Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Pokaż wątki Pokaż posty

Choina kanadyjska - Tsuga canadensis

Vega 21:55, 25 mar 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 48
Chodzi o to, że nie chciałabym ich ciąć na szerokość (zwłaszcza świerk ma bardzo ładny pokrój), tylko
chciałabym ograniczyć ich wysokość (nie zależy mi na szczelnej zasłonie).
I nie wiem, czy to dobry pomysł pozwolić im rosnąć i uciąć na docelowej wysokości (nie wiem,
jak to potem by wyglądało), czy raczej formować od początku i w szerz i wzwyż ( czyli ciąć np. raz
w roku po wypuszczeniu nowych pędów?).

Nie mam na razie żadnych iglaków stąd takie pytania dyletanta.
Gardenarium 17:52, 28 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Formować od początku skracając przewodnik, ja tak robiłam.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Vega 18:45, 31 mar 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 48
Ok. Dziękuję za odpowiedź.
aterus 17:49, 04 kwi 2014

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Czy powiodłoby się stworzenie żywopłotu z choiny przed szpalerem świerków kłujących z zastrzeżeniem, że linia choin musiałaby przebiegać w odległości nie większej niż 1 metr od linii pni podkrzesanych świerków? Chodzi o wypełnienie "dziury" w miejscu dawnych dolnych gałęzi drzew.
Czy przy odpowiednim podlewaniu, nawożeniu itp. choiny dałyby sobie radę z konkurencją ze strony 6-metrowych świerków? A jeśli tak, to jak długo trzeba byłoby czekać na żywopłot wysokości 120-150cm (przy założeniu, że kupiłbym sadzonki 50-centymetrowe)? Będę wdzięczny za rady
____________________
Gardenarium 16:41, 06 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Musiałbyś nieźle się nabiegać i nawadniać, ale korzenie świerków w mig wrosną w dobrą ziemię podsypaną dla choin i je zaduszą. Zabiorą im wszystko co do życia potrzebne.

Albo wytrzymają 2-3 lata i koniec.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aterus 21:53, 06 kwi 2014

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51

A cis (Hillii) dałby radę? Piszą, że ma zwięzły system korzeniowy i nie przeszkadza mu sąsiedztwo dużych drzew...
____________________
Gardenarium 21:47, 10 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej bardziej rozłożyste odmiany, ale bez wody zamrze
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
aterus 11:35, 12 kwi 2014

Dołączył: 10 lut 2013
Posty: 51
Wodę miałby. Będę kombinował z ekranami korzennymi, by chronić młode rośliny przed inwazją starych drzew.
____________________
Gardenarium 19:28, 13 kwi 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Polecam w takim razie cisa Elegantissima lub Semperaurea. Są rozłożyste.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Vega 22:48, 26 kwi 2014


Dołączył: 20 mar 2014
Posty: 48
Zdecydowałam się zrobić szpaler ze świerku serbskiego.
A w rogu działki myślę posadzić 3 choiny kanadyjskie. Szerokość pasa w najszerszym
miejscu 5,3 metra. I zastanawiam się, czy lepiej posadzić je w szeregu czy w trójkącie.
I nie wiem, w jakich odległościach je posadzić, żeby zasłaniały. Hm... chyba, że to za mało metrów,
żeby sadzić 3 sztuki?
Nie będą formowane. No chyba że na wysokość.
Myślałam co prawda nad jakimiś iglakami dorastającymi do 3-5 metrów, ale tam jest dosyć wilgotno
na wiosnę a choina jako nieliczna z iglaków raczej lubi takie warunki.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies