Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Żywopłot strzyżony iglasty inny niż cis

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot strzyżony iglasty inny niż cis

Netka 16:18, 16 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Sebku, czy ta zasada, żeby nie ciąć od góry dopóki tuja nie osiagnie żądanej wysokości dotyczy wszystkich tui ? Ja mam brabanty posadzone 2 lata temu i jeszcze ich nie cięłam. I ciągle nie wiem czy ciąć już z przodu, z tyłu, po bokach czy od góry ? Zależy mi na dość wysokim i szczelnym żywopłocie, bo za siatką ( a na dodatek powyżej siatki ) mamy dość ruchliwą drogę niestety chciałabym, żeby urosły na wysokość tych zielonych paneli na zdjęciu. Wyglądały w listopadzie tak :





Magda u nas też piździ okropnie i brabanty żyją ...
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Gardenarium 17:31, 16 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja już bym ciachnęła lekko, żeby się zagęszczały, mam na myśli górą cięcie, czyli poziome, Pionowe nie jest im potrzebne.

Brabanty szyszkują, mają chyba za mało wody i nawozów, Kup Pinivit i podlewaj je w sezonie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
noemi 17:39, 16 mar 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 5938
Danusiu a smaragdy przyciąć górą czyli poziomo ? są małe, ale widziałam gdzieś , że takie małe były przycięte równo...czy to im nie zaszkodzi ? chodzi mi o stożek wzrostu ...
____________________
ogród magdalenka
Martek 19:19, 16 mar 2012


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Ciąć
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Martek 19:24, 16 mar 2012


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Jeśli szmaragdy mają np.2 m ,a chcemy ,żeby docelowo miały 3 m od góry przycinamy je tylko lekko ,żeby też nabierały pożądanej masy.Tuje dość szybko rosną .Można dać im rosnąć w górę dziko ,ale wtedy wiadomo ,że góra będzie rzadsza,ale to też z czasem się zapełni.
Jak się mylę to trudno )))))))Bardziej bym się zastanawiała przy np. cisach ,które nie mają takiej siły wzrostu u zarostu
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Gardenarium 19:29, 16 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
noemi napisał(a)
Danusiu a smaragdy przyciąć górą czyli poziomo ? są małe, ale widziałam gdzieś , że takie małe były przycięte równo...czy to im nie zaszkodzi ? chodzi mi o stożek wzrostu ...


Możesz przyciąć na rozgałęzieniach pędu, stożek wzrostu tam nie występuje. Będą rosły gałązki boczne i inne wierzchołkowe.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
noemi 20:20, 16 mar 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 5938
Dziękuję Wam bardzo jutro nożyce szpalerowe idą w ruch
____________________
ogród magdalenka
Netka 20:26, 16 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Rozumiem, że jeśli utnę ten stożek wzrostu, to tujka będzie dalej rosnąć w górę, tylko wolniej ?
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Martek 20:49, 16 mar 2012


Dołączył: 03 paź 2010
Posty: 12046
Danusia napisałam,żeby omijać stożek wzrostu ,a ciąć boczne.
W/g mnie jak go utniesz to też urośnie ,niby spowolni to okres oczekiwania na docelową wysokość,ale ja uważam,że tuje szybko w sumie rosną .
Na pewno znajdą się gatunki ,które nie są ,aż tak ekspansywne,ale to już ktoś musi się inny wypowidzieć .
Ja mam ze 3 odmiany jak nie więcej rosną jak głupie .Teraz po cięciu bardzo mocnym już właściwie wiekowych tuj części środkowe zarastają wolniej to naturalne .Jednak to były nieprawidłowe cięcia "wesołego"ogrodnika M )))))))))))))
____________________
Pozdrawiam Martek :) Kolorowe-rabaty - Wizytówka - Kolorowe rabaty
Agacia 06:35, 24 mar 2012


Dołączył: 04 paź 2011
Posty: 1445
Ja mam smaragdy sadzone w przedostatnim sezonie. Wówczas miały ok.80cm. Obecnie wyglądały tak, że część poszła mocno do góry i sam ich czubek (w sensie łysy pojedynczy pęd) miał 20-30cm. Niestety nie u wszytskich. Danusia jakiś czas temu napisała mi, żebym po pierwsze na wiosnę wyrównała te tuje i tak też teraz zrobiłam: rozciągnęłam sznurek i ciachnęłam wszystkie na równo - te najniższe dosłownie o 2cm, a te najwyższe i po 30. Oczywiście wszystkie mają teraz ścięty czub (w sensie, że nie są idealnymi stożkami), ale moim zdaniem równe wyglądają lepiej. Jeśli się nie wyciągną i rzeczywiście stracą swój naturalny pokrój to zrobię ż.formowany.
____________________
~ W ogrodniczkach ~
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies