Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mój ogród w cieniu drzew

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój ogród w cieniu drzew

Netka 23:07, 29 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Filip na stronie nr 2 masz mapkę i po kolei zdjęcia ( przód domu, potem lewy bok, potem tył, prawy bok czyli skarpa i dziki fragment i na koniec front czyli rabata przy furtce )



czyli pozbyłbyś się jednak jeszcze tych chudych brzózek ... i poprowadził ścieżki
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
EwaG 07:21, 30 mar 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Witam ponownie, widzę, że duskusja się rozwija.
Co do wycięcia jakiś następnych cienkich drzewek to nie protestuję (i tak nie ma powrotu do stanu sprzed, poza tym to był taki głos uświadamiający, że niekoniecznie wszystko należy wycinać) np. tu





Przy czym nie wiem, czy wiesz, że na wycięcie drzew starszych niż 10 lat należy uzyskać pozwolenie w Urzędzie Gmniny, ale te chyba 10 nie mają.

Co do skarp to możesz je po prostu złagodzić bez dosypywania ziemi, będą łatwiejsze do utrzymania i można siać trawę, a nie koncentrować się na ich obsadzeniu. Wtedy więcej czasu (i pieniędzy) można przeznaczyć na stworzenie rabat.



Najlepiej jak dół skarpy sięgał by do tego miejsca




No tu by się przydało ziemi dosypać, bo tak to najlepszym rozwiązanie byłby murek oporowy (może jakieś kamienie zbierane z pól w okolicy?).



Czy możesz zaznaczyć skarpę na planie, jest on bardzo schematyczny i tylko się domyślam, że te zielone linie to góra skarpy, a gdzie dół i jak ostre spadki są?
A może jako osłonę/żywopłot zastosować chojny kanadyjskie zamiast brabantów? Brabanty nie cięte chyba tylko "amatorom" mogą sie podobać, a chojny nadają się do cięcia i cienia.
Netko a czy możesz zrobić szerokie ujęcie swych włości z tarasu, a następnie z kilku punktów przy ogrodzeniu (i zaznaczyć na planie z którego jest który), Może też udało by się zrobić zdjęcia od góry (ze strychu?).
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
EwaG 07:34, 30 mar 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Ja bym ścieżkę (pod warunkiem że dokądś prowadzi) poprowadziła tak (na brązowo). Na czerwono zaznaczyłam ew. dodatkowy placyk wypoczynkowy przy skarpie, obsadzonej roślinami zadarniającymi. A może udałoby się na skarpę wprowadzić róże okrywowe na dużej powierzchni z wyższymi acentami z iglaków?



Czy to miejsce jest widoczne na ostanim zdęciu w moim poprzednim poście?
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
EwaG 07:41, 30 mar 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
Kurcze ale się dziś rozpisałam. Jak znam życie nikomu się tego nie będzie chciało zmieniać, ale aby nie dokupować ziemi należało by przemiścić tę która już jest w taki sposób aby góra skarpy przebiegała tak jak czerwone kropki.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Pwl 11:31, 30 mar 2012


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Myślę że powtórzenie niektórych elementów z Ogrodu na piaskach będzie u Ciebie strzałem w dziesiątkę.
Mam na myśli rhododendrony dla których stanowisko pod drzewami to istny raj i świetnie dopełnią leśnego
klimatu podkreślając sosny. Do tego gdzieniegdzie małe świerki.

Gardenarium napisał(a)



____________________
paweł
Netka 12:35, 30 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Paweł no ja też w pewnym momencie myślałam o rh, tak jak z resztą proponowała monteverde fajnie byłoby zobaczyć wśród tych drzew trochę kolorów przynajmniej w maju no stanowisko tak jak piszesz byłoby dla nich idealne zaraz poogladam jeszcze ten ogród na piaskach

Ewa cieszę się, że się rozpisałaś Obawiam się jednak, że nie ma już szans na jakiekolwiek zmiany jeśli chodzi o przemieszczanie skarp Spróbuję zrobić jeszcze jakies zdjęcia z góry bardziej, żebyś mogła zobaczyć, że tam już nie bardzo jest co pościnać czy poprzemieszczać...
Jeśli chodzi o żywopłot, to te brabanty już tam zostaną ( posadziliśmy je 2 lata temu ), myślałam tylko dodatkowo o kilku świerkach w paru miejscach w ich pobliżu , żeby dodatkowo się przysłonić. czy świerk poradzi sobie w cieniu ?

spróbuję jeszcze pozbyć kilku tych chudych drzewek, które zaznaczyłaś. przesadzimy je do drugiej, zupełnie "dzikiej" cześci do "usłyszenia"
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Netka 13:53, 30 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Wklejam jeszcze kilka zdjęć terenu, tym razem z góry:

najpierw tył domu ( widać tą część "lasku", której porządkować już nie będziemy ), kończy się trawa i jest skarpa


chciałabym tu kiedyś też zrobić rabatę przed tym "laskiem"



i na prawo zaczyna się część, którą doprawadzamy pomału do jako takiego porządku :



skarpa z góry







____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Loosiuu 17:17, 30 mar 2012


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Właśnie o takie zdjęcia mi chodziło.

EwoG zgadzam się teraz w 100% z tobą co do zaznaczonych drzewek do wycięcia oraz z tym, że skarpy wystarci "złagodzić". Co do róży to zastanawiam się jaki kolor by tam pasował i chyba biały lub lekki róż typu "The Fairy". Tyle tylko, że tam jest troche cienia od drzew, nie będzie za mało słońca na róże??
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
grupa_trzyma... 12:57, 17 kwi 2012

Dołączył: 20 sty 2012
Posty: 2764
Witaj, Netko! Widzę, że ciężko pracujesz nad swoim ogrodem. Duże postępy poczyniłaś.
Zgadzam się z pomysłami EwyG. Nie wycinaj sosen, może nie są zbyt gęste, ale stanowią tło dla innych roślin. Masz piękne brzozy, to może stanowić osnowę ogrodu. Widziałam podobny ogród z brzozami w Gardenarium. Pięknie go Danusia zaprojektowała. Jest taki naturalny. Powinnaś chyba dążyć do takiego stanu. Tak piszę, bo i ja szukam ciągle inspiracji...a Twój ogród trochę przypomina mi mój. Zaglądając tu i słuchając rad doświadczonych ogrodników, próbuję dopasowywać je do swoich warunków. Rabata przy bramie wg pomysłu Ewy - jest super! Pozdrawiam
____________________
Agnieszka - ogród w lesie
Netka 14:34, 18 kwi 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Cieszę się Agnieszko, że do mnie zaglądnęłaś Ano działamy działamy tyle, na ile nam czas i finanse pozawalają Póki co posialiśmy (nareszcie !) trawkę na części tego "nowego" terenu, także czekamy aż się zazieleni Obecnie równamy skarpę znajdującą się za domem, efekty pokażę niebawem, jak skończymy Będę miała myślenice czym tą skarpę obsadzić, czy po prostu posiać na niej trawę, czy jednak zdecydować się na coś zadarniającego czy okrywowego, żeby nie mieć problemu z koszeniem. Tam jest ciągle cień, bo to skarpa przed małym "laskiem" także wybór roślinek będzie bardzo ograniczony. Ogród z brzozami z Gardenarium jest piękny i może uda mi się stworzyć coś choć trochę podobnego. Jeszcze Ogród na piaskach i Ogród Inteligentny - też super inspiracje
pozdrowionka poniżej mój pierwszy w życiu żonkil

____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies