Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Świerk serbski - Picea omorika

Pokaż wątki Pokaż posty

Świerk serbski - Picea omorika

Margolcia 19:18, 21 mar 2022


Dołączył: 01 cze 2021
Posty: 13
Poproszę o pomoc mam na działce złej jakości ziemię jest wymieszana z żwirem, chcę posadzić serby jaką ziemię podsypać aby dały sobie radę ile jej dać pod każde drzewko, jak duży dołek wypełnić dobrym podkładem.Przedewszystkim jaką ziemię, czy tylko ogrodową, czy zmieszać? Ale z czym? Proszę o pomoc jestem kompletnym laikiem .Pozdrawiam serdecznie.
Gardenarium 08:04, 22 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ziemię z worków zmieszaj z kompostem 1:2, czyli z żyzną materią organiczną, bo torf to sam pył jak wyschnie.
1 worek torfu czy ziemi ogrodowej ze sklepu plus 2 worki kompostu.

Pod jeden świerk daj 100 litrów czyli jakby dwa duże worki zmieszanego wszystkiego, nie dwa worki torfu.

pH obojętne nie kwaśne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Margolcia 17:04, 22 mar 2022


Dołączył: 01 cze 2021
Posty: 13
Bardzo dziękuję Danusiu
Margolcia 19:41, 22 mar 2022


Dołączył: 01 cze 2021
Posty: 13
Danusiu znalazłam torf odkwaszony czy taki będzie ok? Problem mam z kompostem ponieważ wszystkie mają ph 6.8-7.4
Nie wiem czy mogę pocieszać to razem?
Margolcia 09:50, 23 mar 2022


Dołączył: 01 cze 2021
Posty: 13
Danusiu, pomyliłam ph szukam kompostu i każdy ma 7,9 - 9, 0 myślałam aby zmieszać kompost z torfem odkwaszonym tylko martwi mnie to ph 7,9- 9,0 kompostu.Czy mogę go zmieszać z torfem?
Nimrodel 22:25, 23 mar 2022

Dołączył: 23 mar 2022
Posty: 2
Witajcie! Śledzę forum od dawna, ale do tej pory wolałam czytać. W tej chwili pojawiła się pilna kwestia do wyjaśnienia, bo jutro mam mieć sadzone świerki serbskie. Niektóre z nich mają szyszki, choc ich wysokość wynosi zaledwie między 1,6 a 2m. Czy to normalne szyszki w tak młodym wieku? Moze to jakiś niekorzystny objaw? Prosze o pomoc
Gardenarium 22:54, 23 mar 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie jest to nic niepokojącego poza tym że ciężar szyszek może zginać gałązki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Nimrodel 09:06, 24 mar 2022

Dołączył: 23 mar 2022
Posty: 2
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Te świerki z szyszkami na wysokość są takie same jak inne, ale zabudowują dół nizej i słabiej w porównaniu do pozostałych. Już kiedyś ktoś wklejał zdjecia takich świerków z szyszkami pokazując że rosną też słabiej od pozostałych. Ale jeśli to nie jest objaw jakiejś choroby czy deformacji to wszystko w porządku. Jeszcze raz dziękuję
Magda_mtr 08:57, 07 kwi 2022

Dołączył: 28 mar 2022
Posty: 8
Dzień dobry,

Nie wiem czy to pytanie na ten wątek, ale czy ktoś wie/zna szkółkę w rejonie podkarpackim gdzie dostanę ładne i zdrowe serby? Może coś poza Rzeszowem bo tutaj kiepsko, a przynajmniej kiepsko było dwa lata temu.
martuha 21:02, 29 kwi 2022


Dołączył: 19 maj 2012
Posty: 104
Sadziłam na początku kwietnia świerki serbskie już po raz drugi. Kupione sadzonki żywo-zielone z gołym, zdrowym, rozrośniętym korzeniem. Zaraz po posadzeniu żółkną, rudzieją i wysychają. Sadzę w ziemi piaszczysto- gliniastej wymieszanej z dobrze przekompostowanymi zrębkami liściastymi. Podłoże utrzymuję wilgotne, ph6,5. Czy mam szanse na te drzewka, czy odpuścić?
____________________
Między sosnami*** Mój zielony salonik :)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies