Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Żurawka - Heuchera

Pokaż wątki Pokaż posty

Żurawka - Heuchera

brzydula 14:50, 24 lut 2020

Dołączył: 24 sie 2013
Posty: 307
Mam problem z żurawkami. Jak widać były posadzone z rządku, cześć z nich już od 3 lat ciągle mi marnieje. Ciągle dokupuje i dosadzam nowe jednak to się mija z celem. Oczywiście były tez i opuchlaki ale na razie ich nie widzę. Bardzo mi na nich zależało ponieważ ładnie wyglądały w tym miejscu, rabata jest zacieniona wiec ten kolor limonkowy był potrzebny. Jak myślicie co jest przyczyną ? Dodam że rosną one dosyć blisko obrzeża ok 25 cm i w ziemi dosyć blisko sadzonek jest beton zabezpieczający ten krawężnik, zastanawiam się czy to może być przyczyną. Na pewno nie chce dokupywać kolejnych i dosadzać co 3 mc. Moje pytanie
1. Wyrzucić i wsadzić cos innego ? Tylko co ?
2. Zostawić te co są a kontynuować czymś innym ? Czym ?


Basia_KRK 12:41, 09 kwi 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Powiedzcie proszę, jak postępować z żurawkami, które tak jakby wyrosły w górę? Podobno niektóre żurawki mają właśnie tendencję do zbytniego wyrastania w górę i ścina im się tą górę. Czy to ma znaczenie, w którym miejscu, czy lepiej tego nie robić?
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
Anda 14:09, 24 kwi 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
Basia_KRK napisał(a)
Powiedzcie proszę, jak postępować z żurawkami, które tak jakby wyrosły w górę? Podobno niektóre żurawki mają właśnie tendencję do zbytniego wyrastania w górę i ścina im się tą górę. Czy to ma znaczenie, w którym miejscu, czy lepiej tego nie robić?


Tak, żurawki się wypiętrzają. Możesz je albo ściąć albo wykopać, obciąć te najmłodsze gałązki z piętką i te nowe wsadzić w to samo miejsce do ziemi ulepszonej kompostem. Ziemi musi być wilgotna, aby jak najszybciej puściły korzenie.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
malgol 14:43, 24 kwi 2020


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
Anda napisał(a)


Tak, żurawki się wypiętrzają. Możesz je albo ściąć albo wykopać, obciąć te najmłodsze gałązki z piętką i te nowe wsadzić w to samo miejsce do ziemi ulepszonej kompostem. Ziemi musi być wilgotna, aby jak najszybciej puściły korzenie.


U mnie tak robi właśnie Marmelada.Dotychczas ją dzieliłam ,mie wiedziałam,że bez szkody mogę ściąć z góry? Nie wyłysieje jakos?
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
Anda 14:56, 24 kwi 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33202
malgol napisał(a)


U mnie tak robi właśnie Marmelada.Dotychczas ją dzieliłam ,mie wiedziałam,że bez szkody mogę ściąć z góry? Nie wyłysieje jakos?


U mnie nie. Normalnie urosła ale w tym roku muszę ją i tak odmłodzić.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Basia_KRK 09:20, 25 kwi 2020


Dołączył: 22 maj 2015
Posty: 1140
Dziękuję Anda U mnie pierwszy raz żurawki jakoś beznadziejnie wyglądają, spróbuję je zatem uratować
____________________
Chodźże na pole, do mojego ogrodu
SylwiaBe 21:55, 09 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 842
Witajcie, mam pytanie: jak podzielić żurawki? Kupiłam dziś bordowe, nie było nazwy, ale są spore i bym chciała je rozdzielić. Czy ich nie dzielić i takie duże wsadzać do ziemi?
Swoją drogą - co to może być za odmiana?
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
SylwiaBe 13:25, 10 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 842
Już wiem, to odmiana Gotham, znalazłam w 1 doniczce, pod liścmi malutką etykietę z nazwą. Czy razem z tym kolorem wsadzić np jasnozielone? Wiem, że limonkowe na słońcu nie dadzą rady, ale zielone? Albo pomarańczowe typu Marmalade?
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Malgosik 17:52, 11 maj 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
SylwiaBe napisał(a)
Już wiem, to odmiana Gotham, znalazłam w 1 doniczce, pod liścmi malutką etykietę z nazwą. Czy razem z tym kolorem wsadzić np jasnozielone? Wiem, że limonkowe na słońcu nie dadzą rady, ale zielone? Albo pomarańczowe typu Marmalade?

Marmalade da radę na słońcu i ta ciemna też. Limonkowe niestety będą brzydkie. Liście będą sukcesywnie przypalane przez słońce.
Jak chcesz podzielić żurawki to je rozerwij. Te, którym zostanie jakiś korzonek sadź w miejsce docelowe trochę głębiej, by ukryć w glebie długi pęd.
Te bez korzonka, które muszą mieć kawałek piętki, czyli łodygi proponuję też wsadzić w grunt, ale gdzieś w cień. Poczekać aż się ukorzenią.
Dopiero wtedy na rabatę daj.
Można jeszcze po rozerwaniu skrócić każdej sadzone łodygę. Wtedy będą bez korzonków. Ale fajnie odmłodzone. Młode sadzonki.
Na pierwszy raz polecam sposób nr 1.
____________________
Ogród na glinie
SylwiaBe 19:32, 11 maj 2020


Dołączył: 14 kwi 2020
Posty: 842
Malgosik napisał(a)

Marmalade da radę na słońcu i ta ciemna też. Limonkowe niestety będą brzydkie. Liście będą sukcesywnie przypalane przez słońce.
Jak chcesz podzielić żurawki to je rozerwij. Te, którym zostanie jakiś korzonek sadź w miejsce docelowe trochę głębiej, by ukryć w glebie długi pęd.
Te bez korzonka, które muszą mieć kawałek piętki, czyli łodygi proponuję też wsadzić w grunt, ale gdzieś w cień. Poczekać aż się ukorzenią.
Dopiero wtedy na rabatę daj.
Można jeszcze po rozerwaniu skrócić każdej sadzone łodygę. Wtedy będą bez korzonków. Ale fajnie odmłodzone. Młode sadzonki.
Na pierwszy raz polecam sposób nr 1.

Dzięki Gosiu, zatem szukam żurawki Marmalade ale jakbym nie znalazła Marmalade to jaką jeszcze mi proponujesz na stanowisku słoneczne?
A odnośnie dzielenia, to już zdążyłam wczoraj to uczynić hehe, zobaczymy co z tego wyjdzie rozerwałam je po prostu, tak jak radzisz
____________________
Sylwia Pszczółkowa przygoda
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies