Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mój ogród w cieniu drzew

Pokaż wątki Pokaż posty

Mój ogród w cieniu drzew

Netka 21:53, 06 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Witam Was wszystkich serdecznie Melduje się kolejna cicha wielbicielka Ogrodowiska
Ogladając Wasze piękne ogrody nie zebrałam narazie w sobie na tyle odwagi, żeby założyć wątek o swoim ( a raczej o czymś co mam nadzieję będzie ogrodem w przyszłości ), dlatego zwracam się póki co z prośbą o pomoc w aranżacji rabaty, którą założyłam przed drzewami w zeszłym roku. Oto ona :



Totalny misz masz, prawda ?

W tylnym rzędzie od lewej rosną sobie :

1. berberys Orange Rocket ( docelowa wysokość do 1,5 m )
2. rododendron Goldbukett ( wys. 80 cm do 1,5 m )
3. jałowiec chyba Loderi ( ok. 80 cm )
4. znowu rododendron Goldbukett
5. bukszpan
6. azalia japońska ( wys. do 80 cm )
7. na końcu rabaty przy bramce niski berberys o jasno zółtych listkach

w rzędzie z przodu rosną :

1. cyprysik tępołuskowy Kojolkohiba ( docelowa wys. od 50 do 100 cm )
2. berberys Bagatelle ( do 30 cm )
3. świerk procumbens ( wys. do 50 cm )
4. znowu cyprysik tępołuskowy Kojolkohiba
5. jałowiec łuskowaty Floreant ( ok. 50 cm )
6. znowu cyprysik tępołuskowy Kojolkohiba
i to malutkie najbardziej z przodu to berberys Admiration ( do 50 cm )


Rabata jest w miejscu gdzie od rana do ok. godziny 15 jest słońce, potem drzewa rzucają już cień.Czy takie stanowisko można już uznać za słoneczne ? Pewnie dla rododendronów to już za dużo słońca ?

Mój zamysł był taki, żeby roślinki nie były zbyt wysokie ( do 1 czy 1,5 metra ) bo za nimi są już te sosny z jesionami. Poza tym chciałam, żeby na rabacie było coś kwitnącego ( stąd te rododendrony i azalia ).

Bardzo proszę o pomoc w przerobieniu tej rabaty, jeśli w ogóle da się coś z tego zrobić . Myślałam o przesadzeniu tych cyprysików na tył rabaty, bo one mogą osiagnąć do 1 m. wysokości, a posadziłam je z przodu, bo pan w szkółce mówił, że będą niskie Podoba mi się ich kontrastująca żółta barwa ... Jeśli nie da się nic z tego wykombinować, to będę wdzięczna za wszelkie pomysły jak na nowo tą rabatę zagospodarować.

Aha, i co posadzić pod samymi drzewami ( na tej mini skarpce ) bo trudno nam tam kosić trawę Myslałam o czymś zadarniającym, a zimozielonym np. o barwinku lub o runiance. Jak myślicie ?

Z góry dziękuję za wszelkie pomysły

jeszcze zdjęcia z dziś :





____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
isia33 06:05, 07 mar 2012


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 1451
Netko, nie jestem zbyt dobrym doradcą, ale pokaż może więcej ogrodu, bedziemy mieli wyobrażenie o całości. Lepiej, żeby ta rabatka kształtem, kolorem i całością grała z resztą ogrodu. Danusia radzi, żeby nie sadzić po jednej roślinie tego samego gatunku, tylko kilka obok siebie. Ogród wtedy nabiera elegancji.
____________________
Iwona Raczkujący ogród Iwony
grupa_trzyma... 09:37, 07 mar 2012

Dołączył: 20 sty 2012
Posty: 2764
Witaj Netko! Nie pomogę Ci za wiele, ponieważ kilka miesięcy temu napisałam podobny post z prośbą o pomoc. Powiem Ci jednak: witaj na forum i trzymaj się wytrwale. Jest tu tylu wspaniałych ogrodowych maniaków ani się obejrzysz jak Twoja rabatka się zazieleni i wypięknieje.
Powiem Ci jeszcze, że mam podobną bramę wjazdową z furtką w otoczeniu sosenek i że natchnęłaś mnie i być może troszkę inaczej zagospodaruję tę część mojej posesji. Ja nie dodałam jeszcze zdjęć, ponieważ potrzebuję wolnej chwili w ciągu dnia, żeby pobiegać z aparatem. Kiedy wracam z pracy jest już szaro i zdjęcia nijak nie oddają rzeczywistości. Specjalnie dla Ciebie jednak sfotografuję swoją bramę. Ok?
Agnieszka
____________________
Agnieszka - ogród w lesie
Netka 10:18, 07 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Witaj Isiu, witaj Agnieszko Powiem Wam, że miewam chwile zwątpienia, że nic nie będzie z tego mojego ogrodu, tym bardziej, że trochę jestem samotna na placu boju ( mój mąż jest średnio zainteresowany sprawami ogrodu ) ale czuję, że znajdę tu wiele inspiracji
Agnieszko czekam na zdjęcia
Isiu wkleję zdjęcia niebawem

____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
grupa_trzyma... 13:11, 07 mar 2012

Dołączył: 20 sty 2012
Posty: 2764
Uszy do góry! A z doświadczenia wiem, że prędzej czy później i Ci średnio zainteresowani ogrodem mężowie daja się wciągnąć. Wiem co mówię!
____________________
Agnieszka - ogród w lesie
Gardenarium 13:18, 07 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Nie można się tak załamywać, masz ogród a jego urządzenie to tylko kwestia czasu.
Witam Cię

Podstawowy błąd to taki, że mała rabata w sumie a aż kilkanaście gatunków, a wystarczyłoby:
Jedna roślina dominująca, wyższa np. na pniu lub trzy jednakowe, pod nią około 7 szt, np hortensji, na dole z przodu plama z żurawek lub cyprysików groszkowych Filifera Aurea i sprawę masz załatwioną.

Podstawowy bląd to zbyt duża różnorodność tej rabaty. Poszukam jakąś podobną i wkleję ze swoich projektów. Dobrze??? Uszy do góry

No i jeszcze rabatkę można zmienić o jeden brzusio mniej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Netka 15:57, 07 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
Witam Cię Danusiu serdecznie Jakże mi miło, że tak szybko do mnie zaglądnęłaś Dziękuję bardzo za pomoc Będę się doktoryzować w najbliższej wolnej chwili pozdrowionka
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Gardenarium 15:58, 07 mar 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
A z czego będziesz się doktoryzować?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sebek 23:50, 07 mar 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Danusiu - pewnie z pokazanych projektów - jest nad czym
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Netka 08:28, 08 mar 2012


Dołączył: 06 mar 2012
Posty: 548
No dokładnie Danusiu, z tych nasadzeń oczywiście
____________________
Aneta - Mój ogród w cieniu drzew
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies