Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

Pokaż wątki Pokaż posty

Przycinanie - cięcie iglaków innych niż tuja

ZbigniewG 23:09, 19 mar 2018


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8893
Iza tnij jak Ci psuje jak przytniesz za mocno to i tak odrośnie - odwagi
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Izabela36 08:24, 20 mar 2018

Dołączył: 29 gru 2015
Posty: 403
No to super to chciałam usłyszeć. Ciąc lubie na szczęscie
Dziekuje ci bardzo.
____________________
Ogród Izabeli...czyli lepszego czas zacząć
ZbigniewG 22:35, 20 mar 2018


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8893
Takie młode sztuki a nawet ciut starsze puszczają odrosty również z pnia więc ewentualna łysina prędzej czy później zarośnie
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
jaro422 13:40, 19 kwi 2018

Dołączył: 12 lip 2016
Posty: 10
Mam pytanie dotyczące cięcia mojego żywotnika



Wsadzony dwa lata temu jako uformowany w trzy kule. Przez te dwa lata go nie ruszałem i trochę stracił pierwotny kształt. Mam pytanie kiedy można go przyciąć, teraz czy może w późniejszym terminie.
Gardenarium 09:04, 23 kwi 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tnij teraz.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 18:48, 15 lip 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
mirela napisał(a)
mam świerka beissneri. kupiony duży 1,5 roku temu. przycielam go po bokach ale niestety nowe przyrosty widać tylko w szczytu. dół nie za bardzo wypuścił nów drzewko jest tam niemal gołe. czy da się go jakiś dołem jeszcze zagescic ?



Sporo mu brakuje, możesz przyciąć w stożek, może wtedy wypuści w środku te braki, alt to wiosną, przed ruszeniem soków.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mirela 08:40, 16 lip 2018


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
Dziękuję za pomoc.
Czyli raczej wąsko na dole go ściąć ?

____________________
Walczę z ogrodem...
Toszka 09:56, 16 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Świerki i sosny kierują się jedną zasadą - póki są igły na gałązkach, póty śpiące oczka są żywe....czyli wersja "po babsku" - jeśli gałązki nie mają już igieł to nie ma szans, że wyrosną nowe, soczyste przyrosty.
Tak więc zanim zaczniesz ciąć musisz sprawdzić jak dalece od środka świerk zgubił juz igły.
Jesli teraz zetniesz to do wiosny może straszyć ostro obcietymi badylami. Najlepiej takie mocne cięcie zrobić na wiosnę tuż przed fazą przyrostów. Świerki sa bardzo plastyczne do formowania. Ale musisz wiedzieć, że zanim uzyskasz efekt gęstego monolitu to miną minimum dwa sezony regularnego cięcia. Pierwszy raz robisz mocne cięcie, a potem co roku tniesz w fazie miekkich soczystych przyrostów. Cięcie przyrostów daje to, że nie widać śladów cięcia.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
mirela 12:31, 16 lip 2018


Dołączył: 30 sie 2012
Posty: 523
Bardzo dziękuję. Raczej sa w środku zielone (ciemnozielone) igły. Czyli wiosną spokojnie tak ostro mogę ciachnąć ? Potem co roku (ale też lepiej zawsze wiosną) dalej ciąć aby się zagęścił ?
____________________
Walczę z ogrodem...
Toszka 13:50, 16 lip 2018


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak, bo wiosna masz soczyste przyrosty. Jesli będziesz je cięła później, jak juz zdrewnieją to będzie widać brzydkie patyki. Ciecie przyrostów daje naturalny, elegancki efekt gdzie uzyskasz bryłę bez śladów cięcia.. Po 3 sezonach powinien ładnie nabrać kształtu, a dziury pomiędzy gałązkami zaczną się mocno zabudowywać.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies