Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

zanus4 15:46, 12 lut 2023

Dołączył: 19 sty 2020
Posty: 5
Witam,
Proszę o pomoc. Co się dzieje z moimi świerkami serbskimi. Posadzone w zeszłą wiosnę. Do tej pory wszystko było ok. Jak im pomóc? Będę wdzięczna za wszystkie sugestie
Rubia 15:02, 13 lut 2023

Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 23
Stara_Mostowiakowa napisał(a)


przyznam szczerze, ze trochę zapomniałam o tym wątku
uratowałam kolor mojego świerka siarczanem magnezu - pryskałam i podlałam
odsunęłam mu spod korony trawę i wszystko, co się znalazło (kora) i odżył wyraźnie, nabrał koloru i przyrostów miał sporo, może nie jakoś spektakularnie, ale widać bardzo dużą poprawę.

@Rubia - a jak Twój się miewa?


Hej, mój "nadal" żyje, ale nadal nie jest taki jak reszta moich serbów... Pryskałam go w ubiegłym roku kilka razy preparatem od grzyba (ogrodnik podpowiedział) i coś na przyrost.. Jeszcze nie uzyłam siarczanu magnezu. Moze teraz spróbuje na wiosne.. Tylko kiedy? Ktos ma pomysł? @Stara_Mostowiakowa, podpowiesz?

Poza tym mam kolejny problem Z drugiej strony działki Serby zaczeły brazowiec od pnia od srodka.... Przykro patrzec....
























A takie ładne z zewnątrz.....



Co im moze byc? Pomoże ktoś??

DZIĘKUJE!!!
MateuszMM 12:59, 10 lip 2023


Dołączył: 10 lip 2023
Posty: 11
Gardenarium napisał(a)
Serby nie sadzimy w kwaśną tylko w odkwaszoną glebę.

Czy podsypywanie fusami z kawy jest dobre dla tych świerków? 2 miesiące temu zasadziłem 24 świerki serbskie - wysokość około 100cm. Cały czas w sumie ciepło więc podlewam codziennie albo co dwa dni deszczówką. Mam dostęp do sporej ilości fusów z kawy i podsypałem 2 tygodnie sporą ilością fusów z kawy. Myślę jeszcze jedną turę zrobić i podsypać. Jednak nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie. Może warto Ph zbadać? Proszę o odpowiedź.
Wiolka5_7 15:38, 10 lip 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20461
MateuszMM napisał(a)

Czy podsypywanie fusami z kawy jest dobre dla tych świerków? 2 miesiące temu zasadziłem 24 świerki serbskie - wysokość około 100cm. Cały czas w sumie ciepło więc podlewam codziennie albo co dwa dni deszczówką. Mam dostęp do sporej ilości fusów z kawy i podsypałem 2 tygodnie sporą ilością fusów z kawy. Myślę jeszcze jedną turę zrobić i podsypać. Jednak nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie. Może warto Ph zbadać? Proszę o odpowiedź.


Nie jest dobre,bo fusy mają lekko kwaśny odczyn.

Druga sprawa ,nie podlewaj ich codziennie. To błąd. Podlewaj co kilka dni dużo. Wtedy świerki głębiej się ukorzenią i nie będą wymagały częstego podlewania.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
MateuszMM 18:58, 11 lip 2023


Dołączył: 10 lip 2023
Posty: 11
Wiolka5_7 napisał(a)

Nie jest dobre,bo fusy mają lekko kwaśny odczyn.

Druga sprawa ,nie podlewaj ich codziennie. To błąd. Podlewaj co kilka dni dużo. Wtedy świerki głębiej się ukorzenią i nie będą wymagały częstego podlewania.
Około 7-8 tygodni temu wsadzone - wszędzie dookoła wypisują że po wsadzeniu podlewać i podlewać, a że takie susze to podlewam...

A jak podlewacie? bo ja robię im prysznic i z góry od czubka polewam po całym drzewku i wszystko skapuje do korzeni - Zaraz pewnie okaże się że to źle, he he

Co do fusów w takim razie nie dosypuje, tylko teraz nie wiem co z nimi zrobić bo mam tego sporo, a tylko świerki serbskie mam.
Wiolka5_7 21:57, 11 lip 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20461
MateuszMM napisał(a)
Około 7-8 tygodni temu wsadzone - wszędzie dookoła wypisują że po wsadzeniu podlewać i podlewać, a że takie susze to podlewam...

A jak podlewacie? bo ja robię im prysznic i z góry od czubka polewam po całym drzewku i wszystko skapuje do korzeni - Zaraz pewnie okaże się że to źle, he he

Co do fusów w takim razie nie dosypuje, tylko teraz nie wiem co z nimi zrobić bo mam tego sporo, a tylko świerki serbskie mam.


Ale jak tylko prysznic?
Najlepiej podlewać konewką 10 l wtedy wiesz ile dajesz wody.
Nie lej po igłach ,bo grzyba mogą złapać itp.

Nie wiem co z fusami. Daj sąsiadowi pod hortensje i inne kwaśnolubne rośliny
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
MateuszMM 08:49, 12 lip 2023


Dołączył: 10 lip 2023
Posty: 11
Wiolka5_7 napisał(a)
Ale jak tylko prysznic?
Najlepiej podlewać konewką 10 l wtedy wiesz ile dajesz wody.
Nie lej po igłach ,bo grzyba mogą złapać itp.
Prysznic czyli taki strumień z węża jak na zdjęciu, polewam od czubka drzewka i wszystko skapuje w okolice korzenia - tworząc kałuże, która po kilku minutach jest wchłaniania, więc podlewanie zawsze robię obfite. Jest to woda deszczówka ze zbiornika.

Czyli podlewać bezpośrednio do korzenia tak? Unikać podlewania po igłach? Dziwne - bo w Google szukałem wiele razy i nic nie znalazło na ten temat czy podlewać po igłach czy do korzenia. Więc pomyślałem że podlewanie drzewka od góry będzie bardziej skuteczne - taka symulacja deszczu.
Wiolka5_7 10:36, 12 lip 2023


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20461
Tak lej prosto pod korzeń.
Dużo i co kilka dni.
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
MateuszMM 12:16, 12 lip 2023


Dołączył: 10 lip 2023
Posty: 11
OK, Wiola, Dzięki za odpowiedzi
Gardenarium napisał(a)
Kora powinna byc przekompostowana (ciemna), nie świeża i można wtedy ściółkować. Dobra kora jest potrzebna, nie taka z tartaku z wiórami
Gdzie taką kupić? Może ktoś poda link do allegro/leroy/castorama? Szukam od kilkunastu dni i lipa. Kupiłem 3 paczki z LEROY najtańszej i obsypałem pod choinki żeby w ogóle coś było, ale potrzebuje więcej paczek na ponad 20 świerków żeby to wyglądało dobrze i miało sens.
MateuszMM 09:17, 13 lip 2023


Dołączył: 10 lip 2023
Posty: 11
Gardenarium napisał(a)

Kora powinna byc przekompostowana (ciemna), nie świeża i można wtedy ściółkować. Dobra kora jest potrzebna, nie taka z tartaku z wiórami
Znalazłem taki produkt, komentarze OK, cena według mnie wysoka, ale trudno. Nic innego nie znalazłem, przekompostowana więc chyba OK, tak? Dopytuje żebym znowu jakiegoś błędu nie popełnił. Co myślicie? link do produktu

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies