, czyli odpowiednio szeroka ścieżka przy domu dla wygodnej komunikacji, pod płotem żywopłot. Pomiędzy zostanie ci miejsce na efektowną rabatę, nawet z drzewami, bez trawnika. Trawnik możesz zrobić na froncie, jeśli masz tam więcej miejsca.

Ps. Zobacz np. tutaj - jest ścieżka i wąska rabata z grabami i hortensjami:
https://in.pinterest.com/pin/363736107415699339/
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Wiolka5_7 11:42, 19 lut 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20481
Co do obsadzenia ściany bluszczem ,to mam właśnie taka brzydką ścianę garażu właśnie bluszczem zakrytą.
Na początku był niepozorny a teraz rośnie jak wściekły.
Trzeba go przycinać minimum raz w sezonie,bo ma 2 m przyrosty
Wchodzi na dach itp.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Marcin89 12:02, 19 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
anuska2507 napisał(a)
Ja radziłabym Ci układ ścieżek zbliżony do pierwszego rysunku, czyli odpowiednio szeroka ścieżka przy domu dla wygodnej komunikacji, pod płotem żywopłot. Pomiędzy zostanie ci miejsce na efektowną rabatę, nawet z drzewami, bez trawnika. Trawnik możesz zrobić na froncie, jeśli masz tam więcej miejsca.

Ps. Zobacz np. tutaj - jest ścieżka i wąska rabata z grabami i hortensjami:
https://in.pinterest.com/pin/363736107415699339/
Właśnie na froncie nie mam też miejsca, więc stąd takie dylematy. Zadbany trawnik wprowadza pewien urok, ład i kolor.

Zdjęcie z inspiracji mi się podoba, żebym tylko u siebie umiał tak ładnie zaplanować.
Cieszę się, że podpowiadacie tak ogólnie i w kwestii tych 3 wersji. Bo teraz te ścieżki zajmują mi głowę
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Marcin89 12:06, 19 lut 2023


Dołączył: 18 gru 2012
Posty: 2386
Wiolka5_7 napisał(a)
Co do obsadzenia ściany bluszczem ,to mam właśnie taka brzydką ścianę garażu właśnie bluszczem zakrytą.
Na początku był niepozorny a teraz rośnie jak wściekły.
Trzeba go przycinać minimum raz w sezonie,bo ma 2 m przyrosty
Wchodzi na dach itp.
Czyli mój pomysł z bluszczem (zarazem najprostszy) może okazać się najbardziej trafiony.

Dawno temu myślałem o ciętym żywopłocie ze świerków, tuj czy grabów. Ale to są duże rośliny i ich korzenie mogły by włazić pod budynek. Zresztą miejsca nie ma na tyle.
____________________
Ogród na balkonie * Ogród w malinówkach Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies