Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Rubia 14:08, 05 maj 2022

Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 23
Tylko Tutaj mozecie mi pomoc... nie mam nigdzie ratunku...

Pisałam na tym forum juz kilka razy, mamy fajny szpaler/żywopłot ze świerków serbskich od prawie 10 lat, ze 110 sztuk wypadły chyba tylko 2 lub 3, i tu własnie mam kłopot. Na przodzie działki rosnie ok 7-8 sztuk. Z 5lat temu jeden chorował, ale gadałam do niego i wyzdrowiał
Na skraju tego rzedu (obok bramy) moze ze 3 lata temu wypadło 1 drzewko - zakupilismy i posadzilismy nowy duzy egzemplarz (nie musze nadmieniac ze za kupe hajsu).



OBOK tego drzewka - po ok 1 roku zdechło sasiadujace drzewko (obsypalo sie całkowicie).

Wykopalismy, obserwowałam korzenie ale nie było tam zadnych larw, pedraków czy czegokolwiek.....




A teraz to nowe/wymienione za gruby hajs drzewko jakies marne.....








Niczym nie pryskalismy, wszystkie drzewka traktowane tak samo...
Dodam, że na drugim koncu tego rzedu serby rosną jak oszalałe - piekne i wysokie na ok 4m.
W tym miejscu mamy tez kilka innych drzewek/krzewów które rosna raczej ok (kilka tuj, 1 perukowiec, małe krzewy i płożace).




Co moge zrobic zeby nie stracic tego drzewka??
Moze jakas ziemia jest tutaj słaba... ale przez 7-8 lat było ok...

POMOŻECIE??

ralfs269 12:59, 09 maj 2022

Dołączył: 09 maj 2022
Posty: 1
Zastanawiam się nad zywopłotem ze świerków Serbskich. Mam jednak nietypową działkę. Dookoła mam skarpy. Na skarpach stoi plot i jest ok 80-100 cm i skarpa zaczyna schodzić w dół. Mam więc możliwość aby tylko 80-90 cm od siatki posadzić świerki. Czy nie będzie za blisko? W jakiej odleglosci od siebie sądzić te świerki bo jedni radzą 100 cm a inni 130-150. Zależy mi aby je ciąć i mieć fajny żywopłot. Czy do sadzenia może być ziemia uniwersalna? Zazwyczaj w sklepach widuje ziemię uniwersalną albo do iglaków.
Stara_Mostow... 19:09, 11 maj 2022


Dołączył: 31 sty 2021
Posty: 8
Rubia napisał(a)
Tylko Tutaj mozecie mi pomoc... nie mam nigdzie ratunku...


A teraz to nowe/wymienione za gruby hajs drzewko jakies marne.....









Co moge zrobic zeby nie stracic tego drzewka??
Moze jakas ziemia jest tutaj słaba... ale przez 7-8 lat było ok...

POMOŻECIE??




przycupne przy Tobie
bo moj serb, tez kupiony wiekszy, czyli toche kasy kosztowal -podobnie wyglada
blady, niby ma przyrosty ale ogolnie - nedza z bieda

przed miesiacem podlalam florovitem uniwesalnym, przed chwila zamowilam siarczan magnezu do popryskania
sama nie wiem co robic, szkoda drzewka
Rubia 07:38, 18 maj 2022

Dołączył: 23 lip 2014
Posty: 23
No to razem ze "Starą Mostowiakową" czekamy na czyjąś pomoc.......
Podpowiecie co robic? Ja nie robilam jeszcze nic...
peter220 13:17, 18 maj 2022

Dołączył: 04 maj 2020
Posty: 24
Witam. Ocenicie czy to serby bo mam wątpliwości

Wiolka5_7 13:56, 18 maj 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20324
Myślę, że tak
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Mago22 07:51, 19 maj 2022


Dołączył: 28 paź 2017
Posty: 162
popatrz na gałązki od spodu, muszą być jaśniejsze
____________________
Magda Wietrzny ogród
ZbigniewG 17:15, 19 maj 2022


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8887

dla ułatwienia
widok z góry.......................................................................od spodu
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Anitka89 17:24, 29 maj 2022

Dołączył: 30 paź 2020
Posty: 1
Witajcie, zakupiłam w kwietniu 6 szt. Swierkow serbskich kopanych z golm korzeniem. Ale odnośnie 2 z nic mam obawy czy to Serby. Właściwie jednego to jestem pewna że nie ma z nim nic wspólnego a 2 marny i sama nie wiem. Pomóżcie
EVI 19:50, 29 maj 2022


Dołączył: 29 maj 2022
Posty: 1
Witam. Proszę o pomoc w diagnozie co dolega mojemu serbowi.
Kupiony w październiku ze szkółki. Kopany z gołym korzeniem. Zasadzony w ziemi zasadowej z torfem. Podsypany korą. W kwietniu podlany Florovitem.
Teraz przyjrzałam mu się bliżej, ponieważ ma o wiele mniej przyrostów niż pozostałe serby. Pierwsze co zauważyłam to brązowiejące igły. Do tego dość duża plama pleśni na dole pnia i białe plamki od dołu gałązek.
Proszę o radę jak postępować ze świerkiem, żeby go uratować.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies